- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ból korzonków − co może oznaczać?
W dzisiejszych czasach coraz więcej pacjentów skarży się na problemy z kręgosłupem. Wynikać mogą one między innymi z braku aktywności fizycznej, przebytych urazów czy zmian zwyrodnieniowych. Wyjątkowo dokuczliwy jest tzw. ból korzonków, spowodowany patologicznymi zmianami w obrębie włókien nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego. Warto wiedzieć, kiedy zgłosić się po pomoc do lekarza lub fizjoterapeuty, aby jak najszybciej wyeliminować przyczynę problemu oraz zadbać o zdrowie kręgosłupa w przyszłości.
Co kryje się pod nazwą „korzonki”?
Korzonki to inaczej włókna nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego poprzez otwory międzykręgowe. Ich zadaniem jest przewodzenie sygnałów czuciowych i ruchowych. Naruszenie struktury korzonków lub toczący się w ich obrębie stan zapalny powoduje silny ból, który bardzo często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Potrzeba wówczas interwencji odpowiedniego specjalisty, aby zwalczyć dolegliwości bólowe korzonków.
Przyczyny bólu korzonków
Istnieje wiele przyczyn bólu korzonków, dlatego każdy pacjent wymaga indywidualnej konsultacji i diagnostyki. Ogromnym problemem jest powszechny brak aktywności fizycznej i pogłębiające się wady postawy, które mogą powodować ucisk na korzonki. Jeśli pacjent cierpi z powodu nadwagi lub otyłości, mamy do czynienia z dodatkowym obciążeniem kręgosłupa, co nasila objawy bólowe.
Korzonki dają o sobie znać także w przebiegu urazów, dyskopatii oraz różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych. Nie zapominajmy, że można je także „przeziębić”, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w wyniku nieadekwatnego do panującej pogody ubioru.
Jak rozpoznać ból korzonków?
Umiejscowienie bólu uzależnione jest od lokalizacji naruszonych korzonków. W przypadku odcinka lędźwiowo-krzyżowego ból promieniuje do pośladka (rwa kulszowa) lub w kierunku uda (rwa udowa). Innym rodzajem schorzenia jest rwa barkowa, odczuwalna w obrębie całej kończyny górnej, karku oraz łopatki. Kiedy ból przechodzi w odrętwienie lub mrowienie, jest to sygnał alarmowy, który powinien skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Leczenie bólu korzonków
Leczeniem bólu korzonków zajmuje się lekarz neurolog, reumatolog lub ortopeda. Ogromnie ważne w procesie terapeutycznym jest także wsparcie fizjoterapeuty. Wizytę u specjalisty umówić możesz bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Podstawą leczenia jest właściwe zidentyfikowanie przyczyny bólu korzonków, aby nie tylko złagodzić dokuczliwe dolegliwości, lecz także zapobiec ich nawrotom w przyszłości. W tym celu lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny czy RTG.
Metody farmakologiczne
Podstawową grupą leków stosowanych w łagodzeniu bólu korzonków są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Zaliczamy do nich m.in. ibuprofen, diklofenak, meloksykam czy nimesulid. Preparaty dostępne na rynku dzielimy na te dostępne bez recepty (OTC) oraz wydawane z przepisu lekarza. Mogą być przeznaczone do stosowania zewnętrznego (maści, żele, plastry, iniekcje) lub wewnętrznego (tabletki, kapsułki, granulaty).
Pamiętajmy, że substancje z grupy NLPZ wykazują drażniące działanie na błonę śluzową przewodu pokarmowego, należy więc zachować szczególną ostrożność w ich stosowaniu przy chorobie wrzodowej.
Wspomagająco zaleca się, aby ogrzewać bolące miejsce (w celu rozluźnienia mięśni) za pomocą okładów lub plastrów rozgrzewających.
Rehabilitacja
Rola wykwalifikowanego fizjoterapeuty w leczeniu schorzeń kręgosłupa jest nieoceniona. Odpowiada on za odpowiedni dobór zabiegów, a także potrafi profesjonalnie doradzić, jaka aktywność fizyczna będzie dla nas bezpieczna. Jeśli problemy nawracają, wizyty u fizjoterapeuty powinny odbywać się również w celach profilaktycznych.
Zastrzyki nadtwardówkowe
Zastrzyki nadtwardówkowe podawane są bezpośrednio w miejsce występowania stanu zapalnego. W ich skład wchodzą substancje znieczulające oraz sterydy. Ich rolą jest również rozcieńczenie i wypłukanie związków prozapalnych. W szczególnych sytuacjach lekarz neurolog lub reumatolog może podjąć decyzję o zabiegu operacyjnym.
Styl życia − sposób na zapobieganie bólu korzonków
Styl życia ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowego kręgosłupa. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję ciała w trakcie pracy oraz podczas odpoczynku. Należy także zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Na rynku dostępne są materace i poduszki ortopedyczne, które pomagają zadbać o kręgosłup również podczas snu.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.