Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból pięty - co może oznaczać?

2020-08-16 10:59
Ból pięty - co może oznaczać?

Stopy stanowią główną podporę ciała człowieka, przenoszą cały ciężar ciała podczas ruchu. Niestety dopiero w momencie, gdy zaczynają nas boleć, dostrzegamy jak ważną funkcję pełnią w naszym codziennym funkcjonowaniu. Ból w obrębie stóp, w tym ból pięty, może się okazać uciążliwym problemem. Dotyka on zarówno osoby młode, aktywne, jak i osoby starsze, a przyczyny jego powstawania mogą być bardzo różne. O czym świadczy ból pięty przy chodzeniu? Czym jest ostroga piętowa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Ostroga piętowa

Najczęściej podawaną przyczyną bólu stóp jest ostroga piętowa, która przez medyków nazywana jest często zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno to jest więzadłową strukturą tkankową, która rozciąga się od guza piętowego do kości śródstopia. W przypadku jej przeciążenia dochodzi do stanu zapalnego rozcięgna. Stan ten objawia się bólem pięty i delikatnym obrzękiem.

Stan zapalny może trwać długo i niejednokrotnie jest mylnie tłumaczony jako „zwykłe” zmęczenie nóg. W momencie przedłużającego się stanu zapalnego dochodzi do nagromadzenia wapnia w okolicy kości piętowej, co w obrazie RTG uwidocznione jest jako haczyk, czyli ostroga. Stąd właśnie pochodzi nazwa schorzenia.

Jak rozpoznać ostrogę piętową? 

W momencie zaostrzenia objawów pacjenci zaczynają chodzić na palcach, aby odciążyć stopę i zmniejszyć uczucie bólu pięty. Doprowadza to do znacznych przeciążeń w okolicy palców stopy oraz łydki. Pacjenci często podświadomie przenoszą ciężar ciała na drugą (zdrową) nogę, co powoduje powstanie kolejnych dolegliwości. Takie zachowanie może prowadzić do pogorszenia stanu pacjenta, nasilenia dolegliwości i trudności w poruszaniu się.

Konieczna staje się wówczas wizyta u ortopedy i zastosowanie właściwego leczenia. Niejednokrotnie lekarz proponuje wizytę u fizjoterapeuty i zleca zastosowanie różnych technik manualnych, które mają na celu wyciszenie chorych tkanek. Specjalista może zaproponować również tzw. falę uderzeniową w okolicy bólowej. Stosowane środki lecznicze będą się jednak różnić w zależności od indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Ból pięty wywołany zapaleniem ścięgna Achillesa

Równie częstym schorzeniem, co ostroga piętowa, jest zapalenie ścięgna Achillesa. Dotyczy największego ścięgna w naszym ciele. Ścięgno Achillesa rozpoczyna się na guzie piętowym i stopniowo przechodzi ze struniastego ścięgna w mięsień trójgłowy łydki. 
Zapalenie spowodowane jest nadmiernym przeciążeniem kończyny lub zbyt intensywną aktywnością fizyczną przy niedostatecznie przygotowanym organizmie. Objawia się stopniowo narastającym bólem pięty, tkliwością oraz lekkim obrzękiem w okolicy pięty, łydki i samego ścięgna. 

Zapalenie to diagnozowane jest za pomocą badania USG lub poprzez wykonanie rezonansu magnetycznego. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe: obejmuje zarówno farmakoterapię, długotrwały odpoczynek, jak i zabiegi rehabilitacyjne.

Choroba Haglunda

Inaczej nazywana jałową martwicą guza kości piętowej. Spowodowana jest najczęściej niedokrwieniem tylnej części pięty. Winą obarczone jest noszenie za małego obuwia, co skutkuje niewielką martwicą tkanki kostnej i powstawaniem narośli kostnej, która przy dotyku, ucisku lub jakiejkolwiek aktywności powoduje ból. Na chorobę Haglunda cierpią zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, które wkroczyły w fazę najszybszego wzrostu organizmu, a także osoby uprawiające nadwyraz wymagające sporty. 

Choroba ta często towarzyszy zapaleniu ścięgna Achillesa, co skutkuje dłuższym procesem regeneracji oraz szczególnie intensywnym bólem pięty. 

Leczenie choroby Haglunda

Leczenie obejmuje przede wszystkim odciążenie kończyny, zaprzestanie dotychczasowych aktywności oraz zabiegi rehabilitacyjne. W niektórych przypadkach lekarz zaleca zastosowanie osocza bogatopłytkowego w celu przyspieszenia regeneracji tkanek.

Ból pięty w wyniku złamania zmęczeniowego kości piętowej

Najczęściej dotyka amatorów różnorakich sportów, m.in. biegaczy, tenisistów czy siatkarzy. Złamanie zmęczeniowe nie jest związane z nagłym urazem, a jest wynikiem długotrwałych przeciążeń oraz nieprawidłowo prowadzonych treningów czy innych aktywności. 
Przyczyny złamanie zmęczeniowego kości piętowej:

  • zbyt duże obciążenia podczas treningu,
  • brak odpowiedniej rozgrzewki,
  • nadmierne przetrenowanie i w następstwie zmęczenie więzadeł oraz mięśni, 
  • brak odpowiedniego czasu regeneracji. 

Początkowo dolegliwości bólowe są niewielkie, ale z czasem nasilają się i powodują ból w trakcie poruszania się. Uczucie bólu pięty przy chodzeniu może być powodem wykluczenia pacjenta z jakichkolwiek aktywności. Konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy oraz dokładna diagnostyka.

Co zrobić, gdy pojawił się ból pięty? 

W przypadku potwierdzenia obecności szczeliny złamania stosuje się usztywnienie. Ze względu na długi czas regeneracji kości piętowej, można stosować zabiegi przyspieszające zrost kostny, do których zalicza się m.in. zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego.

Leczenie bólu pięty

Przyczyn bólu pięty może być wiele. Należą do nich zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie urazy i przeciążenia. Znaczna większość dotyczy osób aktywnych i lubiących sport, dlatego najważniejsze jest, aby reagować szybko i nie zwlekać z udaniem się do lekarza. Wizyta u lekarza rodzinnego pomoże zdiagnozować problem, a w razie potrzeby pacjent zostanie skierowany na konsultację do lekarza ortopedy. Wykonanie badań i postawienie diagnozy przyczyni się do sprawnego wdrożenie właściwego leczenia oraz wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl

By uniknąć bólu pięty, wróć uwagę na ilość czasu, którą poświęcasz na rozgrzewkę i rozciąganie przed oraz po treningu. Warto również zastanowić się, czy nie są popełniane pewne błędy w życiu codziennym, jak np. noszenie nieodpowiedniego obuwia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów