Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból kolana – co może oznaczać?

2020-08-15 23:44
Ból kolana – co może oznaczać?

Dolegliwości stawów kolanowych są dość powszechne i dotykają zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia. Niektóre przyczyny powstawania bólu kolana są niezależne od wieku. Istnieją jednak bóle, które wynikają z konkretnej jednostki chorobowej, a one często związane są już z wiekiem chorego. Warto wiedzieć, dlaczego kolana „wysyłają” nam sygnały ostrzegawcze w postaci bólu i chcą zaalarmować, że coś złego dzieje się z organizmem. Na jakie schorzenia może wskazywać ból kolana?

Ból kolana − może to uraz?

Bezpośredni uraz kolana powoduje spore dolegliwości bólowe. Silne bóle mogą powstać w wyniku uderzenia lub stłuczenia, które po paru dniach od zdarzenia rozchodzi się na większą powierzchnię stawu. Czasami występują poważniejsze skutki urazów, takie jak np. skręcenie kolana czy uszkodzenie łąkotki. 

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana to przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu, naciągnięcie, a czasami nawet naderwanie więzadeł stawu kolanowego. W poważniejszych przypadkach może być konieczna konsultacja ortopedyczna, na którą należy zgłosić się do lekarza specjalisty: ortopedy.

Uszkodzenie łąkotki

Do uszkodzenia łąkotki dochodzi w momencie skrętu tułowia przy jednocześnie zablokowanym lub zgiętym kolanie. Uszkadza się wtedy wiele struktur, głównie łąkotkę przyśrodkową oraz boczną. Ból kolana występuje wtedy po tej stronie, po której doszło do uszkodzenia. Przy tym urazie również konieczna jest konsultacja z ortopedą.

Przeciążenie jako przyczyna bólu kolana

Na ból kolana powstały w wyniku przeciążenia, cierpią najczęściej osoby aktywne fizycznie i zawodowi sportowcy. Dolegliwość ta dotyczy jednak również osób otyłych, których kolana podczas ruchu są obciążone większą masą niż u osób szczupłych. 

Przyczyny bólu kolana z przeciążenia struktur kolana:

  • nadmierny wysiłek fizyczne;
  • brak odpowiedniej regeneracji;
  • nieodpowiednia nawierzchnia biegowa;
  • niewłaściwe obuwie.

Otyłość jako przyczyna bólu kolana

W przypadku osób cierpiących z powodu otyłości problemem jest ciężar, który muszą „dźwigać” kolana. Jeśli obserwujesz u siebie podobne dolegliwości bólowe związane z przeciążeniem kolan, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza. Specjalista (ortopeda, reumatolog), poprzez wykonanie szczegółowej diagnostyki, przyczyni się do doboru właściwego sposobu leczenia.

W celu zminimalizowania bólu kolana i „naprawy” stawu kolanowego może zajść potrzeba wykonania zastrzyków z kwasem hialuronowym lub z osoczem bogatopłytkowym. Nie zapominaj także o odpowiedniej rehabilitacji, którą pomoże dobrać Ci lekarz lub fizjoterapeuta.

Kolano skoczka jako przyczyna bólu kolana

Przypadłością osób aktywnych fizycznie jest tzw. kolano skoczka. Najczęściej cierpią na nią siatkarze, koszykarze czy piłkarze ręczni. Szczególnie narażeni na wystąpienie bólu kolana związanego z tą dysfunkcją są więc sportowcy uprawiający dyscypliny wymagające wykonywania licznych podskoków, wyskoków itp. Takie ruchy powodują bowiem obciążenie więzadła rzepki, co prowadzi do silnego, kłującego bólu pod kolanem. Dolegliwości bólowe są szczególnie nasilone podczas ruchu, nawet przy spacerowaniu.

Ból kolana przy zginaniu

Bardzo popularną dolegliwością, którą często zgłaszają pacjenci lekarzowi, jest ból kolana przy zginaniu. Ograniczający ruchomość ból kolana przy zgięciu, może być spowodowany uszkodzeniem lub przeciążeniem stawu oraz tkanek go otaczających. Jeśli zauważasz, że ból stawu kolanowego nasila się podczas zginania − zgłoś się po poradę do ortopedy lub reumatologa.

Ból kolana − co jeszcze może oznaczać?

Bardzo często dolegliwości bólowe kolan świadczą o walce organizmu z poważną jednostką chorobową. Najczęściej jest to reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa. Choroby te, oprócz stawów kolanowych, atakują też drobne stawy ręki. W przypadku dny moczanowej schorzenie może dotyczyć również drobnych stawów stopy. W celu diagnozy konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego lub internisty, jak i reumatologa. Dopiero gdy znamy diagnozę można zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz właściwą dietę i ćwiczenia.

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera to inaczej cysta podkolanowa. Występuje w wyniku przeciążenia stawów i charakteryzuje się obecnością stanu zapalnego. Cysta jest wyczuwalna palpacyjnie. Wywołuje silny ból kolana oraz uczucie ucisku i rozpierania. Objawom torbieli Bakera towarzyszy nadprodukcja płynu stawowego, który z czasem nie mieści się w torebce stawowej i powoduje powstanie nacieku w postaci cysty. 

Torbiel Bakera − leczenie

Lekarz wykonuje badanie USG i w ten sposób potwierdza lub wyklucza torbiel Bakera. W pierwszym przypadku specjalista usuwa zalegający płyn poprzez punkcję. Jeśli torbiel nie stanowi znacznego dyskomfortu i przeszkody w życiu codziennym, lekarz może ograniczyć leczenie do tzw. leczenia regeneracyjnego. Regeneracja polega wówczas na odciążaniu chorej nogi i poddaniu jej zabiegom fizykalnym. 

Torbiel Bakera ma skłonność do nawrotów, dlatego bardzo ważne jest, by znaleźć i wyeliminować pierwotną przyczynę schorzenia.

Diagnostyka i leczenie bólu kolana

Wszystkie wymienione w tekście schorzenia i dolegliwości wywołujące ból kolana należy leczyć (farmakologicznie lub zabiegowo) i we właściwy sposób rehabilitować. Najważniejsza jest prawidłowa, szybka diagnoza. Dlatego istotne jest, aby nie lekceważyć dolegliwości i już przy bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu udać się do lekarza rodzinnego lub specjalisty (lekarza ortopedy lub reumatologa). Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów