Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Grafika 2D. Rysunkowi lekarza leczą podwyższone stężenie trójglicerydów i miażdżycę.

Triglicerydy – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Z hasłem “triglicerydy (trójglicerydy)” najczęściej można się spotkać w trakcie rutynowych badań krwi, gdyż należą one do profilu lipidowego, czyli podstawowego wskaźnika pomagającego w ocenie ryzyka chorób wieńcowych. Stężenie triglicerydów obrazuje prawidłowe funkcjonowanie m.in. wątroby oraz często jest wyznacznikiem jakości stosowanej diety. Odpowiednia ilość trójglicerydów jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dużym problemem zdrowotnym staje się ich zbyt wysoki poziom. Jak się od tego uchronić? W jaki sposób i kiedy należy badać poziom triglicerydów?

Diagnosta trzyma w dłoni test na HBs antygen.

HBs antygen – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Szacuje się, że około 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu B, chorobę wywoływaną przez wirusa HBV. Pomimo wprowadzenia szczepień ochronnych i akcji zwiększających świadomość społeczeństwa nadal jest to istotny problem kliniczny. Fundamentalnym elementem diagnostyki oraz monitorowania choroby jest badanie HBs antygenu. Na czym polega i jakie są normy? Kiedy należy je wykonać? Jak poprawnie się do niego przygotować?

Diagnosta trzyma w dłoni próbkę krwi przeznaczoną do badania.

Kinaza kreatynowa (CK) – czym jest? Normy, za niska, za wysoka. Kiedy wykonać badanie?

Kinaza kreatynowa (CK), inaczej nazywana kinazą fosfokreatynową, jest enzymem pełniącym ważne funkcje w procesach energetycznych w organizmie. Występuje w tkankach i komórkach o dużym zapotrzebowaniu na energię (w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu, a także komórkach światłoczułych siatkówki). We krwi jej stężenie jest znikome. Kiedy należy wykonać badanie kinazy kreatynowej? Jakie są normy tego enzymu? O czym świadczy za wysoki lub za niski poziom kinazy kreatynowej?

Dłoń diagnosty w rękawiczce, trzyma próbkę moczu. W tle mikroskop i sprzęt laboratoryjny.

Amylaza w moczu, amylaza w surowicy - badanie, normy. Funkcja amylazy w organizmie

Amylaza (AMY) jest niezwykle ważnym enzymem wytwarzanym w trzustce i śliniankach. Oznaczenie poziomu amylazy we krwi i w moczu daje informacje o stanie trzustki, wątroby, ślinianek i wielu ważnych narządów. Dzięki tym badaniom można zdiagnozować różne schorzenia, w tym także nowotwory, między innymi trzustki, tarczycy, jajnika czy płuc. Jakie są funkcje amylazy w organizmie? Jak oznacza się poziom amylazy? Co można zdiagnozować oznaczając amylazę we krwi i w moczu?

Zdjęcie RTG zatok. Zatoki zaznaczono na czerwono.

Rentgen (RTG) zatok – jak przebiega i jak się przygotować? Kiedy wykonać rentgen zatok?

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w medycynie. Choć najczęstszymi przyczynami wykonania RTG są wskazania ortopedyczne (np. podejrzenie złamania), to rentgen sprawdza się również w przypadku diagnostyki stanu zapalnego, m.in. zatok. Jest to jedno z najlepiej dostępnych, szybkich i niedrogich badań diagnostycznych. Jak wygląda rentgen zatok? W jaki sposób należy przygotować się do badania?

Grafika 3D młodych form erytrocytów, czyli retikulocytów.

Retikulocyty – badanie, norma, nadmiar i niedobór. Kiedy warto oznaczyć liczbę retikulocytów?

Morfologia krwi to jedno z najbardziej popularnych i najpowszechniej zlecanych przez lekarzy badań krwi. Jest to badanie wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i służące do diagnozy niektórych schorzeń. Jedną z wartości oznaczanych podczas badania morfologii krwi jest liczba retikulocytów we krwi. Czym są retikulocyty? Jaką pełnią rolę w organizmie? O czym świadczy podwyższony lub obniżony poziom retikulocytów we krwi?

Roślinne źródła potasu (orzechy, bakalie, strączki, awokado, banany, nasiona, płatki owsiane).

Potas – badanie, normy, niedobór, nadmiar. Rola potasu w organizmie.

Potas to pierwiastek, który obok sodu, występuje w organizmie w największych ilościach. Najwięcej jest go w tkance mięśniowej, dlatego jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Jego odpowiednie stężenie jest tak ważne dla zachowania zdrowia, ponieważ niebezpieczny jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Jakie powinno być stężenie tego pierwiastka w ludzkim organizmie? Czy niedobór potasu to powszechne zjawisko w krajach rozwiniętych?

Sporych rozmiarów rumień po kleszczu na powierzchni skóry.

Rumień po kleszczu – jak wygląda? Objawy, diagnoza, leczenie

Niedzielny spacer na otwartą, trawiastą przestrzeń może zakończyć się obecnością kleszcza na naszej skórze. Pamiętajmy, że jest niewiele kleszczy, które mogą wywołać boreliozę. Osoby, u których w wywiadzie stwierdzono ukąszenie przez kleszcza i obserwują m.in. pojawienie się rumienia oraz innych objawów powinny skierować się do lekarza. Jak rozpoznać rumień oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie rumienia po ukąszeniu przez kleszcza? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Pacjent wykonuje pomiar cukru glukometrem. W tle leżą leki, notatnik, pen, jabłko.

Hemoglobina glikowana (HbA1c) – badanie, normy

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która coraz częściej dotyka nasze społeczeństwo. Niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia oraz brak regularności w badaniach podstawowych predysponują do niekontrolowanego rozwoju choroby, która we wczesnych fazach nie powoduje bólu – dlatego jest ignorowana. Hemoglobina glikowana (HbA1c) jest jednym z parametrów wykorzystywanych do diagnostyki cukrzycy. Jak wygląda badanie oznaczające hemoglobinę glikowaną? Jakie są normy HbA1c?

Mężczyzna przechodzi badanie USG węzłów chłonnych w gabinecie lekarskim.

USG węzłów chłonnych – wskazania, kiedy wykonać badanie? Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych?

Badanie ultrasonograficzne jest jednym dobrze dostępnych, szybkich i nieinwazyjnych badań. Przeprowadzenie USG daje możliwość sprawdzenia stanu wielu obszarów ciała. W badaniu ultrasonograficznym wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które pozwalają stworzyć obraz ukazujący stan i charakter badanych tkanek. Jest to bezpieczna metoda, która może być powtarzana, gdyż nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Jakie są wskazania do wykonania USG? Czy USG węzłów chłonnych wymaga specjalnego przygotowania?

Fiolka z krwią przeznaczoną do badania TIBC.

TIBC (całkowita zdolność wiązania żelaza) – badanie, normy

Żelazo jest ważnym mikroelementem, od którego zależy wiele funkcji w naszym organizmie. Jego nieprawidłowa ilość jest przyczyną wielu chorób, m. in. anemii. W przypadku podejrzenia zaburzeń gospodarki żelaza wykonuje się badanie TIBC, które stanowi cenną wskazówkę diagnostyczną w przypadku niedoboru jak i nadmiaru żelaza w organizmie. Czy do badania TIBC należy się odpowiednio przygotować? Jaki wynik uznaje się za prawidłowy i w jakich przypadkach wykonuje się badanie TIBC?

Grafika 3D przedstawiająca chromosomy.

Zespół Wolfa-Hirschhorna – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Zespół Wolfa-Hirschhorna (Wolf-Hirschhorn syndrome, WHS) jest rzadką chorobą genetyczną, opisaną po raz pierwszy w latach 60. ubiegłego wieku. Występuje raz na 50 tysięcy urodzeń. Mimo, że nie jest związana z chromosomami płciowymi, to znacznie częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców. Zwykle jedna trzecia chorych umiera przed ukończeniem 2. roku życia. Jakie są przyczyny zespołu Wolfa-Hirschhorna? Jak diagnozuje się WHS i jakie są objawy tej choroby? Czy można ją wyleczyć?

Grafika 3D przedstawiająca siatkę komórek nerwowych.

Zespół Leigha – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Leigha to genetyczna choroba, która ujawnia się u dzieci już w wieku kilku/kilkunastu miesięcy. Powoduje regres na wielu poziomach życia. Odbiera dziecku możliwość poruszania się, poznawania świata i komunikacji z otoczeniem. Szybkie wykrycie zespołu Leigha pozwala na spowolnienie procesów degeneracyjnych. W jaki sposób postępować, aby wcześnie zdiagnozować tę chorobę? Co zrobić, aby polepszyć standard życia chorego dziecka?

Kobieta przyciąga kciuk do przedramienia.

Zespół Marfana – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Marfana jest rzadką chorobą genetyczną (1-2 przypadków na 10 tysięcy osób). która prowadzi do powstawania zmian w obrębie tkanki łącznej. Schorzenie to charakteryzuje się dużą zmiennością fenotypową, może dotyczyć różnych narządów ciała i objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Choroba po raz pierwszy została opisana w 1876 roku, a 20 lat później francuski pediatra Antoine Bernhard-Jean Marfan zauważył nieprawidłowości w obrębie szkieletu pięcioletniej dziewczynki (dolichostenomelia), charakterystyczne dla tego zespołu i od jego nazwiska pochodzi nazwa schorzenia. Jakie są przyczyny zespołu Marfana? Jakie objawy towarzyszą tej chorobie i czy można ją skutecznie leczyć?