- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Co to jest krioterapia? Kiedy stosuje się krioterapię?
Pojęcie krioterapii obejmuje szereg zabiegów zarówno o działaniu ogólnym i miejscowym. Choć ich stosowanie staje się coraz bardziej popularne, nie są przeznaczone dla każdego. Na czym dokładnie polega krioterapia? Kiedy warto ją stosować? Kto powinien jej unikać?
Na czym polega krioterapia?
Krioterapia nazywana jest inaczej leczeniem zimnem. Wykorzystuje powietrze o odpowiednio niskiej temperaturze, ciekły azot lub dwutlenek węgla. W wyniku działania bodźca chłodzącego, dochodzi do reakcji organizmu, którą podzielić można na dwa etapy. W pierwszym następuje szybkie obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi. Spadek przewodnictwa nerwowego pozwala na uzyskanie efektu znieczulającego, dodatkowo obniża się temperatura tkanek i spowalnia przemiana materii. W drugim etapie zaistniałe zmiany prowadzą do odpowiedzi obronnej, polegającej na gwałtownym rozszerzeniu naczyń i szybkiemu zwiększeniu ukrwienia. Dzięki temu poprawia się zaopatrzenie tkanek w tlen, substancje odżywcze, a także mediatory o działaniu przeciwzapalnym. Nasilenie przemiany materii w miejscu objętym zabiegiem skutkuje jego przyspieszoną regeneracją. Obserwuje się również rozluźnienie mięśni szkieletowych i złagodzenie związanych z tym dolegliwości bólowych. Co istotne, efekty krioterapii mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin.
Krioterapia miejscowa
Krioterapia miejscowa polega na zastosowaniu specjalnych urządzeń, które schładzają wybraną część ciała objętą urazem lub procesem chorobowym. Najczęściej wykorzystuje się działanie ciekłego azotu. Zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowany personel. Dba on o to, aby nie doszło do odmrożenia skóry, między innymi dzięki zachowaniu odpowiedniego odstępu między ciałem a aplikatorem, a także wykonywaniu okrężnych ruchów w obrębie leczonego miejsca. Jeśli jest to uzasadnione, krioterapia miejscowa łączona jest z rehabilitacją.
Wskazania do stosowania tej metody obejmują między innymi:
- urazy sportowe i powypadkowe
- stany zapalne tkanek miękkich
- stany po złamaniach kości
- reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa
- zmiany zwyrodnieniowe
- rwa kulszowa, nerwobóle
- stany pooperacyjne więzadeł, ścięgien, mięśni oraz kości.
Skierowanie pacjenta na zabieg wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Warto też zasięgnąć porady doświadczonego fizjoterapeuty. Wizytę u wybranego specjalisty można umówić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Umów wizytę u ortopedy
Krioterapia ogólna
Krioterapia ogólna różni się od miejscowej zastosowaniem specjalnej komory, do której pacjent wchodzi na czas zabiegu. Konieczne jest zakrycie dystalnych części ciała, takich jak dłonie, stopy czy uszy. Ustawienia komory kontrolowane są przez personel, który utrzymuje ciągły kontakt z osobą poddawaną krioterapii, dzięki czemu monitorowane jest jej samopoczucie i możliwe jest natychmiastowe przerwanie procedury w razie takiej potrzeby. Dzięki uzyskaniu działania ogólnoustrojowego, obserwuje się wiele korzyści zdrowotnych. Zastosowanie krioterapii ogólnej obejmuje te same schorzenia, jak w przypadku krioterapii miejscowej. Dodatkowe wskazania obejmują:
- obniżenie nadmiernego napięcia mięśniowego w chorobach neurologicznych, m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona
- leczenie depresji
- fibromialgię
- osteoporozę
- odnowę biologiczną.
Przeprowadzenie zabiegu krioterapii ogólnej umożliwia skuteczniejszą rehabilitację pacjentów, zwłaszcza w przypadku, gdy dotychczasowe ograniczenia wynikały z dolegliwości bólowych i nasilonej spastyczności mięśni. O skierowaniu na zabieg również decyduje lekarz neurolog lub ortopeda.
Przeciwwskazania do krioterapii
Choć krioterapia znalazła szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie, nie wszyscy pacjenci mogą z niej skorzystać. Ze względu na ograniczone bezpieczeństwo zabiegu w przypadku obecności niektórych dodatkowych schorzeń, konieczna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą. Wśród przeciwwskazań znajdziemy między innymi choroby sercowo-naczyniowe (arytmie, zapalenie żył głębokich, niewydolność krążenia), a także zaburzenia pracy tarczycy, schorzenia dróg oddechowych oraz nerek, a także uszkodzenia skóry i nadwrażliwość na zimno.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.