Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból pleców – co może oznaczać?

2020-08-16 00:07
Ból pleców – co może oznaczać?

Z bólem pleców w obecnych czasach zmagają się zarówno osoby starsze, jak i bardzo młode. Siedzący tryb życia i często towarzysząca temu niska aktywność ruchowa, powodują nieprzyjemne konsekwencje związane z bólem, który może umiejscowić się w konkretnym odcinku kręgosłupa lub obejmować całe plecy. Choć z tymi nawykami można walczyć, to istnieją również inne przyczyny bólu pleców, których nie da się uniknąć. Niektóre jednostki chorobowe objawiają się bólem kręgosłupa, dlatego dolegliwości bólowych nie należy lekceważyć.

Ból kręgosłupa szyjnego i piersiowego

Ból karku to najczęściej skutek wielogodzinnego przesiadywania przy biurku i silnego, permanentnego stresu. Często problemy z odcinkiem szyjnym lub piersiowym kręgosłupa dotyczą osób, które długo pracują lub posiadają nieskorygowaną wadę wzroku. Nieleczone problemy ze wzrokiem sprawiają, że przybliżamy się do monitora, jednocześnie napinając mięśnie karku. Długotrwałe przebywanie w tej pozycji, nawet nieświadome, powoduje przeciążenie górnych partii kręgosłupa i ból w okolicy łopatek, karku, szyi, a nawet głowy. 

W takich przypadkach dobrze skorzystać z wizyty u lekarza ortopedy lub konsultacji u doświadczonego fizjoterapeuty. Pomocy można szukać także u lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do kolejnych specjalistów np. do okulisty (w celu oceny nieprawidłowości wzroku). Fizjoterapeuta zadba o zrozumiały instruktaż prawidłowego siedzenia przy biurku oraz pokaże ćwiczenia umożliwiające rozluźnienie poszczególnych partii mięśni, a także pomoże wzmocnić mięśnie, które poprzez częste i długotrwałe przeciążenia ulegają osłabieniu. Takie postępowanie jest konieczne dla pozbycia się problemu bólu pleców w ich górnej partii.

Korzonki, czyli ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból odcinka lędźwiowego wiele osób nazywa potocznie korzonkami. Ta kolokwialna nazwa pochodzi od korzeni nerwowych, czyli struktur wychodzących z kanału kręgowego poprzez otwory międzykręgowe. Nerwy te są odpowiedzialne za przewodzenie bodźców zarówno ruchowych, jak i czuciowych. Często można usłyszeć o przeciążeniu, przewianiu lub po prostu dolegliwościach bólowych korzonków

Plastry rozgrzewające na korzonki?

W terapii powszechnie znanych dolegliwości bólowych korzonków dość dużą popularnością cieszą się plastry rozgrzewające. Mają one zastosowanie w momencie, gdy towarzyszący ból jest zmęczeniowy. Ich zastosowanie zapewnia rozluźnienie napiętych mięśni. Z dolegliwościami korzonkowymi mamy często do czynienia np. w przypadku dyskopatii.

Czym jest dyskopatia?

Jest to najczęstsze schorzenie spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub poszczególnych jego segmentów. 

Pojedynczy segment kręgosłupa składa się z dwóch trzonów kręgów i krążka międzykręgowego. Krążek znajdujący się pomiędzy kręgami, odpowiedzialny jest za elastyczność i amortyzację wstrząsów. W momencie pojawienia się zwyrodnień dochodzi do stopniowych deformacji krążka międzykręgowego, a co za tym idzie gorszej ochrony. Przy sporych przeciążeniach krążek międzykręgowy wysuwa się z segmentu. Początkowo nie jest to sytuacja niebezpieczna, choć towarzyszy temu ból pleców. Natomiast zlekceważenie tego zdarzenia może spowodować duże wysunięcie dysku i uciśnięcie korzeni nerwowych, a to już sytuacja niebezpieczna. Groźny jest w niej fakt, iż może dojść do stenozy kanału kręgowego, czyli jego zwężenia i w konsekwencji znacznych ubytków czuciowych i ruchowych.

Rwa kulszowa

Mechaniczny ucisk na nerw kulszowy wywołuje silny ból pleców w dolnej części kręgosłupa. Uczucie bólu często promieniuje do nogi, ponieważ przechodzi przez nią nerw kulszowy i jego odgałęzienia. Schorzenie to nazywane jest rwą kulszową. 

Rwa kulszowa wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia w celu zmniejszenia ucisku nerwu i złagodzenia dolegliwości bólowych. Zaleca się wówczas konsultację lekarską u neurologa i interwencję fizjoterapeutyczną. Lekarz przeprowadzi dokładne badania i dobierze ewentualne leczenie farmakologiczne, natomiast fizjoterapeuta zadba o rozluźnienie mięśni, które wskutek silnego bólu są nadmiernie napięte. Specjalista ułoży dla pacjenta indywidualny plan ćwiczenia i nauczy ergonomii pracy, aby uniknąć kolejnych incydentów rwy kulszowej.

Ból kości ogonowej

Istnieją sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia kości ogonowej lub samoistnego pojawiania się bólu pleców w tej okolicy. Kość ogonowa to, innymi słowy, kość guziczna, czyli końcowy odcinek kręgosłupa. Ból pojawia się zazwyczaj wskutek urazów. Najczęściej są one spowodowane upadkiem w trakcie aktywności (jazda na rolkach, łyżwach lub nartach) i stłuczeniem kości ogonowej. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy i diagnostyka obrazowa, która pozwoli wykluczyć lub potwierdzić ewentualne złamanie kości.

Z bólem kości ogonowej zmagają się często również kobiety w ciąży. Choć przyczyn może być wiele, główną z nich są dodatkowe kilogramy, z którymi musi poradzić sobie organizm w trakcie ciąży. Wzrostowi masy towarzyszy wówczas zwiększone obciążenie mięśni i więzadeł, które przeciążone dają o sobie znać w postaci bólu pleców.

Leczenie bólu pleców

Każdy ból kręgosłupa, szczególnie ten, który poprzedzony był urazem, powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą. Jedynie umiarkowane dolegliwości, spowodowane długotrwała, złą postawą, można spróbować wyciszyć bez jego udziału (posiłkując się wyłącznie poradą fizjoterapeuty). Ból pleców może być spowodowany poważnym schorzeniem, które objęło nasz organizm. Nigdy nie lekceważ bólu i każdorazowo udaj się do lekarza (ortopedy, neurologa, reumatologa) w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. 

Na wizytę u dowolnego specjalisty z łatwością zarejestrujesz się, korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów