- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ból mięśni pleców – rodzaje, przyczyny, leczenie
Ból mięśni pleców, a właściwie mięśni grzbietu, może dotknąć każdego z nas. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, począwszy od nieprawidłowej pozycji w trakcie snu, a na urazach i przeciążeniach kręgosłupa skończywszy. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą nam zmniejszyć ryzyko bólu mięśni pleców. Jakie wyróżniamy rodzaje bólu pleców? W jaki sposób się je leczy?
Ból mięśni pleców – co to dokładnie jest?
Ból pleców to niezwykle powszechne schorzenie, które może dotyczyć każdego z nas. Jego pojawienie się może mieć wiele przyczyn, przez co postawienie trafnej diagnozy bywa bardzo trudne.
O bólu mięśni pleców (grzbietu), czy też potocznie o bólu pleców, mówimy w przypadku bólu zlokalizowanego na całym obszarze kręgosłupa (od szyi, aż do kości ogonowej). W przeważającej liczbie przypadków ból ten występuje w okolicach karku lub części lędźwiowej kręgosłupa.
Ból mięśni pleców często obserwowany jest u osób pracujących w trybie siedzącym, które po pracy nie podejmują żadnej dodatkowej aktywności fizycznej. Dodatkowo na bóle pleców narażone są kobiety często sięgające po obuwie na wysokim obcasie.
Często nieodpowiednie nawyki dotyczące naszej postawy mogą doprowadzić do powstania dużo poważniejszych schorzeń w postaci skoliozy, bądź też lordozy.
Umów się do lekarza rodzinnego
Ból pleców – rodzaje
W zależności od lokalizacji ból pleców możemy podzielić na 3 różne rodzaje:
- ból szyi - zwany również nerwobólem szyjnym. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy on jedynie szyi. Najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach. W przeważającej liczbie przypadków jest on wynikiem nieprawidłowej postawy ciała lub stresu;
- ból krzyża - najczęściej zlokalizowany w części lędźwiowej kręgosłupa. Niestety, często może uniemożliwić jakikolwiek ruch. Zwykle jest on wynikiem nagłych i długo trwających ruchów albo zbyt długim trwaniem w jednej pozycji.. Ten rodzaj bólu pleców doskwiera pacjentom najczęściej;
- ból pleców w odcinku piersiowym - zlokalizowany poniżej szyi, w okolicy kręgów piersiowym.
Ból mięśni pleców (grzbietu) wywołuje także:
- wypadający dysk - zwany również przepukliną dyskową;
- rwa kulszowa - mówimy o niej, kiedy wypadający dysk uciska na nerw kulszowy, w wyniku czego ból promieniuje aż do kończyny dolnej.
Przyczyny bólu mięśni pleców
Główną przyczyną pojawienia się bólu mięśni pleców jest niewielka ilość aktywności fizycznej w naszym życiu. Składa się na to rodzaj wykonywanej pracy (często ma ona charakter siedzący), a także forma spędzania wolnego czasu (zamiast spaceru czy basenu, częściej wybieramy siedzenie przed telewizorem lub komputerem). Co więcej, wybieranie codziennych udogodnień, np. windy, również przyczynia się do zaniechania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wpływa to nie tylko na stan naszych mięśni pleców, ale również na wzrost masy ciała. Do tego dochodzą wcześniej wspomniane wady postawy, wypracowane w toku dorastania.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają na spadek siły mięśni pleców (grzbietu), a także na ich nadmierne naprężanie. Co więcej, prowadzą one do pogorszenia elastyczności naszego kręgosłupa, a także jego nierównomiernego obciążenia, co tylko nasila ból pleców.
Nie należy również zapominać, że za ból pleców mogą odpowiadać różnego rodzaju choroby, np.:
- osteoporoza,
- urazy i zwichnięcia kręgosłupa,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa spowodowane procesem starzenia się organizmu,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- półpasiec,
- zapalenie opłucnej lub płuc,
- zapalenia trzustki,
- zawał.
Ból mięśni pleców – leczenie
W przeważającej liczbie przypadków ból mięśni pleców nie jest poważny, jednakże jeżeli dokuczają nam one przez dłuższy czas (powyżej 5 dni), powinniśmy skonsultować się lekarzem POZ, który w razie potrzeby skieruje nas do reumatologa.
Co więcej, nie powinniśmy lekceważyć bólu mięśni pleców, jeżeli:
- towarzyszą mu dreszcze i gorączka, bądź niedowład kończyn;
- ból pleców pojawił się nagle i jest ciężki do zdiagnozowania.
W celu leczenia bólu mięśni pleców (grzbietu) najczęściej sięga się po leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zarówno w postaci maści, jak i tych przyjmowanych doustnie.
Wizytę u lekarza można w łatwy sposób zarezerwować z wykorzystaniem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.