- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Woda w kolanie - objawy, najczęstsze przyczyny, metody leczenia
Staw kolanowy bardzo często jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia czy urazy podczas uprawiania aktywności fizyczne. Nie omijają go także schorzenia, które często związane są z podeszłym wiekiem. Jednym z objawów, że coś z tym stawem dzieje się nie tak jest tzw. woda w kolanie, czyli inaczej mówiąc - wysięk. Jest to sytuacja, która wymaga interwencji lekarskiej oraz odpowiedniego postępowania. Zazwyczaj wysiękowi towarzyszy ból stawu oraz trudność w poruszaniu, co z biegiem czasu może się nasilać, odbierając nam możliwość normalnego, codziennego funkcjonowania.
Przyczyny wody w kolanie
Woda w kolanie, czyli wysięk, to nadmierne gromadzenie się płynu stawowego w obrębie stawu. Dochodzi do tego poprzez drażnienie błony maziowej stawu, w wyniku czego jest ona pobudzana do nadmiernego produkowania płynu, który gromadzi się następnie wokół stawu.
Najczęściej dzieje się tak w wyniku:
- przeciążenia stawu;
- urazu stawu oraz jego pojedynczych jego struktur (poprzez upadek, stłuczenie, zerwanie więzadeł);
- różnych schorzeń, np. zapalenia stawu (w RZS lub zesztywniającym zapaleniu stawów).
Umów się do ortopedy
Woda w kolanie - sposób postępowania
Sytuacja gromadzenia się płynu, a co za tym idzie obrzęku, w stawie nie jest sytuacją fizjologiczną i wymaga interwencji lekarza ortopedy. Nie zwlekaj z wizytą, aż objawy towarzyszące wodzie w kolanie się nasilą.
Na wizytę u ortopedy (oraz innych specjalistów) w łatwy sposób możesz umówić się przez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Woda w kolanie - objawy
Warto również zaznaczyć, że w większości przypadków wysięk kolana (czyli tzw. woda w kolanie) jest jednym z kilku objawów wskazujących, że dzieje się coś niepokojącego. Obecność wody w kolanie można zazwyczaj wyczuć palpacyjnie. Wśród towarzyszących wysiękowi objawów wyróżnić można m.in.:
- ból;
- ocieplenie stawu;
- problemy z ruchomością stawu (ograniczenie ruchomości);
- trzeszczenie w stawie;
- poszerzenie obrysów stawu;
- niestabilność stawu.
W zależności od przyczyny problemu, objawy te mogą się różnić oraz występować z różnym nasileniem. Ważne jest więc, aby rozpoznać odpowiednią przyczynę wysięku i wdrożyć prawidłowe leczenie.
Leczenie wody w kolanie
Leczenie uzależnione jest od przyczyny wystąpienia wody w kolanie. Najczęściej winowajcą jest uraz, do którego może dojść np. podcza aktywności fizycznej.
Woda w kolanie w wyniku urazu stawu kolanowego
W sytuacjach, gdy do pojawienia się w jamie stawu płynu dochodzi z powodu urazu lub przeciążenia stawu, konieczna jest wizyta u ortopedy oraz stosowanie prostych technik służących do ewakuacji obrzęku. Techniki te obejmują:
- chłodzenie miejsca razu;
- elewację kończyny;
- oszczędzanie (odciążanie) kończyny.
Można również stosować techniki fizjoterapeutyczne, np. kinesiology taping, który poprzez odpowiednio wykonaną aplikację może prowadzić do zmniejszenia obrzęku. W pierwszej kolejności należy się jednak skontaktować z lekarzem, aby zabezpieczyć staw w przypadku poważnych uszkodzeń (np. złamanie czy skręcenie).
Woda w kolanie bez urazu
W przypadku wody w kolanie, która pojawiał się bez konkretnego urazu, należy również zwrócić się do lekarza w celu pełnej i dokładnej diagnostyki. Bardzo często przyczyną są różnego rodzaju schorzenia, których nie należy lekceważyć np.
- zwyrodnienia stawowe;
- wysiękowe zapalenia stawu;
- zapalenie kaletki maziowej;
- dna moczanowa;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- torbiele i guzy.
W takich sytuacjach ortopeda wykona badanie obrazowe stawu. Najczęściej wykorzystuje się do tego USG, aby ocenić strukturę stawu i tkanek wokół nich. Lekarz może również zlecić wykonanie rezonansu.
Podczas badania USG specjalista jest w stanie ocenić błonę maziową stawu oraz zlokalizować problem. W przypadku, gdy diagnoza nie jest oczywista, może istnieć konieczność wykonania punkcji stawu wraz z aspiracją wysięku, który zostanie przebadany laboratoryjnie. Punkcję stawu najczęściej stosuje się w przypadku podejrzeń dny moczanowej, reumatoidalnego zapalenia stawów lub zakażenia stawu.
W przypadku gdy przyczyną powstających i nawracających wysięków jest stan zapalny, stosuje się również farmakoterapię w celu zmniejszenia obrzęku oraz dolegliwości bólowych stawu.
W przypadku, gdy żadna z powyższych metod nie przynosi korzyści, kolejnym krokiem jest zabieg operacyjny – synowektomia, która jest sposobem walki z przedłużającym się stanem zapalnym stawu, który nie reaguje na inne leczenie. Polega on na usunięciu zmienionej chorobowo lub przerośniętej błony maziowej, która poprzez ciągłe podrażnianie powoduje gromadzenie się wysięku.
Czy woda w kolanie sama zejdzie?
Podobnie, jak inne medyczne dolegliwości - woda w kolanie wymaga konsultacji ze specjalistą. Co prawda można próbować domowych sposobów na pozbycie się jej, jednak pomoc osoby mającej doświadczenie z tego typu zjawiskiem będzie bardzo pomocna.
Bibliografia:
- Guła, Z., Korkosz, M. (2011). Punkcja stawu, Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/64584,punkcja-stawu.
- Frąszczak, P., Małdyk, P. (2011). Przydatność artroskopowej totalnej synowektomii w leczeniu wysiękowego zapalenia stawu kolanowego u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Reumaologia, 49, 3, s. 169-172.
- Sztuce-Małasiewicz, S. (2019). Urazy w obrębie stawu kolanowego. Diagnostyka uszkodzeń stawu kolanowego na potrzeby fizjoterapii. Fizjoterapia&rehabilitacja, 107.
- Romanowski, W., Zdanowska, A., Romanowski, M. (2016). Choroba zwyrodnieniowa stawów- aktualne standardy leczenia, Praca poglądowa. Rheumatology Forum, 2, 2, s. 52–57.
- Kucharz, E.J., Kuryliszyn-Moskal, A., Wiland, P., i inni (2021). Algorytm diagnostyczny choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych. Lekarz POZ, 4 s. 250-254.
- Zwolak, R. (2008). Radiosynowiertoza w codziennej praktyce. Przegląd Reumatologiczny, nr 3-4.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.