Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ile trwa i jak przebiega rehabilitacja po złamaniu?

Artykuł sponsorowany

2021-06-25 10:55
Pacjent u fizjoterapeuty w trakcie rehabilitacji po złamaniu.

Złamanie to poważny uraz, który wymaga nie tylko interwencji ortopedycznej, ale również rehabilitacji. Jest ona niezbędna do tego, abyś szybciej powrócił do pełnej sprawności. Ten czas i sposób leczenia uzależniony jest od tego, jak poważnego urazu doznałeś.

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację?

Z rehabilitacją nie należy zwlekać, jednak jej rozpoczęcie trzeba omówić z lekarzem prowadzącym. Chodzi o to, aby ćwiczenia rozpocząć w momencie, gdy jest pewność, że kości prawidłowo się zrastają. Zatem nie możesz na własną rękę i bez konsultacji z ortopedą rozpocząć zabiegów rehabilitacyjnych. Również forma terapii powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Rehabilitacja podzielona jest zwykle na kilka etapów, ważne, aby odbywać konkretne zabiegi we właściwym momencie.

Dostęp do zabiegów w ramach NFZ może być utrudniony, a to z kolei może wpłynąć na Twój powrót do sprawności. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być ubezpieczenie NNW. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy z szerokim zakresem świadczeń medycznych, w tym dostęp do diagnostyki, konsultacji lekarskich i zabiegów rehabilitacyjnych.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu?

Pierwszy kontakt z fizjoterapeutą warto nawiązać na samym początku leczenia. Podstawowa informacja o tym, w jaki sposób masz układać ciało, jest kluczowa dla przebiegu leczenia. W wyniku złamania może nastąpić zakrzepica, która stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla pacjenta. Pierwszy etap rehabilitacji polega głównie na tym, aby temu zapobiec. Ważne jest również utrzymanie mięśni we właściwej kondycji – w tym celu fizjoterapeuta pokaże Ci, jak wykonywać ćwiczenia izometryczne.

Właściwa rehabilitacja rozpoczyna się po usunięciu opatrunku gipsowego lub ortezy. Fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia odpowiednie do rodzaju przebytego urazu i wskazań ortopedy. Pierwszym etapem jest stopniowe przywrócenia pełnej ruchomości stawów i pobudzenie mięśni do normalnej pracy. Poza ćwiczeniami do rehabilitacji mogą być dołączone różne elementy fizykoterapii. Zabiegi krioterapii i laseroterapii łagodzą stany zapalne, które występują w organizmie w wyniku złamania. Zabiegi przy użyciu pola magnetycznego i ultradźwięków przyspieszają proces zrastania się kości. Fizjoterapeuci stosują również masaże, których zadaniem jest poprawa krążenia.

Rehabilitacja po złamaniu może trwać kilka miesięcy. Aby ją wspierać, omów z lekarzem i fizjoterapeutą ćwiczenia, które możesz wykonywać we własnym zakresie. Dobrą formą aktywności po złamaniach kończyn dolnych jest spokojna jazda na rowerze. To aktywność, która nie tylko pomaga odzyskać pełną mobilność stawów, ale również wspiera prawidłowe natlenienie organizmu i przyspiesza procesy metaboliczne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów