Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Haluksy – jak je usunąć? Metody leczenia haluksów

Artykuł / Materiał informacyjny

2020-09-30 10:01
haluksy leczenie

Jak usunąć haluksa bez operacji? Jak skutecznie wyleczyć haluksa? Sprawdź, jakie są metody leczenia paluchów koślawych. Dowiedz się, kiedy operacja haluksa jest potrzebna i kiedy da się jej uniknąć. Przeczytaj.

Czy da się usunąć haluksy?

Tak, jak najbardziej. Zmiany mają charakter postępowy, dlatego leczenie warto rozpocząć od razu po pojawieniu się pierwszych objawów. Musisz jednak wiedzieć, że w większości przypadków leczenie nieinwazyjne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Więcej na ten temat pod adresem https://www.operacjestopy.pl/leczenie-haluksow/.

Metody niechirurgiczne są w stanie (w niektórych przypadkach) zatrzymać postęp zmian, ale nie są w stanie cofnąć deformacji, które już powstały. Mimo wszystko, w przypadku łagodnych zmian zaleca się rozpocząć leczenie od metod zachowawczych, by sprawdzić, jak Pacjent zareaguje na nie.

Usuwanie haluksów – metody

Nieinwazyjne metody leczenia haluksów (zachowawcze)

Istnieje wiele produktów, które powszechnie stosuje się do niechirurgicznego leczenia haluksów. Mogą to być kliny, separatory, żele, specjalne wkładki na haluksy i inne. Możesz je kupić w sklepach ortopedycznych bez recepty. Warto jednak wiedzieć, że nieodpowiednio dobrany sprzęt czy lek może nie tylko nie zatrzymać postępu schorzenia, ale wręcz nasilić objawy. 

Stąd, nie lecz się na własną rękę. Skonsultuj się wcześniej z ortopedą lub chirurgiem ortopedą, który doradzi, jakie produkty i w jakim rozmiarze będą odpowiednie dla danej zmiany.

Metody leczenia haluksów bez operacji:

  • maść na haluksy,
  • krem na haluksy,
  • żel na haluksy,
  • buty na haluksy,
  • wkładki na haluksy,
  • klin na haluksy,
  • separator na haluksy,
  • wkładki ortopedyczne na haluksy,
  • plastry na haluksy,
  • szyny ortopedyczne na haluksy,
  • ćwiczenia na haluksy.

Operacja haluksów – kiedy jest potrzebna?

Zachowawcze metody leczenia haluksów przynoszą jedynie krótkotrwałą ulgę – łagodzą objawy, w tym zmniejszają bolesność, ale nie leczą przyczyny problemu. Jedyną skuteczną metodą wyleczenia haluksów jest operacja. Nawet te najdroższe wkładki do butów na haluksy czy kliny międzypalcowe na haluksy nie pomogą, jeśli zmiany się już utrwaliły.

Decyzję o konieczności przeprowadzenia operacji haluksa zawsze podejmuje lekarz, który wcześniej dokładnie zapoznaje się z dokumentacją medyczną przed zakwalifikowaniem Pacjenta do zabiegu. 

Wskazania do operacji haluksów:

  • bolesność w obrębie stawu śródstopno-palcowego I podczas spoczynku lub podczas poruszania się;
  • dyskomfort w okolicy stawu śródstopno-palcowego I podczas spoczynku lub podczas poruszania się;
  • obecność deformacji stopy typowej dla haluksów;
  • niezadowalające efekty lecznicze lub ich brak po zastosowaniu metod nieinwazyjnych leczenia haluksów.

Operacja haluksów – znieczulenie

Operacja haluksa jest przeważnie przeprowadzana w znieczuleniu podpajęczynówkowym, ale nie wyklucza się także przeprowadzenia jej w znieczuleniu ogólnym, jeśli Chory tego wymaga. To anestezjolog, po konsultacji z Pacjentem i chirurgiem, podejmuje decyzję dotycząca najbardziej bezpiecznego i najmniej inwazyjnego rodzaju znieczulenia.

Czy usuwanie haluksa boli?

Nie. Anestezjolog dba o komfort i bezpieczeństwo Pacjenta podczas zabiegu, dlatego Chory nie odczuwa bólu, ale może odczuwać niewielki dyskomfort. Po operacji Pacjent zostaje zabezpieczony przed bólem pooperacyjnym za pomocą odpowiednio dobranych leków przeciwbólowych.

Metody usuwania haluksów:

  1. Skrócenie torebki stawowej po stronie przyśrodkowej
  2. Osteotomia pierwszej kości śródstopia (osteotomia Scarf, Chevron)
  3. Osteotomia paliczka podstawnego palucha (osteotomia Akin)
  4. Bunionektomia
  5. Usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha
  6. Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha
  7. Techniki miniinwazyjne (MICA,PERC)

Po operacji haluksa – kiedy można chodzić?

Pacjent może chodzić już na drugi dzień po operacji. Musi jednak nosić specjalny but po operacji haluksa, który można dostać np. w sklepach ortopedycznych. Należy go nosić przez około 4-8 tygodni, w zależności od wybranej techniki operacyjnej, stanu Pacjenta i rozległości zmian.

Całkowity powrót do dawnej sprawności zajmuje około 2-6 miesięcy. W tym czasie zaleca się wykonywać specjalne ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutów, które przyspieszą powrót do zdrowia. Rehabilitacja po operacji haluksa powinna rozpocząć się od kilku do kilkunastu dni po wykonaniu zabiegu.

Zalety operacji haluksów:

  • szybki powrót do zdrowia,
  • indywidualnie dobrana technika operacji,
  • możliwość korekty innych schorzeń stopy podczas jednej operacji,
  • koniec z bólem i dyskomfortem,
  • krótka hospitalizacja,
  • wysoka skuteczność,
  • minimalne ryzyko nawrotu.

Artykuł przygotowany z wsparciem merytorycznym specjalistów z operacjestopy.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów