- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Bruksizm - przyczyny, objawy, leczenie. Dlaczego zgrzytamy zębami?
Bruksizm jest to nieświadoma, zbyt wysoka aktywność mięśni żwaczy, prowadząca do zgrzytania zębami i ich mocnego zaciskania w nocy, jak i w ciągu dnia. Najczęściej pojawia się u osób z wadami zgryzu, ale może wystąpić także u ludzi narażonych na silny, długotrwały stres. Występuje zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jak rozpoznać bruksizm i z jakich powodów powstaje?
Przyczyny bruksizmu
Przyczyny występowania bruksizmu nie są do końca znane, choć rozważa się dwie teorie: zgryzową i mięśniową. Zgryzowa koncepcja opisuje jako przyczynę bruksizmu wady zgryzu. Według teorii mięśniowej bruksizm wynika z nadmiernego napięcia mięśni żwaczy, które powoduje często nieświadomy i długotrwały skurcz tych mięśni.
Inne źródła jako przyczynę wystąpienia bruksizmu podają dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych oraz czynniki psychiczne, czyli występowanie objawów na tle nerwowym.
Zgrzytanie zębami u dzieci
Bardzo często rodzice zauważają u swoich dzieci w ciągu nocy krótki moment, w którym dzieciaki zgrzytają zębami. Jest to sygnał alarmowy do podjęcia szybkiej reakcji. Przyczyna zgrzytania przez sen może leżeć zarówno po stronie stresowej (dziecko przeżywa sytuacje, które dzieją się w domu, przedszkolu lub szkole), jak i po stronie wad zgryzu (wtedy konieczna jest wizyta u stomatologa lub ortodonty). Możliwe są jednak również inne powody, np.:
- reakcja na ból głowy lub uszu;
- reakcja na zażywane leki;
- choroby pasożytnicze;
- wyżynanie się kolejnych zębów.
Objawy bruksizmu
Pierwsze objawy bruksizmu są trudne do zaobserwowania, ponieważ pojawiają się głównie w nocy i polegają na wspomnianym wcześniej zgrzytaniu zębami. Najczęściej na zgrzytanie zębami przez sen, jako pierwsi, zwracają uwagę partnerzy lub bliscy, którzy dość wyraźnie słyszą tę aktywność w ciągu nocy. Istnieją również inne objawy, które może zauważyć już sam pacjent. Należą do nich między innymi:
- starte zęby (zmieniony kształt zębów);
- ból głowy;
- ból szczęki;
- nadwrażliwość zębów i krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów;
- ból w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa;
- problem z otworzeniem szeroko ust.
Leczenie bruksizmu
Najważniejszym punktem leczenia jest znalezienie przyczyny problemu. Jej wyeliminowanie powoduje zazwyczaj ustąpienie objawów bruksizmu, w tym zaprzestanie zgrzytania. Wśród metod radzenia sobie z bruksizmem możemy wyróżnić: wizytę u lekarza dentysty, zastosowanie szyn relaksacyjnych, ostrzykiwanie przy użyciu toksyny botulinowej lub wizytę u wykwalifikowanego terapeuty.
Wizyta u stomatologa lub ortodonty
Jeśli przyczyna bruksizmu leży po stronie zgryzu, konieczna jest eliminacja nieprawidłowości. Stomatolog zaproponuje odpowiednie leczenie lub skieruje pacjenta do ortodonty. Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Szyny relaksacyjne
Szyny relaksacyjne są to nakładki, które wykonywane są indywidualnie dla pacjenta, na podstawie pobranego wcześniej odcisku zgryzu. Szyny stosuje się przez okres około 6 tygodni, zakładając je na noc. Ich celem jest rozluźnienie napiętych mięśni szczęki oraz zapobieganie zdzieraniu się zębów.
Nie należy kupować szyn uniwersalnych w aptekach czy sklepach medycznych, ponieważ mogą one spowodować pogłębienie problemu.
Ostrzykiwanie toksyną botulinową
Naukowcy, jako jedną z metod radzenia sobie z bruksizmem, zbadali wpływ ostrzykiwania mięśni toksyną botulinową (botoksem). Niektóre kliniki medycyny estetycznej, proponują takie rozwiązania dla osób, u których zastosowanie innych metod nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
Zabieg polega na wprowadzeniu toksyny botulinowej w mięśnie położone zaraz pod skórą. Jej wstrzyknięcie powoduje znaczne zmniejszenie siły mięśniowej w komórce ruchowej, a więc obniżenie nadmiernego napięcia mięśniowego. Zabieg nie jest długotrwały, dlatego ocenia się go raczej jako bezpieczny i przynoszący ulgę.
Wizyta u psychoterapeuty lub fizjoterapeuty
Jeśli przyczyna wystąpienia bruksizmu związana jest z długotrwałym stresem, warto zastosować techniki relaksacyjne (joga, medytacja). Dodatkowo zaleca się poszukać pomocy u psychoterapeuty.
Dobrym pomysłem będzie również wizyta u fizjoterapeuty. Takie rozwiązanie zaleca się szczególnie w przypadku, gdy bruksizm spowodowany jest nieprawidłowym napięciem mięśni żwaczy lub dysfunkcjami w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.