Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wrastający paznokieć – przyczyny i zapobieganie. Domowe sposoby na wrastające paznokcie

2020-10-01 14:05
Wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie to problem, na który są narażeni absolutnie wszyscy. Jest to schorzenie polegające na wrastaniu się bocznej części płytki paznokciowej w otaczający wał paznokcia. Choć początkowo odczuwa się jedynie mały dyskomfort, nieleczone może doprowadzić do poważnych problemów: np. z rozwojem zakażenia i trudnościami w chodzeniu.

Przyczyny występowania wrastających paznokci

Jako główne przyczyny wrastania paznokci wymienia się:

  • uwarunkowania anatomiczne – deformacje stóp i/lub palucha, kształt paznokcia;
  • cukrzycę;
  • nagły wzrost ciała i zmianę biomechaniki chodu;
  • noszenie ciasnego obuwia o szpiczastym czubku;
  • częste chodzenie w butach na wysokim obcasie;
  • przycinanie paznokci zbyt krótko i nadawanie im okrągłego kształtu;
  • uszkodzenie wałów paznokciowych podczas obcinania paznokci;
  • nieprawidłową higienę i manipulowanie nożyczkami przy paznokciach;
  • urazy lub przeciążenia związane z ciągłym, mechanicznym podrażnianiem okolicy paznokcia;
  • predyspozycje genetyczne.

Pierwsze objawy wrastających paznokci i diagnostyka

Początkowo dolegliwości, które towarzyszą wrastającym paznokciom, pojawiają się jedynie przy dotyku lub ucisku wałów paznokciowych. Następnie ból zaczyna pojawiać się podczas chodzenia, noszenia obuwia lub nawet skarpetek, które niefortunnie podrażniają chorą okolicę. Ból niejednokrotnie utrudnia codzienną aktywność. W okolicy paznokci skóra staje się czerwona i dodatkowo występuje opuchlizna. Proces postępuje i z czasem powoduje coraz poważniejsze objawy.

W celu zakwalifikowania problemu do konkretnego stadium, stosuje się m.in. klasyfikację Heifetza. Wyróżnia ona trzy główne stadia opisanej nieprawidłowości:

  • etap pierwszy – dolegliwości bólowe, obrzęk i obecność stanu zapalnego;
  • etap drugi – występują objawy takie jak w etapie pierwszym oraz zauważalna jest ziarnina;
  • etap trzeci – objawy występujące w etapie drugim. Opisuje się również obecność wydzieliny ropnej i infekcji.

Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, bardzo ważne jest, aby zareagować wcześnie. Najlepiej już na pierwszym etapie problemu. Zbagatelizowanie takiego stanu spowoduje w konsekwencji wydłużenie procesu leczenia oraz nasili dolegliwości bólowe.

Umów wizytę u ortopedy

Leczenie wrastających paznokci

Domowe sposoby

W przypadku, gdy proces wrastania paznokci nie jest zaawansowany, a jedynie odczuwasz mały dyskomfort, można zastosować domowe sposoby, które uśmierzą ból. Należy do nich głównie moczenie stóp w ciepłej wodzie z mydłem lub w wodzie z solą. Wymaczanie powinno trwać około 15 minut. Po tym czasie zaleca się lekkie odchylanie paznokcia w prawidłową stronę. Ciepła woda ma za zadanie zmiękczyć płytkę paznokcia, ułatwić jego uniesienie, a co za tym idzie – zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczna jest interwencja lekarska.

Wizyta u specjalisty

W momencie, gdy domowe sposoby nie sprawdzą się konieczna jest wizyta u specjalisty z zakresu podologii. Obecnie, można skorzystać z porad ortopedy (wcześniej warto udać się do lekarza rodzinnego), podologa lub kosmetologa w profesjonalnym gabinecie. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl. Wizyta u ortopedy zazwyczaj wiąże się z zerwaniem całej płytki paznokcia lub wycięciem jej bocznej, wrastającej części. 

Inne metody zwalczania wrastających paznokci

Dostępne metody stosowane przy problemie wrastających paznokci, to między innymi:

Klamry na wrastające paznokcie

Założenie klamry na paznokcie ma za zadanie wyprostowanie wrastającego paznokcia bez jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej. Klamry nosi się nawet przez kilka miesięcy. Powoduje ona podciągnięcie paznokcia i w następstwie prawidłowe jego ustawienie. Konieczne są wizyty kontrolne w trakcie noszenia klamry w celu poprawienia jej ułożenia oraz dokonania oceny, czy terapia przebiega prawidłowo.

Kostka arkady 

Kostka arkady jest metodą leczenia, która polega na unieruchomieniu palca w tzw. kostce arkady i prostowaniu paznokcia. W celu utrwalenia prawidłowego ułożenia paznokcia stosuje się masę akrylową.

Tamponowanie wałów paznokciowych 

Tamponowanie wałów paznokciowych polega na aplikacji małego opatrunku pod brzegiem problematycznego paznokcia. Opatrunek ten może być nasączony jodyną – przyspieszy ona leczenie stanu zapalnego. Taką aplikację niejednokrotnie pacjent powinien powtarzać samodzielnie w warunkach domowych.

Zapobieganie wrastaniu paznokci

W celu zminimalizowania wystąpienia tego problemu, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • obuwie – powinno być wygodne i nie powodować ściśnięcia palców,
  • prawidłowe obcinanie paznokci – na prosto,
  • prawidłową higienę.

Stosowanie powyższych zasad powinno uchronić nas od problemu, jakim niewątpliwie są wrastające paznokcie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów