Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy można cofnąć haluksy bez operacji? 7 oznak, że to czas na leczenie

Artykuł sponsorowany

2021-08-03 08:24
Zbliżenie na kobiece, bose stopy idące po betonowej posadzce.

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się poprzez charakterystyczne zdeformowanie stopy. Dolegliwość ta wywołuje dyskomfort zarówno pod względem wizualnym, jak i somatycznym, ponieważ rozwój schorzenia bardzo często powiązany jest z silnym bólem oraz trudnościami z poruszaniem się. Czy można cofnąć haluksy? Kiedy należy udać się do specjalisty i czy tylko operacja może skutecznie zadziałać na to schorzenie?

Czy haluksy da się wyleczyć? A może deformacja cofnie się sama?

Ilość możliwych do zastosowania metod leczenia haluksów zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania tego schorzenia. W początkowych etapach rozwoju choroby, dobór skutecznych metod jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku przewlekłego występowania deformacji w obrębie stopy. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu haluksy-leczenie.pl: dla osób, które zgłaszają się do lekarza po wielu latach zmagania się z haluksem, “jedynie leczenie operacyjne może pomóc przywrócić naturalną fizjologię stopy”.

Aby móc stosunkowo szybko i sprawnie wyleczyć haluksy, konieczna jest szybka reakcja na pierwsze objawy, świadczące o ich występowaniu. Niezależnie od tego, jak silna jest deformacja stopy, warto zadbać o stosowanie wyłącznie sprawdzonych metod leczenia. W internecie możemy znaleźć wiele mitów na temat skuteczności sposobów na haluksy, które nie mają żadnego udowodnienia naukowego. Korzystając z niesprawdzonych metodologii, można przyczynić się do dalszego rozwoju deformacji i nasilenia bólu.

Jak można leczyć haluksy? Czy operacja to jedyna opcja?

W większości przypadków, pierwsze etapy leczenia haluksów mają na celu zmniejszenie nacisku na stopę, a także niwelowanie dokuczliwych objawów somatycznych, takich jak ból, stan zapalny czy obrzęk. Gdy mniej inwazyjne metody nie przyniosą pożądanych rezultatów, lekarz może zalecić pacjentowi zabieg operacyjny, który ma na celu całkowicie usunąć haluksy. Należy pamiętać jednak, że jest to rozwiązanie inwazyjne, niosące ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, dlatego w pierwszej kolejności warto wypróbować łagodniejsze metody, które mogą w skuteczny sposób załagodzić deformację stopy. W wielu przypadkach dobór odpowiedniego obuwia oraz stosowanie specjalnych aparatów sprawia, że dolegliwości zmniejszają się i pozwalają normalnie funkcjonować nawet bez operacji.

Podstawą leczenia haluksów jest zakup odpowiednich butów, które nie będą nasilały obrzęku poprzez silny nacisk na stopę. Dobry but powinien posiadać takie elementy jak:

  • odpowiednia szerokość,
  • dopasowanie do stopy,
  • elastyczna cholewka,
  • regulowane klamry lub sznurówki.

Gdy mimo noszenia wygodnego obuwia wciąż doświadczamy bólu oraz dyskomfortu, to możemy wyposażyć się w separatory lub wkładki do butów, które regulują nacisk na stopę, przyczyniają się do załagodzenia obrzęku oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli mimo wspomnianych wkładek, haluksy wywołują duży dyskomfort, lekarz może zalecić nam stosowanie specjalistycznych szyn na noc lub ortez do noszenia na co dzień.

Zdarza się, że deformacji stopy towarzyszy występowanie stanu zapalnego oraz podrażnienia. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się również domowe sposoby, takie jak okłady, lecznicze kąpiele, masaże czy zastosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Stopień skuteczności poszczególnych metod zależny będzie od stopnia rozwoju schorzenia, dlatego warto obserwować reakcję organizmu na wykorzystywane formy terapii i stosować te, które w danym przypadku działają i skutecznie zmniejszą odczuwany ból.

Sygnały, które mogą wskazywać na konieczność interwencji specjalisty

Gdy haluks zaczyna pojawiać się na stopie, początkowo może nie wywoływać dyskomfortu oraz innych, niepożądanych dolegliwości. Jednak w trakcie trwania rozwoju tego schorzenia, symptomy mogą przybierać na sile i utrudniać codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji najkorzystniejsza może okazać się wizyta u specjalisty, który będzie w stanie dobrać specjalistyczne formy leczenia, które będą adekwatne do stanu zdrowia pacjenta.

Do lekarza warto zgłosić się, zwłaszcza gdy po dostrzeżeniu haluksów, zauważymy choćby kilka niepokojących sygnałów, takich jak:

  • obrzęk stopy,
  • ból w trakcie chodzenia i spoczynku,
  • zaczerwienienie,
  • wyraźna deformacja palca,
  • problemy z dopasowaniem obuwia,
  • trudności z przemieszczaniem się,
  • nasilanie się objawów mimo zastosowania metod wymienionych wyżej.

Czy naprawdę trzeba bać się operacji na haluksy? Czy ona boli?

Nie należy bać się operacji na haluksy, ponieważ przeprowadzana jest z użyciem znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Zabieg przeprowadzany jest pod okiem specjalistów, którzy mają specjalistyczną wiedzę na temat tego, jak skutecznie usunąć haluksy i zminimalizować ryzyko powikłań po operacji.

Operacja na haluksy jest zabiegiem medycznym, który wykonywany jest w ściśle określonych przypadkach, pod nadzorem lekarza. Należy jednak pamiętać, że zabieg operacyjny nie jest wykorzystywany, jako pierwsza linia leczenia ze względu na fakt, że operacja stanowi ingerencję w układ kostny, co może wiązać się z występowaniem różnych skutków ubocznych oraz kilkumiesięczną rehabilitacją. Z tego względu o zdrowie swoich stóp warto dbać, zanim objawy będą na tyle silne, że zabieg operacyjny okaże się koniecznością. Można zminimalizować dolegliwości towarzyszące haluksom bez operacji, dbając o odpowiednie obuwie oraz stosując metody, takie jak separatory czy wkładki do butów dedykowane zmniejszeniu haluksów.

Podsumowanie

Pojawienie się haluksów bardzo często powiązane jest z bólem, obrzękami i dyskomfortem. Długotrwałe ignorowanie symptomów świadczących o deformacji stopy może prowadzić do problemów z przemieszczaniem się oraz innych powikłań zdrowotnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia lub stosowanej metody leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista będzie w stanie doradzić pacjentowi, jak leczyć haluksy i w razie potrzeby zaleci wykonanie odpowiednich badań.

Źródła:

  • https://haluksy-leczenie.pl/ktore-wkladki-haluksy-beda-najlepsze/
  • https://journals.sagepub.com/doi/10.1080/03093640701669074
  • https://www.aerzteblatt.de/int/archive/article/133475
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513142/

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów