Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kifoza (okrągłe plecy) – objawy i ćwiczenia. Jak radzić sobie z nadmierną kifozą?

2021-08-20 17:22
Uśmiechnięta dziewczynka na piłce gimnastycznej wykonuje ćwiczenia na kifozę.

Kręgosłup fizjologicznie w płaszczyźnie czołowej jest prostą kolumną, natomiast w płaszczyźnie strzałkowej składa się z trzech krzywizn: lordozy szyjnej, kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki nim kręgosłup nie jest narażony na osiowe przeciążenia. Problem pojawia się, gdy któraś z krzywizn wypłaszcza się lub nadmiernie pogłębia. Jedną z najczęstszych wad, szczególnie u dzieci, są plecy okrągłe, czyli nadmierna kifoza. Jak temu zapobiec i co robić, aby temu zaradzić?

Kifoza piersiowa – to normalne!

Kifoza piersiowa jest naturalną krzywizną kręgosłupa, a jej obecność jest całkowicie fizjologicznym zjawiskiem. Jej zadaniem (tak jak i pozostałych krzywizn) jest amortyzacja wstrząsów i przeciążeń osiowych (pionowych), np. podczas chodzenia, biegania czy skakania. Krzywizny odpowiadają również za prawidłową postawę ciała i jego balans. Jeśli jednak kąt kifozy jest zbyt duży i wykracza poza fizjologiczne normy, znaczy to o wadzie postawy, tzw. plecach okrągłych.

Umów się do lekarza rodzinnego

Nadmierna kifoza – etiologia

Nadmierna kifoza może być wadą wrodzoną lub nabytą. Choć zdarzają się defekty spowodowane nieprawidłowościami układów mięśniowego i kostnego, to wady nabyte stanowią większą część przyczyn pojawienia się pleców okrągłych.

Wśród przyczyn nabytych wymienia się:

  • zmiany pourazowe,
  • krzywicę kręgosłupa,
  • chorobę Scheuermanna,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • zablokowanie stawów kręgosłupa,
  • gruźlicę,
  • wady wzroku wymuszające wychylenia się do przodu w trakcie np. czytania,
  • długotrwałą nieprawidłową postawę ciała – powoduje osłabienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prostej sylwetki.

Objawy nadmiernej kifozy

Plecy okrągłe to wada postawy zmieniająca wizualnie sylwetkę. W celu postawienia diagnozy ortopeda lub fizjoterapeuta obserwuje uważnie postawę pacjenta, szczególnie w płaszczyźnie strzałkowej (czyli patrząc na jego bok) oraz sprawdza ruchomość kręgosłupa i m.in. stawów ramiennych.

Osoba z pogłębioną kifozą charakteryzuje się:

  • nadmiernie zaokrąglonym łukiem pleców w odcinku piersiowym,
  • ramionami wysuniętymi do przodu,
  • wklęsłą klatką piersiową,
  • ograniczeniem ruchomości żeber i stawów ramiennych,
  • odstającymi i bocznie ustawionymi łopatkami,
  • wysuniętą do przodu głową.

Kifoza szyjna

Patologiczną zmianą jest także kifoza szyjna, która następuje poprzez wygięcie w przeciwnym kierunku fizjologicznej lordozy szyjnej. Kifoza szyjna cechuje się silnym bólem szyi i karku, któremu mogą towarzyszyć zawroty i bóle głowy oraz drętwienie kończyn górnych.

Rehabilitacja i ćwiczenia przy nadmiernej kifozie

Pacjenci z nadmierną kifozą powinni jak najszybciej rozpocząć rehabilitację i wdrożyć regularne ćwiczenia, gdyż nieleczona wada może się pogłębiać, powodując trudności w funkcjonowaniu, oddychaniu. Nadmierna kifoza ze względów wizualnych może negatywnie wpływać na psychikę pacjenta. Rehabilitacja polega na działaniach manualnych prowadzonych przez fizjoterapeutę, mających na celu zwiększenie mobilności stawów. Prawidłowe leczenie nadmiernej kifozy opiera się również na ćwiczeniach, samodzielnie wykonywanych przez pacjenta.

Celem ćwiczeń jest zredukowanie dysbalansu mięśniowego poprzez rozciąganie i rozluźnianie mięśni nadmiernie napiętych oraz wzmacnianie mięśni osłabionych.

Kifoza – ćwiczenia

Ćwiczenia powinny być przeprowadzone pod okiem fizjoterapeuty, który początkowo określi dysbalans, a następnie wprowadzi odpowiednie ćwiczenia. Przykładowy instruktaż może wyglądać następująco: 

1. Skłon japoński (z dużą piłką)
Pacjent w pozycji skłonu japońskiego, dłonie oparte na dużej piłce. Z każdym wydechem pacjent stara się delikatnie oddalić od siebie piłkę, jednocześnie nie podnosząc bioder ułożonych na piętach. Należy utrzymać tą pozycję przez około 30 sekund i powtórzyć 5-10 razy. Ćwiczenie to powinno przynieść ulgę w bólu kręgosłupa.

2. Motylki
Leżenie na plecach. Nogi ugięte w kolanach. Ręce ułożone w motylki (zgięte w barkach i łokciach pod kątem 90 stopni). Ćwiczenie polega na “doklejeniu” rąk do podłogi i utrzymanie tej pozycji. Spowoduje to uniesienie klatki piersiowej w górę. Jest to ćwiczenie powodujące rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej.

3. Superman
Pozycja leżenia na brzuchu. Ćwiczenie polega na uniesieniu barków oraz rąk w górę i utrzymanie tej pozycji przez określony czas, np. 10 sekund. Głowa znajduje się w przedłużeniu kręgosłupa. Wzrok skierowany w podłogę. Jest to ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu.

Są to tylko przykłady ćwiczeń, które może Ci zaproponować fizjoterapeuta. Jeśli chcesz umówić się na dokładną diagnostykę, skorzystaj z portalu LekarzeBezKolejki.pl i zaplanuj wizytę bez konieczności wychodzenia z domu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów