Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Glukoza w moczu - co może oznaczać? Badanie, normy cukru w moczu

2022-11-17 17:31
Lekarz trzyma w ręce fiolkę z próbką moczu do badania stężenia glukozy w moczu.

Glukoza w moczu może świadczyć o pojawieniu się w organizmie groźnych schorzeń, takich jak cukrzyca czy choroby nerek. Cukromocz jest także charakterystyczny dla pacjentów przyjmujących niektóre leki przeciwcukrzycowe. Leczenie glukozurii jest zależne od przyczyny jej powstania. Jakie są normy glukozy w moczu?

O czym może świadczyć cukromocz?

Cukromocz, czyli występowanie cukru w moczu, może być objawem chorób toczących się w organizmie. W warunkach fizjologicznych, poza ciążą, nie stwierdza się jego obecności w moczu. 

Najczęściej spotykanym rodzajem cukromoczu jest glukozuria, czyli obecność glukozy w moczu. Główną przyczyną glukozurii jest niewyrównana cukrzyca. Kiedy stężenie glukozy we krwi wzrasta powyżej pewnego poziomu, czyli przekracza próg nerkowy, wynoszący 180 mg glukozy/dl, dochodzi do przedostawania się glukozy do moczu i braku jej zwrotnego wchłaniania w nerkach.

Przyczyny występowania glukozy w moczu

Kolejną przyczyną występowania cukru w moczu może być glukozuria nerkowa, objawiająca się zwiększonym wydalaniem glukozy z moczem, przy jednoczesnym prawidłowym poziomie glukozy we krwi. Glukozuria nerkowa występuje jako samodzielna jednostka chorobowa, która nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy i pogorszeniem czynności nerek, dlatego nie wymaga leczenia. Może być również jednym z objawów zespołu Fanconiego, w którym zwiększonemu wydalaniu glukozy z moczem towarzyszy utrata magnezu, fosforanów, wapnia, aminokwasów i wodorowęglanów. Choroba prowadzi do postępującej niewydolności nerek, a farmakoterapia jest głównie objawowa i polega na wyrównywaniu występujących zaburzeń.

Glukozuria może występować także u pacjentów leczonych przy pomocy flozyn - leków przeciwcukrzycowych, których mechanizm działania polega na wydalaniu nadmiaru glukozy z moczem. Leki te nie powodują uszkodzeń nerek, a glukoza jest wydalana tylko wtedy, gdy jej stężenie we krwi jest za wysokie. Ich przyjmowanie nie wiąże się zatem ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia hipoglikemii.

Umów się do lekarza rodzinnego

Glukoza w moczu - badania

Poziom glukozy w moczu jest oznaczany podczas ogólnego badania moczu, które lekarz rodzinny może zlecić w przypadku podejrzenia cukrzycy lub nieprawidłowej pracy nerek. Wskazaniem do wykonania takiego oznaczenia są też niepokojące objawy, takie jak nadmierna senność, zmęczenie, zwiększone pragnienie i częste infekcje okolic intymnych. Badanie to wykonywane jest także rutynowo, w celu kontroli stanu zdrowia u pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą.  

Wizytę u wybranego lekarza możesz z łatwością umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Pobranie próbki i interpretacja wyniku obecności glukozy w moczu

Próbkę moczu pobiera się z porannej porcji moczu, ze środkowego strumienia, po około 8-godzinnej przerwie od poprzedniej mikcji. Do badania należy użyć jałowych pojemników dostępnych w aptekach. Za prawidłowy wynik uznaje się brak glukozy w moczu.  Na rynku dostępne są również testy paskowe do samodzielnej kontroli obecności glukozy w moczu. 

Po wykryciu obecności glukozy w moczu, lekarz może zlecić badania dodatkowe, w celu pogłębienia diagnostyki. Zaliczamy do nich m.in.:

Cukier w moczu - jak leczyć?

Leczenie cukromoczu jest zależne od jego przyczyny. Gdy powodem występowania glukozy w moczu jest cukrzyca typu I, terapia polega głównie na insulinoterapii. Glukozurię, wynikającą z cukrzycy typu II, leczy się farmakologicznie przy pomocy leków przeciwcukrzycowych i odpowiedniej diety. Każdorazowo istotne jest wykrycie podstawowej jednostki chorobowej.

Glukoza w moczu w ciąży

Jedyną sytuacją, w której fizjologicznie może dojść do pojawienia się glukozy w moczu jest ciąża. Wynika to z faktu, iż kobieta ciężarna ma niższy próg nerkowy (150 mg glukozy/dl) dla glukozy, co oznacza, że w tym czasie nerki mają zmniejszoną zdolność do jej filtrowania.

Cukromocz może występować u od 5 do 15 % ciężarnych i często nie towarzyszy mu podwyższone stężenie glukozy we krwi. Nie należy jednak bagatelizować wyników badań, świadczących o wydalaniu glukozy z moczem i pogłębić diagnostykę w kierunku cukrzycy ciężarnych. Obecnie rutynowo wykonywany jest test doustnego obciążenia glukozą pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.   

Bibliografia:

  1. Wiercińska, M. (2022). Glukozuria (glukoza w moczu) nerkowa: przyczyny, objawy, leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51933,glukozuria-nerkowa.
  2. Wiercińska, M. (2022). Zespół Fanconiego: przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51944,zespol-fanconiego.
  3. Wójcikowski, C. (2003). Diabetologiczne aspekty prowadzenia ciąży powikłanej cukrzycą. Diabetologia Praktyczna, 4, 1, s. 1–6.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów