Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Choroba Osgood-Schlattera – przyczyny, objawy, leczenie

Aktywność fizyczna jest w naszym życiu bardzo ważna. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na różnorodność podejmowanych aktywności oraz aktywowanie dzieci, aby wyrobić w nich zdrowy nawyk, zadbać o ich zdrowie i kondycję. Co jednak zrobić, gdy u dziecka dojdzie do przeciążenia, zacznie pojawiać się ból kolan, a z ust ortopedy usłyszymy diagnozę Choroba Osgood Schlattera? Czym jest to schorzenie i jak sobie z nim radzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Zbliżenie na bolesne kolano, z możliwą chorobą Osgooda-Schlattera.

Czym jest choroba Osgood-Schlattera?

Jest to choroba występująca u aktywnych fizycznie dzieci w wieku około 8-15 lat. Często są to nastolatkowie grający w piłkę nożną, piłkę ręczną czy koszykówkę, a więc uprawiający wysiłek fizyczny o dużej intensywności. O chorobie Osgood-Schlattera mówi się również jako jałowej martwicy guzowatości kości piszczelowej. Wciąż trwają spekulacje nad dokładną przyczyną tego schorzenia, choć przyjmuje się, że jest ona związana z przeciążeniem, szczególnie w rejonie więzadła rzepki, co wiąże się z pociąganiem guzowatości kości piszczelowej, z którą jest bezpośrednio połączone. 

Więzadło rzepki, ze względu na swoje położenie oraz bezpośrednie połączenie z mięśniem czworogłowym uda, jest szczególnie narażone na przeciążenia. Często wykonywana, jednakowa czynność obciążająca staw kolanowy w końcu prowadzi do przeciążenia stawu oraz tkanek miękkich otaczających go. Stąd niekiedy dochodzi do silnego stanu zapalnego, a nierzadko złamań przeciążeniowych.

Umów się do ortopedy

Przyczyny występowania choroby Osgood Schlattera

Jako główną przyczynę jałowej martwicy guzowatości kości piszczelowej przyjęło się przeciążenia związane z uprawianiem aktywności fizycznej. Przeciążenia te mogą jednak prowadzić do poważniejszych konsekwencji, jakimi są np. złamania awulsyjne (z pociągania), które również należą do przyczyn powstania choroby Osgood-Schlattera. Niektóre źródła wskazują również gwałtowny wzrost dziecka oraz przebyte w przeszłości urazy jako bezpośrednią przyczynę problemu.

Jak rozpoznać chorobę Osgood-Schlattera?

Wśród głównych objawów mogących wskazywać na jałową martwicę guzowatości kości piszczelowej wymienia się:

  • tkliwość w obrębie więzadła rzepki i guzowatości piszczeli,
  • ból (szczególnie podczas aktywności fizycznej),
  • powiększenie i zaczerwienienie objętego chorobą rejonu,
  • osłabienie mięśnia czworogłowego uda,
  • ograniczenie ruchomości stawu.

Diagnostyka choroby Osgood-Schlattera

W przypadku zauważenia u dziecka powyższych objawów, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza ortopedy

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu przez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Diagnostyka choroby Osgood-Schlattera opiera się głównie na przeprowadzonym wywiadzie i badaniu fizykalnym. Jeśli jednak lekarz ma trudności w ocenie stawu kolanowego (np. z uwagi na występowanie dużego obrzęku w okolicy kolana), może zlecić wykonanie badania USG lub RTG. W obrazie widoczny jest znaczący rozrost guzowatości kości piszczelowej, czasami z obecną defragmentacją.

Leczenie jałowej martwicy guzowatości kości piszczelowej

W tym przypadku zazwyczaj stosuje się farmakoterapię w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz postępowanie rehabilitacyjne, mające na celu modyfikację aktywności fizycznej, zmniejszenie stanu zapalnego oraz przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu i elastyczności nadmiernie napiętych tkanek miękkich. 

Wśród wykonywanych zabiegów najczęściej wyróżnia się: krioterapię, laseroterapię, jonoforezę, kinesiotaping oraz terapię manualną. Postępowanie terapeutyczne jest dobierane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Ważnym aspektem jest również zmniejszenie częstotliwości wykonywanych przez dziecko treningów, a najlepiej modyfikacja aktywności na taką, która nie prowokuje dolegliwości bólowych. Choroba ta często przechodzi samoistnie, może to jednak trwać około 12-24 miesięcy. NIe należy lekceważyć dolegliwości bólowych w okolicach stawów i skorzystać z porad ortopedy i fizjoterapeuty, aby móc trafnie zdiagnozować problem i bezpiecznie wrócić do uprawiania aktywności fizycznej.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów