Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Przeszczep trzustki – wskazania. Jak przebiega przeszczep trzustki?

2020-12-24 12:46
Przeszczep trzustki

W Polsce coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę. Obok podstawowych sposobów leczenia cukrzycy z użyciem insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych, można zastosować terapię polegającą na przeszczepie trzustki. Kiedy istnieją wskazania do przeprowadzenia przeszczepu trzustki? W jaki sposób przeprowadza się zabieg przeszczepu trzustki?

Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę. Jest to choroba metaboliczna, definiowana jako nieprawidłowy poziom glukozy we krwi. Diagnostyką i leczeniem cukrzycy zajmuje się lekarz diabetolog. Na chwilę obecną wyróżniamy dwa główne typy cukrzycy. 

Cukrzyca typu 1

Ten rodzaj cukrzycy, zwany jest cukrzycą insulinozależną. Cukrzyca typu 1 jest wynikiem powolnego obumierania wysp beta-trzustki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Z tego powodu następuje spadek uwalniania insuliny przez trzustkę i zmniejszenie jej stężenia we krwi.

Insulina jest hormonem białkowym odpowiedzialnym za regulację pobierania glukozy z krwi przez komórki. Jeżeli jej stężenie jest niskie, wówczas komórki nie są w stanie wykorzystać glukozy obecnej we krwi, w wyniku czego dochodzi do hiperglikemii. 

Cukrzyca typu 2 

Ten typ cukrzycy jest wywołany nieprawidłową budową receptora dla insuliny na komórkach. Wówczas insulina jest uwalniana w prawidłowy sposób, jednakże nie oddziałuje ona na komórki we właściwy sposób. W tej chorobie również dochodzi do podwyższenia stężenia glukozy we krwi.

Kiedy warto rozważyć przeszczep trzustki?

Przeszczep trzustki jest zalecany w przypadku cukrzycy związanej z nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez ten narząd, czyli przy cukrzycy typu 1. Zabieg przeprowadza się u cukrzyków, którzy mają sprawne nerki. Osoby zakwalifikowane do przeszczepu nerki cierpią na ciągłe wahania poziomu cukru we krwi, mimo zastosowanej insulinoterapii.

Przeszczep trzustki – całego narządu czy samych wysp trzustkowych?

Za produkcję insuliny odpowiadają w głównej mierze wyspy trzustkowe. Z tego powodu pierwotnym założeniem leczenia operacyjnego był przeszczep samych wysp Langerhansa. Niestety na podstawie wielu przeprowadzonych zabiegów tego typu okazuje się, że przeszczep samych wysp trzustkowych nie jest skuteczną metodą leczenia cukrzycy typu 1.

Lepsze rokowania obserwuje się w przypadku przeszczepu całego narządu. Jednakże w przypadku tego zabiegu, niekiedy konieczne jest również przeprowadzenie przeszczepu nerek.

Przeszczep trzustki – dlaczego przeszczepia się również nerki?

Z racji tego, że w wyniku cukrzycy dochodzi często do uszkodzenia nerek, zalecane jest wraz z przeszczepem trzustki przeprowadzenie zabiegu przeszczepienia również tego narządu. Jednoczesny przeszczep trzustki i nerek ma swoje pozytywy. Trzustka jest narządem bardzo mocno unaczynionym, w trakcie operacji może dojść do rozwinięcia się różnego rodzaju powikłań czy też zapalenia trzustki. Dzięki przeszczepowi dwóch narządów, na podstawie kontroli funkcji nerek możliwe jest określenie stanu przeszczepionej trzustki.

Trudno jest uzyskać oba narządy od jednego dawcy. Dlatego głównym problemem, jaki pojawia się przy tego typu przeszczepach, jest fakt, że narządy pochodzą zazwyczaj od dwóch różnych dawców. Niestety, zmniejsza to szansę chorego na powrót do pełnego zdrowia. 

Przeszczep trzustki – kryteria i przeciwwskazania

Pierwszym kryterium, które bierze się pod uwagę, jest wiek pacjenta, którego ma dotyczyć zabieg. Na ogół kwalifikują się do przeszczepu przede wszystkim pacjenci młodzi, którzy nie ukończyli 45. roku życia. Ważne jest, aby zabieg przeszczepu trzustki (i ewentualnie również nerki) przeprowadzić najwcześniej, jak to możliwe – pozwala to na uniknięcie ewentualnych powikłań wywołanych nieodpowiednio leczoną cukrzycą. 

Innym niezwykle istotnym kryterium, który bierze się pod uwagę w momencie kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jest stan naczyń krwionośnych oraz serca. 

Z tego powodu głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia przeszczepu trzustki są:

  • przebyty udar mózgu,
  • miażdżyca w stopniu zaawansowanym,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby płuc,
  • choroby infekcyjne.

Jeżeli, mimo stosowanej insulinoterapii, zauważysz u siebie powikłania cukrzycy, np. nefropatię lub retinopatię, skonsultuj się ze swoim diabetologiem, który w razie potrzeby skieruje Cię do poradni transplantacyjnej. Wizytę u lekarza można w łatwy sposób umówić z wykorzystaniem portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów