- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Hiperglikemia (przecukrzenie) – jak się objawia i jak postępować, gdy wystąpi?
Coraz częstszą przypadłością społeczeństwa XXI wieku są problemy z prawidłową gospodarką węglowodanową. Za taki stan często odpowiedzialna jest nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń złej gospodarki węglowodanowej jest zbyt wysokie stężenie cukru we krwi, inaczej hiperglikemia (przecukrzenie). Jakie są zatem objawy hiperglikemii? Jakie działania podjąć w momencie jej wystąpienia?
Czym jest glikemia?
Glikemia to wskaźnik poziomu cukru we krwi. Aby móc określić glikemię wystarczy kroplę krwi umieścić na pasku kontrolnym glukometru (urządzenia służącego do kontroli stężenia cukru we krwi). Dzięki glikemii możemy precyzyjnie ustalić czy poziom cukru we krwi mieści się w normie. Prawidłowe wartości glikemii wynoszą 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l). Jeśli wartości te spadną poniżej normy, mamy wówczas stan hipoglikemii - obniżonego poziomu cukru we krwi. Wartości przekraczające 100 mg/dl wskazują natomiast na podwyższone stężenie cukru we krwi - hiperglikemię (przecukrzenie).
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Hiperglikemia – jak się objawia?
Podwyższony poziom cukru we krwi może objawiać się:
- wzmożonym pragnieniem;
- poliurią - częstym oddawaniem moczu;
- zaburzeniami widzenia;
- świądem oraz stanami zapalnymi skóry;
- osłabieniem;
- apatią;
- złym samopoczuciem.
Jakie są przyczyny hiperglikemii?
Przyczyną podwyższonego stężenia cukru w surowicy krwi jest najczęściej:
- zbyt niski poziom insuliny - hormonu odpowiedzialnego za regulację stężenia cukru we krwi;
- niska aktywność fizyczna;
- przewlekły lub krótkotrwały, ale intensywny stres - hiperglikemia stresowa;
- stany chorobowe przebiegające z gorączką, zatruciem pokarmowym lub rozległymi urazami;
- za mała dawka insuliny względem spożytego posiłku (u pacjentów z cukrzycą na insulinie);
- pominięcie dawki insuliny (u pacjentów z cukrzycą na insulinie).
Czym jest hiperglikemia poposiłkowa?
Wartości poziomu cukru we krwi w naturalny sposób podnoszą się po spożyciu posiłku - szczególnie, gdy był on bogaty w węglowodany. Po 10 minutach od rozpoczęcia posiłku poziom glukozy we krwi rośnie, gdyż rozpoczyna się wówczas trawienie węglowodanów. Aby zachować prawidłową glikemię, wartości cukru we krwi po spożytym posiłku nie powinny przekraczać 140 mg/dl. Jeśli wartości te są wyższe, mamy wówczas do czynienia z hiperglikemią poposiłkową, co świadczyć może o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę. Dwie godziny po posiłku wartości glikemii powinny wrócić do normy.
Co zrobić w przypadku wystąpienia hiperglikemii?
Jest kilka metod, dzięki którym szybko możemy obniżyć poziom cukru we krwi.
- Jeśli na co dzień stosujemy insulinę w leczeniu cukrzycy, należy zwiększyć jej dawkę, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Będąc diabetykami należy skontaktować się z lekarzem diabetologiem aby precyzyjnie dobrać konieczną dawkę insuliny. Nie róbmy tego nigdy na własną rękę, gdyż doprowadzić możemy wówczas do hipoglikemii - nadmiernego spadku poziomu cukru we krwi.
- W sytuacji hiperglikemii przydatne będzie również wypicie znacznej ilości wody ok. 0,5l. Dzięki temu krew zostanie rozcieńczona, przez co zawartość cukru we krwi również się obniży.
- Dobrą praktyką w sytuacji przecukrzenia będzie również podjęcie aktywności fizycznej. Przez zwiększone wydatki energetyczne, cukier krążący we krwi zostanie przekształcony na paliwo dla naszych mięśni, czego skutkiem będzie jego obniżenie we krwi.
Hiperglikemia – podsumowanie
Hiperglikemia jest stanem bardzo niebezpiecznym - stanowi bowiem bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W sytuacji gdy w naszym organizmie dojdzie do zjawiska hiperglikemii, należy niezwłocznie podjąć czynności, aby obniżyć stężenie cukru we krwi. Jeśli nie leczymy się na cukrzycę, a obserwujemy objawy przecukrzenia, należy udać się do lekarza rodzinnego, a następnie do diabetologa. Dzięki kompleksowej opiece medycznej możemy z powodzeniem leczyć zaburzenia pracy gospodarki węglowodanowej, a edukacja jaką otrzymamy podczas wizyty pomoże nam nie doprowadzać do stanów hipo oraz hiperglikemii. W sytuacji, gdy błędy żywieniowe przyczyniają się do wahań poziomu cukru we krwi należy udać do dyplomowanego dietetyka. Dzięki takiej wizycie dowiemy się jak spożywane produkty wpływają na stan naszej gospodarki węglowodanowej, a w razie konieczności otrzymamy jadłospis dopasowany do naszych potrzeb.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Zozulińska-Ziółkiewicz D., Wierusz-Wysocka B. (2013). Leczenie ostrych stanów hiperglikemicznych - aktualne spojrzenie na stary problem. Via Medica, str 104-110.
- Wolnik B., Orłowska - Kunikowska E. (2007). Hiperglikemia poposiłkowa i jej znaczenie w praktyce klinicznej. Choroby Serca i Naczyń, nr 1, str 10-17.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.