- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Sklerotyzacja - czym jest? Objawy i leczenie sklerotyzacji
Ból stawów to dolegliwość, która niesłusznie kojarzy nam się z głównie osobami starszymi, ponieważ często dotyka również ludzi młodych. Powoduje ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu oraz dyskomfort. Często wywołany jest tak zwaną sklerotyzacją podchrzęstną, która jest objawem wielu chorób zwyrodnieniowych stawów. Czym jest sklerotyzacja, jak się objawia i czy można ją wyleczyć?
Sklerotyzacja - czym jest?
Sklerotyzacja podchrzęstna to termin określający zmiany destrukcyjne w obrębie warstwy podchrzęstnej kości, powstające w miejscach największych przeciążeń narządu ruchu. Na skutek ubytku chrząstki stawowej i zwiększenia tarcia między powierzchnią stawów wywołanych brakiem amortyzacji, organizm stara się zrekompensować ubytki chrząstki nadbudowując w tych miejscach kość. Proces sklerotyzacji bardzo często towarzyszy chorobom zwyrodnieniowym stawów, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Sklerotyzacja zachodzi najczęściej w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych, kręgosłupa, stawu biodrowego, kolanowego czy barkowego.
Umów się do ortopedy
Sklerotyzacja stawów - przyczyny
Sklerotyzacja podchrzęstna jest najczęściej związana z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sklerotyzacji jest przede wszystkim dojrzały wiek, ponieważ w procesie starzenia się organizmu dochodzi do stopniowej degradacji chrząstki. Do innych przyczyn wystąpienia sklerotyzacji zaliczyć można:
- siedzący tryb życia i brak ruchu;
- nadwagę i nieodpowiedniaą dietę;
- częste urazy kości i stawów;
- częste przeciążenia stawów;
- uprawianie sportów wyczynowych;
- nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia.
Sklerotyzacja - objawy
Sklerotyzacja jest procesem patologicznym i wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów powodujących dyskomfort i ograniczających ruchomość stawów. Należą do nich:
- osteofity, czyli deformacje kostne przypominające kształtem płomień świecy;
- ograniczenie zakresu ruchomości stawów;
- stan zapalny stawów, czyli obrzęki, ból, zaczerwienienie i podniesienie ciepłoty ciała w obrębie chorego stawu;
- sztywność poranna, polegająca na trudnościach w wykonywaniu ruchu po przebudzeniu;
- patologiczne zmiany w obrębie stawu, widoczne w RTG, polegające na zwężeniu szpary stawu czy puste ubytki w kościach, tak zwane geody kostne;
- objaw próżniowy, czyli gromadzenie się gazu w torebce stawowej na skutek zmian zwyrodnieniowych.
Dodatkowo w zaawansowanych stadiach choroby może dochodzić do wyłonienia szpiku kostnego na skutek degradacji struktury kostnej w obrębie stawu.
Z dolegliwościami tego typu należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub innego specjalisty, takiego jak reumatolog czy ortopeda. Zaniedbanie tych symptomów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych związanych z narządem ruchu.
Sklerotyzacja - diagnostyka
Rozpoznanie zaczyna się od zebrania dokładnego wywiadu dotyczącego występujących dolegliwości, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy czy aktywności fizycznej. Są to niezbędne informacje pozwalające ustalić podłoże patologii.
Najważniejszym narzędziem diagnostycznym w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów związanych z występowaniem sklerotyzacji jest badanie obrazowe - RTG. Za jego pomocą lekarz, zazwyczaj reumatolog, jest w stanie określić stopień zaawansowania i rodzaj sklerotyzacji.
Dodatkowo pomocnymi badaniami, potwierdzającymi obecność procesu zwyrodnieniowego, są badania laboratoryjne, takie jak OB, badanie poziomu białka ostrej fazy (m.in. CRP) czy aglutynacja lateksowa.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Sklerotyzacja - leczenie
Sklerotyzacja wiąże się z obecnością procesu zapalnego w obrębie zajętych stawów, dlatego podstawowe leczenie polega na podawaniu środków farmakologicznych zarówno doustnych, jak i w iniekcjach, mających na celu złagodzenie objawów toczącego się stanu zapalnego oraz spowolnienie degradacji struktur stawu. W tym celu podaje się preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe zawierające NLPZ czy glikokortykosteroidy. W celu opóźnienia toczącego się w organizmie procesu sklerotyzacji stosuje się leki z metotreksatem, leflunomidem, sulfasalazyną. Obecnie do leczenia stosuje się także leki biologiczne, które często przynoszą dobre rezultaty w leczeniu, jednak nie jest to terapia wskazana dla każdego.
W cięższych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, podczas którego zazwyczaj wszczepiana jest endoproteza w miejsce zniszczonego stawu.
Dodatkowo zalecana jest też fizjoterapia i odpowiednio dobrane ćwiczenia w zależności od stawu objętego sklerotyzacją.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.