- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ból biodra − przyczyny, rozpoznanie, leczenie
Ból biodra większości z nas kojarzy się z uciążliwą przypadłością osób starszych, często wymagającą leczenia operacyjnego. Jednakże problemy ze stawem biodrowym dotyczą osób w niemal każdym wieku, mają różne przyczyny i wymagają odmiennych sposobów leczenia. W jaki sposób można prawidłowo rozpoznać przyczynę bólu biodra? Gdzie szukać pomocy, gdy ból się pojawi?
Trzy najczęstsze lokalizacje bólu biodra
Samo poinformowanie o obecności bólu biodra jest zbyt ogólnym stwierdzeniem, aby móc postawić diagnozę i rozpocząć proces terapeutyczny. Podczas wywiadu lekarskiego warto zaznaczyć dokładne miejsce, w którym zlokalizowany jest ból.
Zwykle występuje on w jednym z trzech niżej wymienionych obszarów:
- w przedniej części biodra − od strony pachwiny (tzw. „objaw C”, ponieważ pacjent, wskazując zajęty bólem obszar, układa palec wskazujący i kciuk w literę „C”);
- w części bocznej biodra;
- w tylnej części biodra − ból promieniujący na pośladek.
Przyczyny bólu biodra
Ból biodra może być spowodowany wieloma czynnikami. W zależności od umiejscowienia bólu jego przyczyny mogą być zupełnie inne.
Okolica pachwinowa
Przyczyny bólu w przedniej części biodra mogą być następujące:
- zmiany zwyrodnieniowe − najbardziej typowe dla osób starszych;
- urazy (konflikt udowo-panewkowy, uszkodzenia obrąbka panewkowego, złamanie ukryte lub przeciążeniowe w stawie biodrowym) − wynikają z intensywnej aktywności fizycznej pacjenta, związane są z przeciążeniem stawu;
- procesy zapalne i infekcyjne (wewnętrznie trzaskające biodro, septyczne zapalenie stawu) − czynniki ryzyka: wiek poniżej 80 lat, choroby towarzyszące (takie jak: RZS, cukrzyca), zabiegi chirurgiczne biodra lub kolana przebyte w niedalekiej przeszłości;
- martwica kości − skrajny przypadek. Jej występowanie obserwuje się niekiedy u dzieci przed 12. rokiem życia, osób z chorobami współistniejącymi (anemia sierpowata, toczeń rumieniowaty układowy, zakażenie HIV), po zabiegach chirurgicznych w obrębie biodra lub kolana, u pacjentów stosujących glikokortykosteroidy, a także u osób palących oraz nadużywających alkoholu.
Ból okolicy przedniej biodra nasila się zwykle przy nadmiernym obciążeniu stawu lub podczas zmiany pozycji. Może dojść również do ograniczenia ruchomości stawu. Podczas wykonywania różnorakich ruchów można zaobserwować także tzw. trzaskanie biodra.
Okolica krzyżowa
Ból promieniujący na pośladek może mieć swą przyczynę w dysfunkcji stawu biodrowego (np. zespół mięśnia gruszkowatego, konflikt kulszowo-udowy). Czasem ból promieniuje dalej, wzdłuż tylnej strony uda. Innymi przyczynami bólu w tym miejscu ciała mogą być problemy ze stawem krzyżowo-biodrowym, rwa kulszowa i wiele innych.
Część boczna stawu biodrowego
Umiejscowienie bólu biodra w bocznej części stawu jest najbardziej charakterystyczne dla zapalenia kaletek maziowych lub naderwania przyczepów mięśni (pośladkowego małego oraz średniego). Objawy takie jak poranna sztywność i ból niepozwalający położyć się na zajętym boku − początkowo nie wskazują na uraz. Dolegliwości pojawiają się zwykle w związku z wielokrotnym, nadmiernym obciążeniem stawu biodrowego.
Diagnostyka i różnicowanie bólu biodra
Ze względu na mnogość przyczyn i niewielkie zróżnicowanie objawów, ból biodra jest przypadłością sprawiającą problemy podczas diagnostyki. Ustaleniem przyczyny bólu zajmuje się lekarz ortopeda.
Diagnostyka bólu biodra obejmuje:
- szczegółowy wywiad z pacjentem,
- badania przedmiotowe,
- badania obrazowe (np. RTG lub rezonans magnetyczny),
- badania dodatkowe (np. krwi i moczu).
Wizytę u ortopedy oraz innych specjalistów można w łatwy sposób umówić za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Leczenie bólu biodra
Podobnie jak w przypadku innych chorób układu ruchu, leczenie schorzeń biodra wymaga zintegrowanego, wielotorowego leczenia. Proces terapeutyczny składa się najczęściej z farmakoterapii oraz rehabilitacji.
Farmakoterapia, rehabilitacja i leczenie operacyjne
Aby uśmierzyć ból biodra, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie doustnej (tabletki i kapsułki) lub miejscowej (maści i żele). Czasem zasadne jest wykonanie zastrzyku z kwasem hialuronowym (w celu poprawy pracy stawu) lub podanie glikokortykosteroidów.
Leczenie bólu biodra obejmuje również fizjoterapię. Odpowiednia rehabilitacja jest równie istotna, co dobrze dobrane leki. W ostateczności stosuje się zabiegi operacyjne, które przeprowadza chirurg (zazwyczaj specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.