Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból kości ogonowej − co może oznaczać?

2020-09-02 15:24
Ból kości ogonowej

Ból kości ogonowej może pojawić się niespodziewanie u każdego z nas. Jest dolegliwością, która często dotyka również kobiet w ciąży. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kości ogonowej? W jaki sposób możemy go łagodzić i leczyć?

Ból kości ogonowej − lokalizacja i najczęstsze przyczyny

Ból kości ogonowej jest bólem zlokalizowanym w dolnej części pleców. Podobnie do innych bólów kostnych (np. bólu zęba), może on promieniować na sąsiednie części ciała, takie jak uda, pośladki, plecy.

Czym jest boląca kość ogonowa?

Mianem kości ogonowej określa się końcowy odcinek kręgosłupa. Przeważnie jest on zbudowany z kilku (od 3 do 5) kręgów, które są ze sobą zrośnięte. Sama kość ogonowa jest miejscem przyczepu mięśni, ścięgien oraz więzadeł, lecz nie jest odpowiedzialna za dźwiganie ciężaru całego tułowia (w przeciwieństwie do pozostałych odcinków kręgosłupa).

Jakie czynniki wywołują ból kości ogonowej?

Sam ból kości ogonowej może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • zaparcia − z powodu zaburzonej perystaltyki jelit może dochodzić do pojawienia się bólu żołądka, który może promieniować aż do kości ogonowej;
  • siedzący tryb życia − w pozycji siedzącej kość ogonowa znajduje się w niewygodnej, niefizjologicznej pozycji. Jest w takim momencie obciążona ciężarem całego ciała. Z tego powodu częste siedzenie sprzyja rozwojowi bólu kości ogonowej;
  • upadki − mogą doprowadzić do stłuczenia kości ogonowej. Warto pamiętać, że w wyniku upadku może dojść także do złamania tej kości. W przypadku złamania konieczne może się okazać przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia ewentualnych odłamków kości (mogących zagrażać zdrowiu pacjenta);
  • ciąża − w wyniku rozwoju płodu dochodzi do zwiększenia objętości macicy. Zwiększona macica może uciskać dolny odcinek kręgosłupa powodując wystąpienie bólu kości ogonowej;
  • przetrenowanie − w następstwie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego może dojść do nadwyrężenia mięśni występujących w okolicy kości ogonowej.

Ból kości ogonowej jako następstwo choroby nowotworowej

W niektórych, bardzo rzadkich przypadkach, ból kości ogonowej może wynikać z postępującej zmiany o charakterze nowotworowym. Pojawienie się takiej dolegliwości można zaobserwować w przypadku guza olbrzymiokomórkowego kości ogonowej czy też przy bardzo wolno rozwijającym się struniaku. Objawy choroby pojawiają się dopiero w momencie osiągnięcia przez niego odpowiedniego (wystarczająco dużego) rozmiaru.

Leczenie bólu kości ogonowej

Z powodu różnorakich przyczyn wywołujących ból kości ogonowej w celu zastosowania odpowiedniego leczenia, konieczne jest zidentyfikowanie problemu przy pomocy specjalisty. W celu postawienia diagnozy warto udać się do lekarza POZ, który zleci podstawowe badania i dobierze odpowiednie leczenie, a w razie potrzeby skieruje pacjenta do ortopedy, reumatologa lub onkologa (jeśli przyczyną bólu jest rozwijająca się zmiana nowotworowa). Wizytę u wyżej wymienionych specjalistów można w bardzo prosty sposób zarezerwować z wykorzystaniem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Ból kości ogonowej − leczenie farmakologiczne

W farmakoterapii bólu kości ogonowej można zastosować preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Związki o takiej aktywności są dostępne w postaci maści i żeli do użytku zewnętrznego, a także w formie doustnych kapsułek i tabletek. W przypadku tych ostatnich warto pamiętać, że nie należy ich stosować przewlekle bez zalecenia lekarza. Niewłaściwe stosowanie środków leczniczych może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, a co za tym idzie − do rozwoju wrzodów.

Profilaktyka bólu kości ogonowej

Często, prostymi zachowaniami, możemy zapobiec wystąpieniu potencjalnego bólu kości ogonowej. W tym celu warto wprowadzić do codziennej rutyny ćwiczenia fizyczne, które nie obciążają w znaczącym stopniu naszego kręgosłupa, np. spacery lub joga. W przypadku nadwagi dobrym pomysłem jest zredukowanie masy ciała − w ten sposób zmniejszymy spoczywający na naszym kręgosłupie ciężar i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia bólu. Skuteczną metodą profilaktyki bólu kości ogonowej mogą okazać się także różnego rodzaju masaże lecznicze okolicy kości ogonowej.

Ból kości ogonowej − przestroga

Ból kości ogonowej może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami: stosunkowo błahymi oraz poważnymi. W żadnym wypadku nie powinno się go bagatelizować. W momencie stwierdzenia u siebie bólu kości ogonowej, nie należy leczyć się na własną rękę. Zaleca się rychłą wizytę u lekarza (rodzinnego lub ortopedy) w celu postawienia szczegółowej diagnozy i rozpoczęcia właściwej terapii.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów