Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból łydek − co może oznaczać?

2020-08-15 23:13
Ból łydek − co może oznaczać?

Ból łydki jest schorzeniem, które może dotknąć każdego z nas. Może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Co może doprowadzić do bólu łydek? W jaki sposób możemy sobie z nim poradzić?

Przyczyny bólu łydek

Ból łydek to dolegliwość niezwykle powszechna w dzisiejszych czasach. Często jest ona spowodowana rodzajem wykonywanej pracy czy też stylem życia. Najczęściej jest to ból odczuwany w tylnej części kończyny dolnej. 

Niestety, nie zawsze jego pojawienie się oznacza zwykłe zmęczenie nóg. W niektórych przypadkach może on być spowodowany różnymi chorobami, np.: 

  • układu krążenia, 
  • schorzeniami nerek,
  • chorobami o podłożu endokrynologicznym, 
  • schorzeniami mięśni i stawów.

Ból łydek − jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Objawy, które występują równocześnie z bólem łydek są uzależnione od przyczyny, która go wywołuje. 

Ból łydek spowodowany infekcją

W przypadku bólu łydek o podłożu wirusowym, możemy zaobserwować dodatkowo pojawienie się podwyższonej temperatury ciała lub objawy grypopodobne, takie jak np. kaszel czy katar. Wówczas ból w łydce nie pojawia się od razu. Rozpoczyna się najczęściej dopiero po kilku dniach od początku infekcji i nasila się podczas chodzenia. Nie należy się jednak martwić − taki ból ustępuje przeważnie po okresie ok. jednego tygodnia i wystarczy wówczas zastosować leczenie objawowe.

Ból łydek po wysiłku fizycznym

W niektórych przypadkach ból łydek może być spowodowany przeciążeniem organizmu, które wynika z nadmiernego wysiłku fizycznego. Wówczas ból jest spowodowany przez zwiększone stężenie kwasu mlekowego w mięśniach. Kwas ten powstaje jako produkt beztlenowego oddychania podczas intensywnej pracy mięśni. 

Ból łydek z towarzyszącym obrzękiem

Bólowi łydek może towarzyszyć obrzęk lub odczuwana przez pacjenta ciężkość nóg. Wówczas może to wskazywać na problem leżący po stronie naczyń żylnych bądź sugerować obecność innych zaburzeń pracy układu krążenia. Jeśli więc obserwujesz u siebie ból łydek z towarzyszącym obrzękiem, zasięgnij porady u lekarza rodzinnego lub internisty, który w razie potrzeby skieruje Cię na dalszą diagnostykę do innego specjalisty.

Jak postępować podczas bólu łydek?

Ból łydek może być spowodowany przez różnorodne czynniki. Z tego powodu nie da się jednoznacznie określić przyczyny bólu bez dokładnego zbadania pacjenta, którego dotknęła ta dolegliwość. Gdy pojawia się ból, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu określenia przyczyny jego powstawania. Wówczas możliwe będzie dobranie odpowiedniego sposobu leczenia, skoncentrowanego na zlikwidowaniu przyczyny, a nie samych objawów. 

Ból łydek − leczenie infekcji wirusowej

W przypadku bólu łydek o etiologii wirusowej warto zasięgnąć porady lekarza i skorzystać dodatkowo z domowych sposobów walki z objawami przeziębienia. Zaleca się również wzięcie kilku dni wolnego w pracy (chorobowego), aby nie nadwyrężać zbytnio naszego organizmu i nie narażać go na dalszy rozwój choroby. Można również wykorzystać naturalne produkty, które pozwolą wzmocnić naszą odporność, takie jak: czosnek czy miód.

Leczenie problemów naczyniowych wywołujących ból łydek

Jeżeli okaże się, że ból łydki ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem naszych żył lub jest spowodowany zakrzepicą żył głębokich, może wówczas zajść konieczność przeprowadzenia badania dopplerowskiego. Jest to badanie przeprowadzane z użyciem sprzętu do USG, które ujawnia sposób przepływu krwi w naczyniach żylnych. Dzięki niemu możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie zakrzepicy. W momencie stwierdzenia bólu o podłożu zakrzepowym, do terapii wprowadza się leki przeciwzakrzepowe, które u większości pacjentów przynoszą upragnioną ulgę w bólu.

Ból łydek − niewydolność żylna

W przeważającej części przypadków ból łydki wynika z niewydolności naczyń żylnych nóg. Wówczas odpływ krwi z kończyn dolnych jest utrudniony. Obecność dysfunkcji doprowadza do rozwoju różnego rodzaju obrzęków, a także pojawienia się bólu łydek. 

Jednym z podstawowych sposobów leczenia bólu łydek jest wprowadzenie odpowiednio dobranej i regularnej aktywności fizycznej. Innym sprawdzonym sposobem na zwalczenie choroby jest stosowanie preparatów w postaci żeli lub maści, które zawierają w swoim składzie wyciągi z arniki bądź kasztanowca.

Konsultacja lekarska z powodu bólu łydek

Ból łydek, ze względu na różne przyczyny jego powstawania, nigdy nie powinien być ignorowany. Każdorazowo należy skontaktować problem z lekarzem w celu określenia jego przyczyny. Jedynie znając powód pojawienia się bólu można podjąć właściwą terapię i zlikwidować uciążliwą dolegliwość. Początkowo można udać się do lekarza POZ, a w razie konieczności przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę u innego specjalisty, na przykład u ortopedy lub chirurga (w zależności od sytuacji). 

Wizytę u lekarza można w bardzo łatwy sposób umówić z wykorzystaniem portalu Lekarzebezkolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów