Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rwa kulszowa - jak rozpoznać i jak leczyć?

2020-02-24 14:32
Rwa kulszowa - jak rozpoznać i jak leczyć?

Rwa kulszowa zazwyczaj pojawia się nagle i to w najmniej spodziewanym momencie - wystarczy jeden ruch, jak dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, pochylenie się, a nawet nagłe zerwanie się z łóżka by pojawił się ogromny ból. Czym jest ta przypadłość? Czy da się uchronić przed atakiem rwy kulszowej? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Czym jest rwa kulszowa i jakie są jej objawy?

Rwa kulszowa, ischialgia, z łac. ischias to zespół objawów bólowych związanych z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym, pośladkiem lub kończyną dolną. Objawy towarzyszące rwie kulszowej wynikają z ucisku nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z których ten nerw powstaje - to dlatego też rwa kulszowa określana jest potocznie jako “korzonki”. 

Dla rwy kulszowej charakterystyczny jest nagły, ostry, rwący ból kręgosłupa w okolicach lędźwi, który może promieniować przez pośladek w kierunku uda, podudzia, a nawet i stopy. Wszystko to zależy od tego, która część nerwu kulszowego zostaje uciśnięta. Bóle mogą być tak silne, że uniemożliwiają choremu obracanie się, a czynności tak błahe jak kichanie, kaszel i śmianie się przysparzają ogromny ból. Podczas ataku “korzonków”, pacjent może skarżyć się także na objawy neurologiczne takie jak zaburzenie czucia, mrowienie i drętwienie.

Jeżeli nie mamy pewności, czy dopadła nas rwa kulszowa, możemy sprawdzić czy mamy tzw. dodatni objaw Lasegue’a. Należy położyć się plecami na twardej powierzchni i próbować podnieść wyprostowaną nogę. Jeśli wykonanie tego ruchu uniemożliwia nagły i silny ból możemy przypuszczać, że powodem tego jest właśnie zapalenie korzonków. 

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Nasz kręgosłup zbudowany jest z kręgów, pomiędzy którymi obecne są elementy włóknisto- chrzęstne, potocznie nazywane dyskami. Dzięki nim kręgosłup jest sprężysty i odporny na wstrząsy. W momencie, w którym dyski zaczynają się przesuwać oraz uciskać na okoliczny nerw kulszowy zaczynamy odczuwać silny ból. Przyczyny ucisku nerwu mogą być różne i wynikać z choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa albo tzw. wypadnięcia dysku. Czasem wystarczy, że podejmiemy zbyt intensywny wysiłek czy wykonamy gwałtowny ruch. Na ataki rwy kulszowej w dużej mierze narażone są kobiety ciężarne, ponieważ ich kręgosłup jest wyjątkowo obciążony. Trzeba również wziąć pod uwagę inne przyczyny powstawania bólu jak np. oziębienie organizmu poprzez siedzenie na mokrej i chłodnej posadzce lub otyłość.

Jak postępować w przypadku rwy kulszowej?

W momencie, gdy złapie nas nagły, paraliżujący ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który uniemożliwi poruszanie się, najlepiej zgłosić się do specjalisty, w celu znalezienia przyczyny jego wystąpienia. Lekarz przeprowadzi wywiad, zapyta o okoliczności, w jakich pojawił się ból, o jego dokładną lokalizację oraz współtowarzyszące dolegliwości. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi badania oceniające czucie, siłę mięśniową oraz odruchy w dolnej części ciała.

Leczenie rwy kulszowej

Podstawą leczenie rwy kulszowej jest tymczasowe odciążenie kręgosłupa. Najlepiej, aby chory leżał na plecach z poduszką umieszczoną pod kolanami, co ma za zadanie uśmierzyć ból. Dodatkowo może spróbować zmniejszyć ból dostępnymi doustnymi lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Ulgę mogą przynieść żele i maści przeciwbólowe do stosowania miejscowego. W niektórych przypadkach lekarz przepisuje na receptę leki rozluźniające mięśnie oraz leki przeciwbólowe w zastrzykach.
Gdy objawy utrzymują się przez dłuższy czas oraz gdy dołączają do nich zaburzenia czucia, konieczne może okazać się leczenie operacyjne, które po konsultacji może zlecić neurochirurg. Wizytę u specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Leczenie rwy kulszowej jest długie i kosztowne, dlatego najlepiej zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa przy codziennych czynnościach: 

  • Kontrolujmy postawę naszego ciała;
  • Wzmacniamy mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe wykonując odpowiednie ćwiczenia;
  • Unikajmy gwałtownych skłonów, czy nieprawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów (kucnij, zamiast pochylać się z wyprostowanymi nogami);
  • Ćwicz najpierw pod okiem rehabilitanta, a później sam w domu;
  • Zadbaj o odpowiednią higienę snu - materac do spania nie powinien być zbyt miękki;
  • Schudnij, jeśli to konieczne - mniejsza waga to mniejsze obciążenie dla kręgosłupa.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów