Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym się zajmuje i kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

2023-08-22 12:34
Fizjoterapeuta podczas rehabilitacji z pacjentem.

Obecnie praca fizjoterapeuty obejmuje szeroki zakres usług. Najczęściej związana jest z poprawą funkcjonowania pacjenta i dotyczy głównie aparatu ruchu. Różne specjalności i dziedziny fizjoterapii pozwalają na zaopiekowanie się chorymi z różnymi chorobami. Co dokładnie robi fizjoterapeuta i kiedy warto się do niego udać?

Co robi fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta jest zawodem medycznym, którego zadaniem i celem jest odpowiednia diagnostyka i nieinwazyjne leczenie schorzeń związanych głównie z układem ruchu. W zależności od podejmowanej dziedziny, fizjoterapeuta zajmuje się różnymi problemami zdrowotnymi.

Najczęstszymi profesjami, w których może się wyspecjalizować fizjoterapeuta jest m.in. rehabilitacja dziecięca lub niemowlęca (pediatria), neurologia, fizjoterapia uroginekologiczna, stomatologiczna czy ortopedyczna. Rehabilitacja może się opierać na zabiegach fizykoterapeutycznych (laser, ultradźwięki, prądy, pole magnetyczne), na kinezyterapii (ćwiczenia) oraz na masażu czy terapii manualnej.

Fizjoterapeuta dziecięcy

Fizjoterapia dziecięca, inaczej zwana pediatryczną, obejmuje swoją opieką i wsparciem zarówno niemowlęta, jak i dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. 

Kiedy zwrócić się do fizjoterapeuty dziecięcego? Od razu, gdy w rozwoju swojego dziecka zauważysz coś niepokojącego ( jest mało lub za bardzo ruchliwe, zauważasz opóźnienia w rozwoju ruchowym). Wizytę warto odbyć także wtedy, gdy po prostu chcesz skontrolować stan zdrowia niemowlęcia. Wówczas w ocenie rozwoju i wdrożenia ewentualnej terapii pomoże fizjoterapeuta niemowlęcy.

U starszych dzieci fizjoterapeuta dziecięcy zajmuje się m.in. korekcją wad postawy, wad stóp czy nieprawidłową dystrybucją napięcia mięśniowego. Specjalista pomaga również w stanach po urazach – złamaniach, skręceniach, ale także odpowiada za proces rehabilitacji w chorobach obejmujących zaburzenia poruszania się.

Fizjoterapia neurologiczna

Fizjoterapia neurologiczna to szeroki dział rehabilitacji neurologicznej, zajmujący się pacjentami z zaburzeniami lub chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Wśród pacjentów fizjoterapeutów neurologicznych wymienić można osoby po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, po urazach rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych lub po operacjach m.in. guzów mózgu.

Fizjoterapia neurologiczna jest procesem długotrwałym i często obejmuje kilka miesięcy, a nawet lat pracy. Usprawnianie chorych neurologicznie jest bardzo ważne, gdyż zależy od tego ich samodzielność w życiu codziennym.

Fizjoterapia uroginekologiczna

To obecnie jedna z szybciej rozwijających się dziedzin rehabilitacji. Swoją opieką obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zajmuje się łagodzeniem dysfunkcji w okolicy dolnych dróg moczowych oraz w obrębie miednicy.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny (urofizjoterapeuta) zajmuje się również kobietami starającymi się zajść w ciążę, ciężarnymi, a także tymi, które już urodziły. Jest to szeroki zakres działań mający na celu walkę z osłabieniem lub nadmiernym napięciem struktur miednicy mniejszej (np. mięśni dna miednicy i problemem nietrzymania moczu). To także dziedzina rehabilitacji, która ocenia oraz usprawnia tkanki, które uległy nacięciu podczas porodu (naturalnego i cesarskiego). Urofizjoterapeuta pracuje także z bliznami po CC oraz usprawnia pacjentki po porodzie.

Fizjoterapia stomatologiczna

Obejmuje schorzenia głównie w okolicy żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego. Fizjoterapeuta stomatologiczny zajmuje się więc m.in. problemem ścierania zębów, zgrzytania zębami, napięcia wokół mięśni żwaczy. Specjalista pomaga również w łagodzeniu bólu po założeniu aparatu ortodontycznego.

Fizjoterapia ortopedyczna

To jedna z bardziej znanych dziedzin fizjoterapii. Fizjoterapeuta ortopedyczny zajmuje się chorymi po: 

  • urazach;
  • przeciążeniach; 
  • złamaniach;
  • skręceniach;
  • operacjach w okolicy stawów obwodowych (łokcie, stawy skokowe, kolana); 
  • operacjach kręgosłupa.

Działania fizjoterpeuty ortopedycznego skupiają się głównie na ćwiczeniach przeciwbólowych i usprawniających. Praca fizjoterapeuty z pacjentem zapewnia szybszy powrót chorego do sprawności..

Jeśli zmagasz się z problemem narządu ruchu umów się na wizytę. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Czy fizjoterapeuta to lekarz?

Nie, fizjoterapeuta nie jest lekarzem. Choć również kończy studia o profilu medycznym, to nie jest to kierunek lekarski, lecz fizjoterapia. Fizjoterapeuci ściśle współpracują z lekarzami, nie posiadają jednak takich samych uprawnień.

Kim jest osteopata? Osteopata a fizjoterapeuta

Osteopatą może zostać osoba, która ukończyła studia lekarskie lub fizjoterapeutyczne, a następnie podejmuje i kończy studia osteopatii. Osteopaci charakteryzują się holistycznym podejściem do pacjenta oraz jego problemów – patrzą więc szeroko, próbując znaleźć odpowiednią przyczynę problemu, z którym boryka się chory. 

Wśród schorzeń, z którymi radzą sobie osteopaci wyróżnia się m.in. refluks żołądka, kolki niemowlęce, migreny oraz zaburzenia związane z aparatem ruchu (np. stany pourazowe, przeciążenia, wady postawy).

Czy fizjoterapeuta to kręgarz?

Kręgarzem kiedyś potocznie nazywano osobę, która poprzez pracę z ciałem pacjenta zajmowała się nastawianiem kręgosłupa (nie zawsze posiadając odpowiednią wiedzę). Obecnie częściej występującą nazwą jest chiropraktyk. Określenie to wskazuje na zajmowanie się terapią manualną i manipulacjami polegającymi na szybkich, wręcz gwałtownych, ruchach mających na celu rozluźnienie tkanek.

W świecie medycznym chiropraktyka oraz kręgarstwo jest uznawane za mało bezpieczne i nie jest polecane pacjentom.

Fizjoterapeuta a rehabilitant

Słowo fizjoterapeuta i rehabilitant nie oznacza tego samego. Poprawną nazwą funkcjonująca w Polsce jest fizjoterapeuta, czyli osoba, która ukończyła studia na kierunku fizjoterapii.

Rehabilitacja natomiast to szerokie pojęcie działań podejmowanych w celu usprawnienia pacjenta. Do rehabilitacji może przynależeć nie tylko fizjoterapia, ale także opieka logopedyczna, terapia zajęciowa czy psychoterapia.

Jeszcze kilka lat temu studenci kończący studia rehabilitacji ruchowej byli nazywani rehabilitantami. Obecnie coraz rzadziej używa się potocznie tego terminu zwracając się do fizjoterapeuty.

Bibliografia:

  1. Kwolek, A. (2015). Rehabilitacja neurologiczna. Medycyna Praktyczna. Dostępne na https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/121683,rehabilitacja-neurologiczna. (Dostęp: 07.2023).
  2. Marchewka, A. (2015). Fizjoterapia. Medycyna Praktyczna. Dostępne na : https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizjoterapia/106214,fizjoterapia. (Dostęp: 07.2023).
  3. Fizjoterapia uroginekologiczna dla niej i dla niego (2021). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/urologia/281383,fizjoterapia-uroginekologiczna-dla-niej-i-dla-niego. (Dostęp: 07.2023).
  4. Nawrotny, J. (2015). Rehabilitacja pediatryczna. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/121634,rehabilitacja-pediatryczna. (Dostęp: 07.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów