- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Implant zęba - kiedy wstawić i ile kosztuje?
Utrata zęba jest poważnym problemem estetycznym i zdrowotnym. Niegdyś jedynym rozwiązaniem po usunięciu zęba było założenie protezy - ruchomej lub stałej, tzw. mostu. Jednak świadomość pacjentów oraz ich oczekiwania stale rosną, co przekłada się na coraz większe zainteresowanie leczeniem implantologicznym i to mimo dosyć wysokiej ceny. Jakie są wskazania do założenia implantu i ile to może kosztować?
Czym są implanty stomatologiczne?
Implant zęba jest swego rodzaju protezą zęba, której zadaniem jest odbudowa utraconego uzębienia. Między implantem a znaną wszystkim protezą, istnieje spora różnica. Proteza (całkowita lub częściowa) jest elementem ruchomym, który nakłada się na dziąsła, celem uzupełnienia brakujących zębów. Zęby w protezie wykonane są z porcelany lub akrylu, osadza się je na akrylowej płycie. Protezy zakłada się za pomocą specjalnych kremów mocujących lub mogą się one opierać na metalowej konstrukcji.
Implant jest swego rodzaju śrubką, którą umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Wykonuje się ją z tytanu, który nie koroduje i jest dobrze tolerowany przez organizm. Pełni ona funkcję korzenia zębowego. Po kilku miesiącach od ulokowania implantu w zębie następuje łączenie się jego struktury z tkanką kostną. Gdy te elementy się zrosną, zakładany jest łącznik oraz korona zębowa, która uzupełnia ubytek.
Implant zęba - rodzaje
Implantologia jest stale rozwijającą się dziedziną stomatologii, która oferuje pacjentom coraz więcej rozwiązań. Obecnie pacjenci mają do wyboru dwa warianty:
- implanty tytanowe,
- implanty cyrkonowe.
Implanty tytanowe, jak wskazuje nazwa, wykonane są z tytanu. Jest to metal o wysokiej biokompatybilności i trwałości. Szybko integruje się z kością, dzięki czemu implanty zębów wykonane z tego metalu są trwałe, stabilne i wytrzymałe. Niektórzy jako wadę tego rozwiązania wskazują kolor implantu. Jeżeli dojdzie do obniżenia linii dziąsła (np. w wyniku zaniedbania higieny jamy ustnej), metalowa część może się stać widoczna. W bardzo rzadkich przypadkach tytan może być przyczyną reakcji alergicznych.
Alternatywą dla wszczepów tytanowych są implanty cyrkonowe, wykonane z tlenku cyrkonu. Mają kolor kości słoniowej, a właściwościami bardziej przypominają naturalną tkankę zęba. Są równie wytrzymałe, co implanty tytanowe i równie dobrze integrują się z tkanką kostną. Niemniej nie wszyscy implantolodzy mają doświadczenie z tego typu wszczepami
Implanty może też różnicować ze względu na czas oczekiwania na efekt zabiegi. Mowa tutaj o implantach jednofazowych i dwufazowych. Te pierwsze w całości zakłada się podczas pierwszej wizyty, dzięki czemu pacjent jeszcze tego samego dnia opuszcza gabinet stomatologa już z gotowym zębem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a wszczepianie implantów wymaga więcej czasu. Szczególnie dotyczy to osób, u których braki w uzębieniu są znaczące. Mówimy wówczas o implantach dwufazowych. Najpierw wszczepia się sam implant, a po wygojeniu rany, co trwa nawet kilka miesięcy, zakładana jest korona.
Rodzaj implantów powinien być dobrany przez stomatologa w porozumieniu z pacjentem, aby spełniał jego oczekiwania estetyczne i mieścił się w założonym budżecie.
Wskazania do założenia implantu zębowego
Implanty stomatologiczne polecane są osobom, u których występuje nieobecność pojedynczych zębów, a nawet całkowite bezzębie. Braki w uzębieniu mogą wynikać z różnych przyczyn – usunięcie zębów w wyniku postępujących zmian próchniczych, niewykształcenie się zawiązków zębowych, nieleczona paradontoza. W konsekwencji utraty zębów dochodzi do stopniowego zaniku kości, co prowadzi do zaburzeń zgryzu, przykurczy mięśniowych, nawracających bólów głowy i zmiany kształtu twarzy. Wszczepienie implantu zapobiega temu procesowi. Ponadto implanty stomatologiczne są o wiele bardziej komfortowe dla pacjentów niż standardowe protezy.
Czy implanty są bezpieczne?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy implanty stomatologiczne są bezpieczne dla zdrowia oraz jaka jest ich trwałość. W zdecydowanej większości przypadków (około 95%) implanty nie ulegają odrzuceniu po pięciu latach od ich wczepienia. Jeżeli implant zęba jest założony prawidłowo i poprawnie zintegrował się z kością, może służyć pacjentowi dożywotnio. Przed założeniem implantu pacjent powinien przejść szczegółową diagnostykę, w tym zdjęcie RTG, które potwierdzą dobry stan zdrowia.
To, jak długo implant zęba będzie nam służył, w dużym stopniu zależy również od nas. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na stan implantów zębowych. Należy zatem regularnie czyścić zęby oraz przestrzenie międzyzębowe, używać nici dentystycznej i regularnie usuwać gromadzący się na zębach osad. W tym miejscu warto poświęcić chwilę nałogowi tytoniowemu. Palenie papierosów, a także inne używki, obniżają zdolności regeneracyjne naszego organizmu, a to może mieć wpływ na przyjęcie się implantu. Warto więc rozważyć całkowite porzucenie nałogu.
Ile kosztuje założenie implantu?
Cena założenia implantu jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników. Ostateczny koszt może zależeć od jakości użytych materiałów, wykorzystywanych technologii, dodatkowych konsultacji i wreszcie doświadczenia samego implantologa. Dodatkowo w koszt zakładania implantów często wchodzą opłaty za konsultację u dentysty, dodatkowe usługi (np. podnoszenie zatoki szczękowej, odbudowa kości), badania radiologiczne. Z tego powodu ceny implantów wahają się od około 2000 zł do nawet 7000 zł za jeden ząb. Niestety nie jest to procedura nawet w najmniejszym stopniu finansowana przez NFZ.
Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego
Choć implanty stomatologiczne to dla pacjenta szereg korzyści, nie każdy może się na nie zdecydować. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu, decyduje dentysta. Czasem przeciwwskazania wynikają z ogólnego stanu zdrowia pacjenta, takich jak:
- ciąża,
- młody wiek (dotyczy nastolatków, u których proces rozwoju kości jeszcze trwa),
- paradontoza,
- cukrzyca,
- choroby nowotworowe.
Mogą wystąpić także przeciwwskazania miejscowe, występujące w jamie ustnej (zapalenia śluzówki, urazy), które tymczasowo uniemożliwiają wstawienie implantów.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.