Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból kręgosłupa lędźwiowego − co może oznaczać?

2020-09-03 12:38
Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego, potocznie nazywany bólem krzyża, jest jednym z najczęstszych objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Trudno się temu dziwić − prawdopodobnie każdy z nas doświadczył bólu krzyża przynajmniej raz w życiu. Zazwyczaj nie jest on związany z poważną chorobą, warto jednak dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny jego występowania.

Ból krzyża - powszechna przypadłość

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości bólowych. Występuje powszechnie w społeczeństwie, a najczęściej dotyka pacjentów po 30. roku życia. Zazwyczaj nie jest związany z poważną chorobą, ale może skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków, a także znacznie zmniejszyć jakość życia pacjenta.

Rodzaje bólu kręgosłupa lędźwiowego

Wyróżnia się dwa rodzaje bólu dolnego odcinka kręgosłupa: ból swoisty oraz ból nieswoisty. Ból swoisty ma konkretną przyczynę, natomiast w przypadku bólu nieswoistego nie jesteśmy w stanie dokładnie zlokalizować czynnika sprawczego problemu. Niestety, ból nieswoisty stanowi nawet 90% wszystkich dolegliwości krzyżowych i zazwyczaj jest spowodowany przeciążeniem struktur anatomicznych kręgosłupa lub struktur otaczających. Najczęściej pojawia się po wysiłku fizycznym, a jego nasilenie zmniejsza się w czasie odpoczynku. Ból swoisty może być związany m.in. z zespołem korzeniowym lub zwężeniem kanału kręgowego, które powodują ucisk rdzenia kręgowego lub wychodzących z niego nerwów. Przyczyną bólu swoistego może być także inna choroba współistniejąca, np. zesztywniające zapalenie stawów, nowotwór czy zakażenie. Może także dojść do wystąpienia bólu psychogennego, który spowodowany jest pogorszeniem stanu psychicznego pacjenta.

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego, szczególnie typ nieswoisty, jest zazwyczaj spowodowany uszkodzeniem struktur, które tworzą i otaczają kręgosłup, m.in. kręgów, krążków międzykręgowych, stawów międzykręgowych, a także mięśni, ścięgien, nerwów czy więzadeł. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu krzyża jest również przeciążenie mięśni lub ścięgien np. wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego czy nieodpowiedniej pozycji ciała w czasie pracy. Na dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa lędźwiowego mają wpływ także wady postawy ciała, a także wady wrodzone kręgosłupa. Ból krzyża może również towarzyszyć uszkodzeniom krążka międzykręgowego, tzw. dyskopatii, a także złamaniom kręgów, na które narażeni są pacjenci z osteoporozą. Innymi przyczynami występowania bólu dolnego odcinka kręgosłupa są m.in. choroby reumatyczne, choroby narządów jamy brzusznej i miednicy czy różnego rodzaju zakażenia. Stanowią one jednak dużo mniejszy odsetek przyczyn dolegliwości lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Ból kręgosłupa lędźwiowego − czynniki ryzyka

Na wystąpienie bólu kręgosłupa lędźwiowego narażeni są przede wszystkim pacjenci, których wykonywana praca może powodować przeciążenia kręgosłupa lub struktur otaczających. Zalicza się tu więc praca siedząca oraz ciężka praca fizyczna. Częste zmiany pozycji również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bólu krzyża. Oprócz tego pacjenci po 30. roku życia, cierpiący na otyłość czy palący papierosy, mogą doświadczyć bólu w dolnym odcinku kręgosłupa.

Jak radzić sobie z bólem krzyża?

Podczas „walki” z bólem krzyża należy przede wszystkim unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie należy jednak przesadzać − zbyt długie wylegiwanie się wcale nie wpłynie pozytywnie na kondycję kręgosłupa. Warto natomiast wrócić do codziennych aktywności, ale przy jednoczesnym unikaniu czynności nasilających ból. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zastosowanie leków przeciwbólowych bądź rozkurczających mięśnie − należy jednak dokładnie przeczytać ulotkę i zastosować się do zawartych w niej zaleceń.

Co robić w przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa lędźwiowego?

W przypadku trwających długo (powyżej kilku tygodni) lub nasilających się dolegliwości bólowych w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu, w razie konieczności, skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty (neurologa, reumatologa czy ortopedy). Bardzo ważne jest, aby dokładnie określić czas trwania bólu, jego natężenie, dokładne miejsce jego występowania oraz czynniki wpływające na nasilenie dolegliwości. Należy także wymienić wszelkie dolegliwości towarzyszące, takie jak m.in. przewlekłe choroby, informacje o aktualnym stanie zdrowia, niepokojące objawy np. gorączkę czy osłabienie. Dzięki temu łatwiejsze będzie postawienie dokładnej diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia pacjenta. 

A na wizytę u dowolnego specjalisty z łatwością zarejestrujesz się korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów