Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból barku − co może oznaczać?

2020-08-16 00:36
Ból barku − co może oznaczać?

Ból barku może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku i płci. Często występuje jako następstwo nadwyrężenia stawu barkowego. Czy istnieją inne przyczyny bólu barku? Co oznacza pojawienie się takiego bólu? W jaki sposób leczy się ból barku?

Przyczyny bólu barku

Sam staw barkowy złożony jest z kilku mniejszych stawów − dzięki temu charakteryzuje się dużym zakresem ruchów. Niestety, z tego powodu istnieje też wiele różnych sposobów na jego nadwyrężenie lub zwichnięcie. Dodatkowo w skład stawu barkowego wchodzi duża liczba mięśni, z których najbardziej istotne są mięśnie tworzące stożek rotatorów.

Do głównych przyczyn powodujących ból barku zaliczamy różnego rodzaju przeciążenia i długotrwałe wykonywanie powtarzalnych czynności z nim związanych lub urazy mechaniczne tkanek go otaczających. Co więcej, jego wystąpienie może być spowodowane wszelkiego rodzaju postępującymi zwyrodnieniami, które są związane z procesami starzenia się organizmu. Nie należy również zapominać o chorobach mających podłoże reumatyczne np. reumatoidalne zapalenie stawów czy polimialgia reumatyczna.  Ból barku może w niektórych przypadkach promieniować także w okolicę szyi, co dodatkowo wzmacnia uczucie dyskomfortu pacjenta.

Stożek rotatorów

Stożek rotatorów to zespół czterech mięśni (mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy) oraz ścięgien, które okalają staw ramienno-łopatkowy.  Dolegliwość bólowe związane z uszkodzeniem stawu barkowego i mięśni należących do stożka rotatorów występują niezwykle często.

Uszkodzenie stożka rotatorów 

Do uszkodzenia stożka rotatorów może dojść w wyniku wykonywania powtarzalnych, monotonnych czynności związanych z ciągłym trzymaniem rąk nad głową. Ryzyko uszkodzenia stożka rotatorów niesie więc za sobą m.in. granie w siatkówkę, wieszanie zasłon. Może wówczas dojść do znacznego przeciążenia struktur tworzących stożek, a w najgorszym wypadku nawet do ich zerwania. 

Inne zdarzenia, które mogą zakończyć się uszkodzeniem stożka rotatorów i silnym bólem barku, to sytuacje nagłe, w których dochodzi do niespodziewanych szarpnięć (np. w trakcie jazdy autobusem). Wówczas taki uraz będzie o sobie przypominał poprzez ciągły ból barku, który będzie się nasilał w trakcie podnoszenia ramienia do góry.

Ból barku − inne schorzenia

Do najpowszechniejszych dysfunkcji wywołujących ból barku (oprócz uszkodzenia stożka rotatorów) zaliczamy:

  • Zespół ciasnoty podbarkowej: jest on związany ze zmianą patologiczną, która uniemożliwia płynne poruszanie się powierzchni stawowych w kaletce stawowej. Wówczas w trakcie ruchu barkiem dochodzi do silnego bólu, który jest szczególnie intensywny przy odwodzeniu ręki;
  • Uszkodzenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia: ścięgno tego mięśnia biegnie w przedniej części ramienia i wzmacnia staw barkowy. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, najsilniejszy ból odczuwany jest w momencie zgięcia łokcia;
  • Bark zamrożony: schorzenie to związane jest z nieprawidłowościami dotyczącymi torebki stawowej. W wyniku spadku jej elastyczności dochodzi do zmniejszenia zakresu ruchów, czemu towarzyszy uczucie sztywności stawu. Najczęściej pojawia się jako następstwo uszkodzenia stożka rotatorów lub konsekwencja zawału. W przeważającej części przypadków opisany stan ustępuje samoistnie (po okresie od 6 do 18 tygodni).

Jakie kroki podjąć, gdy występuje ból barku?

Nasze postępowanie przy bólu barku jest ściśle uzależnione od przyczyny, która go wywołuje. Jeżeli ból barku jest spowodowany uszkodzeniem mechanicznym, wówczas niezwykle istotne jest skorzystanie z porady lekarza, najlepiej lekarza specjalisty: ortopedy. Co więcej, jeżeli schorzeniu dodatkowo towarzyszą inne objawy: sztywność czy gorączka, to warto zwrócić się o pomoc do reumatologa. Wizytę u wyżej wymienionych specjalistów można w łatwy sposób zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Przy nawracających bólach barku należy unikać wykonywania czynności, które powodują jego nasilenie. Możemy także sięgać po różnego rodzaju chłodne okłady, które niosą ulgę w cierpieniu. W niektórych przypadkach, mimo bólu, zaleca się rozpoczęcie różnego rodzaju ćwiczeń. Odpowiednio dobrany ruch pomoże w ustabilizowaniu stawy barkowego, a także wzmocni go (zmniejszając tym samym ryzyko ewentualnych urazów).

Ból barku − podsumowanie

Ból barku może być spowodowany przez wiele różnych z czynników. Z tego tytułu istnieje kilka sposobów jego leczenia. Jednym z nich jest rehabilitacja. Ćwiczenia są metodą często stosowaną przy mechanicznych uszkodzeniach stawu barkowego. Możliwe jest również skorzystanie z rozwiązań tymczasowych w postaci iniekcji dostawowych, maści czy doustnych leków przeciwzapalnych. W przypadku leczenia farmakologicznego należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie stosować silnych środków na własną rękę.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów