Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Licówki - sekret gwiazd ekranu. Czy warto założyć licówki?

Piękny uśmiech nie zawsze jest dziełem matki natury. Można się o tym przekonać obserwując gwiazdy ekranu - nie każdy wie, że większość z nich zawdzięcza go licówkom. Ich założenie ma wiele zalet - sam zabieg jest małoinwazyjny, w stosunkowo krótkim czasie przynosi rewelacyjne efekty, a te przyczyniają się do znacznej poprawy nie tylko wyglądu, ale przede wszystkim samopoczucia pacjentów.

Licówki - sekret gwiazd ekranu

Co to są licówki?

Licówki to cienkie płatki (0,2-1 mm), mocowane na uprzednio przygotowany ząb - w przypadku standardowych licówek takie przygotowanie polega na niewielkim zeszlifowaniu powierzchniowej warstwy szkliwa, w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę, lecz niektórych przypadkach można odejść od takiego postępowania i założyć licówkę bez szlifowania. Licówki przykleja się od przodu - na powierzchnię wargową (zwykle) lub policzkową zęba - czyli od strony licowej, skąd wzięła się ich nazwa. Obecność licówek jest praktycznie niezauważalna. Wykonuje się je w celu zamaskowania wszelkich defektów estetycznych zębów i poprawy ich wyglądu. Jest to bardzo mało inwazyjna forma leczenia z pogranicza trzech dziedzin stomatologii - protetyki, ortodoncji oraz stomatologii estetycznej. Zabieg można wykonać na jednym zębie, bądź na całej grupie - zwykle od trójki do trójki. A wszystko po to, aby po jego zakończeniu pacjent mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Kiedy założyć licówki?

Za pomocą licówek możemy pozbyć się wszelkich wad estetycznych zębów - umożliwiają zmianę ich koloru, kształtu, długości i szerokości. Dlatego na założenie licówek decydują się osoby, które chcą poprawić wygląd swoich zębów. Wskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • przebarwienia, plamy, nierówny koloryt zębów, widoczne liczne wypełnienia
  • korekta kształtu zęba - wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony jak np. w przypadku startych zębów, 
  • częściowa odbudowa zęba jak np. przy urazowych odłamaniach brzegu siecznego, jako alternatywa dla wypełnienia kompozytowego
  • korekta powierzchni zęba
  • korekta położenia zęba - zmiana ułożenia zęba w łuku w przypadku niedużych wad zgryzu, poprawa niewielkich odchyleń i rotacji - należy jednak pamiętać, że nie zastąpi ono leczenia ortodontycznego
  • likwidacja diastemy (szpary między zębami), jako alternatywa dla leczenia ortodontycznego.
Kiedy założyć licówki? LekarzeBezKolejki.pl

Rodzaje licówek

W zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane oraz sposobu przygotowania zęba pod ich naklejenie możemy podzielić licówki na kilka rodzajów. Różnią się one nie tylko trwałością i czasem wykonania zabiegu z ich użyciem, ale także ceną. Podczas wizyty kontrolnej lekarz stomatolog pomoże dobrać licówkę, która będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. 

Licówki porcelanowe 

Wykonane są z porcelany - półprzezroczystego i niezwykle wytrzymałego materiału, wyglądem zbliżonym do naturalnego szkliwa. Jest on doskonale tolerowany przez nasz organizm, nie odbarwia się i nie osadza tak łatwo jak nasze zęby. Grubość licówek porcelanowych waha się od 0,3 do 0,75 mm. Kolor dobierany jest indywidualnie do pozostałych zębów - można wykonać je w naturalnym kolorze zębów pacjenta lub jaśniejszym, po ówczesnym wybieleniu zębów. Licówki porcelanowe są bardzo trwałe, nie ulegają odbarwieniom, ścieraniu, ubytkom próchnicznym, zachowują swój połysk. Szacuje się, że mogą posłużyć pacjentowi nawet przez 13-15 lat.

Licówki kompozytowe 

Licówka kompozytowa jest tańszym sposobem na poprawę stanu uzębienia, jednak charakteryzują się mniejszą trwałością od licówek porcelanowych - łatwiej gromadzi się na niej osad. Aby na dłużej zachować ich estetyczny wygląd należy odbywać regularne wizyty u stomatologa, podczas których lekarz wypoleruje ich powierzchnię. Licówki kompozytowe najczęściej już po 3-5 latach wymagają wymiany na nowe.

Licówki bez szlifowania 

Nie jest to uniwersalna metoda zakładania licówek i znajduje zastosowanie jedynie w niektórych, wybranych przypadkach. Wykorzystywane w niej licówki są cieńsze od tradycyjnych, dzięki czemu można założyć je na nieoszlifowane zęby i wyeliminować ingerencję w tkanki zęba. Takie licówki charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na ścieranie.

Zanim założysz licówki

Licówki można założyć wyłącznie na zdrowe zęby, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu wymagane jest wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych i zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez usunięcie kamienia nazębnego i osadu. Bardzo często pacjenci, szczególnie z dużymi, widocznymi przebarwieniami, decydują się na wybielenie zębów - po to, aby nie przebijały one przez licówkę oraz, aby móc dobrać jej jaśniejszy, pasujący kolor. Po wykonaniu zabiegu również nie można zapominać o konieczności regularnych wizyt kontrolnych u swojego stomatologa - co pół roku, bądź częściej, jeśli wymaga tego dana sytuacja.

Przeciwwskazania do licówek

Pomimo bardzo małej inwazyjności leczenia, nie każdy może sobie pozwolić na licówki. Do przeciwwskazań do zabiegu zalicza się:

  • wady zgryzu, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub utratę licówek;
  • bruksizm, czyli zgrzytanie zębami przez sen;
  • niedbałość o higienę jamy ustnej;
  • zbyt krótkie korony zębów uniemożliwiające przyklejenie i utrzymanie licówki;
  • złe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci czy gryzienie długopisu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia lub utraty licówki.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów