Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Sklerotyzacja - czym jest? Objawy i leczenie sklerotyzacji

2022-06-10 12:59
RTG klatki piersiowej i ramienia. RTG wykorzystuje się w diagnostyce sklerotyzacji podchrzęstnej.

Ból stawów to dolegliwość, która niesłusznie kojarzy nam się z głównie osobami starszymi, ponieważ często dotyka również ludzi młodych. Powoduje ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu oraz dyskomfort. Często wywołany jest tak zwaną sklerotyzacją podchrzęstną, która jest objawem wielu chorób zwyrodnieniowych stawów. Czym jest sklerotyzacja, jak się objawia i czy można ją wyleczyć?

Sklerotyzacja - czym jest?

Sklerotyzacja podchrzęstna to termin określający zmiany destrukcyjne w obrębie warstwy podchrzęstnej kości, powstające w miejscach największych przeciążeń narządu ruchu. Na skutek ubytku chrząstki stawowej i zwiększenia tarcia między powierzchnią stawów wywołanych brakiem amortyzacji, organizm stara się zrekompensować ubytki chrząstki nadbudowując w tych miejscach kość. Proces sklerotyzacji bardzo często towarzyszy chorobom zwyrodnieniowym stawów, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Sklerotyzacja zachodzi najczęściej w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych, kręgosłupa, stawu biodrowego, kolanowego czy barkowego.

Umów się do ortopedy

Sklerotyzacja stawów - przyczyny

Sklerotyzacja podchrzęstna jest najczęściej związana z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sklerotyzacji jest przede wszystkim dojrzały wiek, ponieważ w procesie starzenia się organizmu dochodzi do stopniowej degradacji chrząstki. Do innych przyczyn wystąpienia sklerotyzacji zaliczyć można:

 • siedzący tryb życia i brak ruchu;
 • nadwagę i nieodpowiedniaą dietę;
 • częste urazy kości i stawów;
 • częste przeciążenia stawów;
 • uprawianie sportów wyczynowych;
 • nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia.

Sklerotyzacja - objawy

Sklerotyzacja jest procesem patologicznym i wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów powodujących dyskomfort i ograniczających ruchomość stawów. Należą do nich:

 • osteofity, czyli deformacje kostne przypominające kształtem płomień świecy;
 • ograniczenie zakresu ruchomości stawów;
 • stan zapalny stawów, czyli obrzęki, ból, zaczerwienienie i podniesienie ciepłoty ciała w obrębie chorego stawu;
 • sztywność poranna, polegająca na trudnościach w wykonywaniu ruchu po przebudzeniu;
 • patologiczne zmiany w obrębie stawu, widoczne w RTG, polegające na zwężeniu szpary stawu czy puste ubytki w kościach, tak zwane geody kostne;
 • objaw próżniowy, czyli gromadzenie się gazu w torebce stawowej na skutek zmian zwyrodnieniowych.

Dodatkowo w zaawansowanych stadiach choroby może dochodzić do wyłonienia szpiku kostnego na skutek degradacji struktury kostnej w obrębie stawu.

Z dolegliwościami tego typu należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub innego specjalisty, takiego jak reumatolog czy ortopeda. Zaniedbanie tych symptomów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych związanych z narządem ruchu.

Sklerotyzacja - diagnostyka

Rozpoznanie zaczyna się od zebrania dokładnego wywiadu dotyczącego występujących dolegliwości, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy czy aktywności fizycznej. Są to niezbędne informacje pozwalające ustalić podłoże patologii.

Najważniejszym narzędziem diagnostycznym w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów związanych z występowaniem sklerotyzacji jest badanie obrazowe - RTG. Za jego pomocą lekarz, zazwyczaj reumatolog, jest w stanie określić stopień zaawansowania i rodzaj sklerotyzacji. 

Dodatkowo pomocnymi badaniami, potwierdzającymi obecność procesu zwyrodnieniowego, są badania laboratoryjne, takie jak OB, badanie poziomu białka ostrej fazy (m.in. CRP) czy aglutynacja lateksowa.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Sklerotyzacja - leczenie

Sklerotyzacja wiąże się z obecnością procesu zapalnego w obrębie zajętych stawów, dlatego podstawowe leczenie polega na podawaniu środków farmakologicznych zarówno doustnych, jak i w iniekcjach, mających na celu złagodzenie objawów toczącego się stanu zapalnego oraz spowolnienie degradacji struktur stawu. W tym celu podaje się preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe zawierające NLPZ czy glikokortykosteroidy. W celu opóźnienia toczącego się w organizmie procesu sklerotyzacji stosuje się leki z metotreksatem, leflunomidem, sulfasalazyną. Obecnie do leczenia stosuje się także leki biologiczne, które często przynoszą dobre rezultaty w leczeniu, jednak nie jest to terapia wskazana dla każdego.

W cięższych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, podczas którego zazwyczaj wszczepiana jest endoproteza w miejsce zniszczonego stawu.

Dodatkowo zalecana jest też fizjoterapia i odpowiednio dobrane ćwiczenia w zależności od stawu objętego sklerotyzacją.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów