- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ból stawów − co może oznaczać?
Stawy wraz z otaczającymi je tkankami stanowią ruchomą część naszego szkieletu (układu ruchu). Ból lub jakiekolwiek inne dolegliwości wpływające na ograniczenie ruchomości są wskazaniem do wizyty u lekarza w celu identyfikacji problemu. Gdy pojawia się ból stawów, bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ może być on spowodowany urazem lub poważną jednostką chorobową. Bólom stawowym towarzyszy często sztywność, ograniczenie ruchomości, ocieplenie stawu oraz obrzęk. Co dokładnie powoduje ból stawów? Jak sobie z nim poradzić?
Uraz mechaniczny jako przyczyna bólu stawów
Najczęstszą przyczyną bólu stawów jest uraz mechaniczny. Może być to np. stłuczenie, któremu towarzyszy ból i problemy z ruchomością w stawie. Jeśli uraz nie był poważny, zazwyczaj pomaga odciążenie kończyny i zastosowanie maści na stawy (zawierającej środek o działaniu przeciwbólowym) oraz miejscowych okładów chłodzących.
W przypadku poważniejszych urazów lekarz internista lub ortopeda zleca wykonanie badania USG lub RTG, a następnie wdraża odpowiedni plan leczenia (unieruchomienie, odciążenie kończyny lub rehabilitacja).
Ból stawów − co jeszcze go wywołuje?
Przyczyną bólu stawów mogą być przeciążenia. Jednymi z najczęstszych schorzeń powstałych w wyniku nadmiernego przeciążenia jest tzw. łokieć tenisisty oraz łokieć golfisty. Wbrew pozorom, ból stawów nie dokucza jedynie sportowcom, ale również osobom, które wykonują pracę biurową. Przy przeciążeniu najczęściej kieruje się pacjenta na zabiegi rehabilitacyjne (m.in. fala uderzeniowa, ultradźwięki, terapia mięśniowo-powięziowa).
Kolejną powszechną przyczyną bólu stawów są postępujące zmiany zwyrodnieniowe, czyli degeneracja chrząstki stawowej. Degeneracja następuje w wyniku braku prawidłowego ślizgu pomiędzy powierzchniami stawowymi. Ból odczuwany jest zazwyczaj przy chęci zainicjowania ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe dotykają najczęściej osób po 40. roku życia i wymagają leczenia, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do całkowitego zniszczenia powierzchni stawowych. W następstwie destrukcji stawu może pojawić się potrzeba przeprowadzenia endoprotezoplastyki stawu w celu przywrócenia jego funkcjonalności.
Reumatyczne przyczyny bólu stawów
Do tej grupy należy m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, które najczęściej atakuje małe stawy rąk i nóg. Choroba wywołuje ból stawów, ich sztywność, tkliwość, a także deformację.
Inną chorobą reumatyczną, powodującą dotkliwe bóle stawów, jest łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Schorzenie zazwyczaj obejmuje kończyny dolne i drobne stawy, które występują w nogach. ŁZS może być powiązane z obecnością łuszczycy skóry, ale wcale nie musi. Objawia się sztywnością i bólem stawów objętych procesem chorobowym.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
Jest to bardzo podstępna choroba obejmująca stawy kręgosłupa. ZZSK objawia się kostnieniem połączeń stawowych, które występują między poszczególnymi kręgami. Skutkuje to silnym bólem, zmniejszeniem ruchomości kręgosłupa, a w późniejszym etapie nawet całkowitym kostnieniem stawów.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą niebezpieczną, ponieważ jej pierwsze objawy, czyli ból w stawach krzyżowo-biodrowych, pojawiają się rano i ustępują w ciągu dnia lub w trakcie aktywności fizycznej. Pacjenci mogą przypisywać wówczas dolegliwości bólowe nadmiernemu zmęczeniu organizmy i łatwo je lekceważą.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Jest to choroba pojawiająca się przed 16. rokiem życia. Objawia się obrzękami, wysiękami i stanem zapalnym stawów, który utrzymuje się przez okres minimum 6 tygodni. Najczęściej schorzenie obejmuje stawy kolanowe. Konieczna jest wizyta u reumatologa, gdyż jest to jedna z chorób, która nieleczona doprowadza młodych pacjentów do poważnych i trwałych konsekwencji zdrowotnych.
Diagnostyka i leczenie bólu stawów
Rozpoczęcie leczenia i zwalczania przyczyny bólu stawów powinno być poprzedzone konsultacją u lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty − reumatologa. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Badania diagnostyczne, którymi posługuje się lekarz w trakcie stawiania diagnozy, to: USG, RTG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Badania te umożliwiają uzyskanie wizualizacji stawu. Niezwykle ważne podczas diagnostyki są również badania krwi, które mogą wykazać obecność stanu zapalnego lub czynnika reumatoidalnego (charakterystyczny dla niektórych chorób). Leczenie jest zależne od wyników powyższych badań. Proces terapeutyczny obejmuje zazwyczaj regenerację (odciążenie bolącego stawu), rehabilitację i farmakoterapię.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.