Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Skręcona kostka - objawy. Jak długo nie można chodzić? Jak wzmocnić kostkę?

Kontuzje w obrębie kończyn dolnych są często diagnozowane u osób aktywnych fizycznie. Wśród najczęstszych urazów wyróżnia się m.in. skręcenie stawu skokowego. Choć pozornie niewielki uraz, zlekceważony i nieodpowiednio wyleczony potrafi się odnawiać, co prowadzi do wykluczenia z aktywności fizycznej oraz trudności w czynnościach dnia codziennego. Jak rozpoznać skręcenie kostki oraz jak je odpowiednio leczyć?

Kobieta skręciła kostkę podczas treningu na świeżym powietrzu. Skręcona kostka wymaga opatrzenia.

Skręcona kostka – objawy

Skręcenie stawu skokowego najczęściej występuje podczas aktywności fizycznej – nieprawidłowo postawiona stopa podczas skoku czy biegu to powszechne przyczyny doznania urazu. Przy skręconej kostce zaczynamy czuć ból oraz pojawia się opuchlizna i krwiak w okolicy kostek.

Nasilenie i obecność tych objawów jest jednak zależna od stopnia zaawansowania skręcenia stawu skokowego. 

Jeśli podejrzewasz u siebie skręcenie kostki, nie czekaj - skontaktuj się z ortopedą. Nieleczony uraz może na długie miesiące pozbawić Cię możliwości uczestniczenia w aktywności fizycznej. 

Umówić wizytę u specjalisty możesz w łatwy sposób poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Klasyfikacja skręceń stawu skokowego

Skręceniem stawu skokowego nazywa się uszkodzeniem aparatu więzadłowego i torebki stawowej stawu bez przemieszczenia struktur. Może dotyczyć naciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania struktur w obrębie stawu. W ten sposób wyróżnia się 3 stopnie klasyfikacji skręceń, którymi posługują się lekarze ortopedzi i fizjoterapeuci.

  • I stopień - oznacza naciągnięcie struktur więzadłowych, charakteryzujące się lekkim bólem i obrzękiem stopy. W niektórych przypadkach pacjent nie odczuwa bólu.
  • II stopień - opisuje częściowe naderwanie struktur więzadłowych i torebki stawowej. Pacjent odczuwa ból podczas obciążania kończyny. Towarzyszy mu również obrzęk, krwiak i tkliwość w okolicy stawu.
  • III stopień - cechuje najcięższe skręcenie, któremu towarzyszy zerwanie struktur więzadłowych. Na tym etapie pacjent traci możliwość bezbolesnego ruchu stopą. Nie jest w stanie również obciążać kończyny. Towarzyszy mu silny ból, krwiak, obrzęk oraz niestabilność.

Umów się do ortopedy

Leczenie skręcenia kostki

Obecnie środowisko medyczne zachęca do odbycia rehabilitacji po skręceniu kostki. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja oraz instruktaż dla pacjenta są w stanie wzmocnić aparat więzadłowy oraz przywrócić stabilizację stawu skokowego, zapobiegając kolejnym urazom.
Nieleczone skręcenie kostki może powodować tzw. nawykowe skręcenia, które są spowodowane brakiem stabilizacji w obrębie więzadeł stawu skokowego. Często jest to przyczyną wykluczenia z ulubionej aktywności fizycznej.

Skręcona kostka - leczenie metodą PRICE

Najczęstszą metodą wykorzystywaną po skręceniu kostki jest PRICE (skrót złożony z angielskich słów, które kolejno oznaczają): ochrona, odpoczynek, lód, ucisk i uniesienie kończyny.

  • P (protection) – ochrona, czyli zabezpieczenie kończyny przed dalszym urazem poprzez zastosowanie stabilizatora oraz kul w celu odciążenia kończyny;
  • R (rest) – odpoczynek, a więc nieobciążanie kończyny. Najlepiej, aby w tym czasie skontaktować się ze specjalistą, który wdroży odpowiednią rehabilitację. Obecnie nie stosuje się opatrunków gipsowych, gdyż stabilizator jest lepszą jego alternatywą pozwalającą na wprowadzenie szybkiej rehabilitacji;
  • I (ice) – lód, czyli chłodzenie stosowane, aby zmniejszyć obrzęk występujący po urazie;
  • C (compression) – ucisk, czyli zaopatrzenie stawu, np. bandażem elastycznym, m.in. w celu stabilizacji kończyny i zminimalizowanie obrzęku;
  • E (elevation) – uniesienie kończyny powyżej poziomu serca, mające na celu zmniejszenie obrzęku lub szybszą jego ewakuację w przypadku jego wystąpienia.

Odpowiednia rehabilitacja

Wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji jest gwarancją naprawdę szybkiego powrotu do funkcjonowania po skręceniu kostki. Należy jednak pamiętać, że jest to indywidualny proces, który różni się u osób ze skręceniem kostki I, II a III stopnia.

Jak długo nie można chodzić po skręceniu kostki?

Po urazie skrętnym nie powinno się obciążać kończyny przez okres od kilku do kilkunastu dni. Jest to zależne od stopnia skręcenia oraz towarzyszącego bólu podczas obciążania kończyny. Najczęściej pacjent może pokonywać krótkie dystanse. Należy jednak pamiętać o chłodzeniu skręconej kostki oraz elewacji w przypadku pierwszych dni po skręceniu.

Jak zapobiegać kolejnym skręceniom kostki?

Aby zapobiegać kolejnym urazom stawu skokowego należy pamiętać o wzmocnieniu aparatu więzadłowego poprzez wykonywanie ćwiczeń stopniujących obciążenie (zarówno na stabilnym, jak i niestabilnym podłożu), wzmocnienie aparatu mięśniowego i wprowadzenie ćwiczeń równoważnych.

Warto zwrócić się do fizjoterapeuty w celu prowadzenia odpowiedniego treningu, nakierowanego na zapobieganie nawykowym skręceniom.

Odpowiednie nawyki

W celu uniknięcia skręcenia kostki należy również pamiętać o wprowadzeniu poprawnych nawyków podczas aktywności fizycznej. Rozumie się przez to pamiętanie o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem oraz stopniowanie poziomu trudności treningu, a po aktywności zadbanie o odpowiednią elastyczność tkanek poprzez wyciszenie i rozciąganie.

Bibliografia:

  1. Kołodziejski, P., Bryłka, K., Skulimowska, A., Lann Vel Lace, K. (2019). Postępowanie fizjoterapeutyczne w inwersyjnym skręceniu stawu skokowego, Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja, 102. Dostępny na: https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/postepowanie-fizjoterapeutyczne-w-inwersyjnym-skreceniu-stawu-skokowego.
  2. Pedrycz, A., Frąckiewicz, M., Cichacz, B., Siermontowski, P. (2014). Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne. Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society, 4(49). DOI: HTTP://DX.DOI.ORG/10.13006/PHR.49.5.
  3. Kaźmierczak, U., Kwiatkowski, S., Radzimińska, A., Strojek, K., Weber-Rajek, M., Zukow, W. (2017). Leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego w świetle najnowszej literatury. Journal of Education, Health and Sport, 7(3), s.117-142. . DOI http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.267718. 
  4. Brzezińska P., Mieszkowski J. (2015). Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego. Journal of Education, Health and Sport, 5(9), s. 527-548. DOI: 10.5281/zenodo.31464.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów