- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ból kręgosłupa - co może oznaczać?
Bóle kręgosłupa stanowią obecnie duży problem zdrowotny. Występują zarówno u osób starszych, jak i młodych. Przyczyny ich powstawania są bardzo zróżnicowane i niejednokrotnie trudne do zdiagnozowania. Istotne jest więc, aby dbać o regularną aktywność fizyczną i „słuchać” swojego organizmu.
Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym
„Ból szyi”, bo tak często nazywa się kolokwialnie ból odcinka szyjnego kręgosłupa, może pojawić się np. w wyniku nieprawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze. Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb pracy prowadzą często do dyskopatii, czyli zwyrodnienia krążków międzykręgowych.
Objawy dyskopatii:
- ostry ból;
- mrowienie;
- drętwienie;
- wymioty.
Jeśli występują u Ciebie objawy wskazujące na dyskopatię szyjną (bądź inne problemy z kręgosłupem), udaj się do lekarza ortopedy oraz skorzystaj z konsultacji u fizjoterapeuty. Bardzo często ulgę w bólu przyniesie odpowiednio dobrana rehabilitacja.
Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym
Obecność bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa wynika często z przeciążenia. Jeśli wykonujesz pracę fizyczną i dźwigasz ciężary, kręgosłup cierpi. Obciążenie może skupić się w części piersiowej kręgosłupa i wówczas tam występuje ból. Przyczyn takiego bólu jest jednak sporo.
Przyczyny bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa:
- niewłaściwa postawa ciała;
- garbienie się;
- brak lub niewielka ilość aktywności fizycznej;
- intensywny wzrost organizmu (u osób młodych w okresie dojrzewania);
- degeneracja dysków międzykręgowych (głównie u osób starszych);
- duży rozmiar piersi u kobiet (stanowią wówczas spore obciążenie wagowe dla kręgosłupa).
Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym - objawy
Objawy wynikające ze schorzenia w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą mylnie wskazywać na problemy z układem krążenia (np. sercem) lub choroby neurologiczne.
Mogą występować bowiem:
- uczucie kłucia w obszarze serca;
- pieczenie oraz ból w okolicy serca;
- duszności;
- drętwienie kończyn.
Niezwykle istotne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza ortopedy oraz kardiologa w celu wykluczenia chorób sercowych. Warto skorzystać również z konsultacji neurologicznej u lekarza neurologa, aby mieć pewność, iż nie występują np. dysfunkcje nerwów.
Umów wizytę u ortopedy
Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym
Zlokalizowany jest w dolnej części kręgosłupa. Potocznie nazywa się go „bólem krzyża”. Niestety jest to ból niezwykle powszechny i dokuczliwy. Silny ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym może być nawet powodem wykluczenia z pracy zawodowej ze względu na ograniczenie ruchomości ciała.
„Ból krzyża” − przyczyny powstawania
Przyczyna powstania „bólu krzyża” jest trudna do zdiagnozowania. Często po krótkim czasie ból mija samoistnie. Równie często jednak powraca w niespodziewanych momentach.
Ból kręgosłupa może oznaczać występowanie m.in.:
- wady wrodzonej;
- zmian zwyrodnieniowych;
- uszkodzenia mechanicznego struktur kręgosłupa (np. złamania kręgów);
- dyskopatii;
- osteoporozy;
- schorzeń reumatycznych.
Ból krzyża bywa czasem następstwem choroby innego układu (niekoniecznie układu ruchu). Z tego też powodu nie należy go lekceważyć.
Ból kręgosłupa - diagnoza i leczenie
Moment wystąpienia bólu powinien stanowić sygnał alarmowy do rozpoczęcia dokładnej diagnostyki i podjęcia leczenia. O pomoc należy zgłosić się do lekarza ortopedy, który bez wątpienia postara się znaleźć pierwotną przyczynę bólu kręgosłupa. W pierwszej kolejności warto również zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pomoże przy leczeniu dolegliwości bólowych.
Niejednokrotnie w dalszej kolejności pacjenci są kierowani na konsultację do neurologa lub reumatologa w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowej diagnostyki i wdrożenia koniecznego leczenia farmakologicznego lub niefarmakologicznego. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Właściwie dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne wpłyną pozytywnie na zmniejszenie objawów bólowych oraz wzmocnią mięśnie kręgosłupa. Po pomoc w ustaleniu indywidualnego planu ćwiczeń zwróć się do lekarza specjalisty (ortopedy, reumatologa) lub fizjoterapeuty.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.