Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

USG piersi – kiedy wykonać i jak przebiega?

2022-02-24 15:42
Pacjentka w gabinecie lekarskim ma wykonywane USG piersi.

Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet. Niestety wciąż dotyka wiele pacjentek, mimo wprowadzenia szeroko pojętej profilaktyki. Oprócz badań obrazowych, propagowane są również samodzielne badania piersi. Wciąż jednak nie jest to wystarczające i rocznie wykrywanych jest bardzo dużo zmian nowotworowych, które powinny zostać wykryte wcześniej, aby zwiększyć szansę na dobre rokowanie.

Ultrasonografia (USG) piersi – regularność to podstawa

USG piersi jest całkowicie bezpiecznym badaniem, wykonywanym w gabinecie lekarskim (przez ginekologa lub radiologa). W trakcie badania lekarz jest w stanie obejrzeć strukturę piersi oraz zbadać, czy pojawiają się w niej jakiekolwiek zmiany oraz zmierzyć ich wielkość. USG piersi zalecane jest każdej kobiecie po ukończeniu 20. roku życia, ale można wykonać je wcześniej. Zaleca się wykonywanie badania raz w roku, chyba że pacjentka jest w grupie ryzyka zachorowalności na nowotwór piersi – wtedy badania wykonuje się częściej.

Pamiętaj, że na konsultację oraz badania lekarskie możesz z łatwością umówić się poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Umów się do ginekologa

Jak się przygotować do badania USG piersi?

Do USG piersi nie trzeba się przygotowywać. Zazwyczaj badanie wykonuje się między pierwszym a dziesiątym dniem cyklu, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Badanie przeprowadza się w celach profilaktycznych oraz w przypadku wyczucia niepokojącej zmiany w badaniu palpacyjnym. W przypadku potwierdzenia obecności zmiany w piersi, lekarz zaleci wykonanie biopsji gruboigłowej, aby potwierdzić jej charakter (łagodna lub złośliwa).

Pamiętaj, aby wykonywać regularnie samokontrolę piersi. Masz wtedy największe szanse na wczesne wykrycie pojawiających się zmian, co ma ogromny wpływ na póżniejszy proces leczenia i rekonwalescencji.

Objawy świadczące o konieczności wykonania USG piersi

Regularna kontrola poprzez badanie USG jest bardzo ważna. Warto jednak zwracać uwagę na własne ciało i w razie niepokojących objawów zgłosić się do lekarza. Wśród alarmujących sygnałów wymienia się:

  • wyczuwalne grudki na piersi;
  • długotrwała obolałość piersi;
  • wydzielina z brodawki sutkowej;
  • powiększenie węzłów chłonnych pachowych;
  • zmiana wyglądu piersi (nagła zmiana wielkości, pojawienie się owrzodzeń, zaciągnięć skóry itd.).

Jak przebiega badanie USG piersi?

Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie, ponieważ trwa około 10-20 minut. Pacjentka udająca się na badanie USG piersi, powinna zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań (jeśli były wykonane). Lekarz ginekolog czy radiolog przed rozpoczęciem badania zapyta pacjentkę o wiek, dzień cyklu bądź datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki i choroby przewlekłe a także przebyte ciąże. Następnie poprosi o rozebranie się od pasa w górę i położenie na wznak na leżance. Ręce w trakcie badania powinny znajdować się nad głową.

Badanie USG piersi rozpoczyna się od nałożenia żelu na głowicę sprzętu, w celu zwiększenia przewodnictwa fal ultradźwiękowych i uzyskania lepszego obrazu. W trakcie badania lekarz obserwuje strukturę piersi poprzez przykładanie głowicy, kawałek za kawałkiem, do całej piersi i poruszanie nią w różnych kierunkach.

Po zbadaniu obu piersi, specjalista sprawdza także węzły chłonne (pachowe oraz nad- i podobojczykowe). Wynik badania pacjentka otrzymuje od razu po wizycie w formie wydruku. Lekarz po zakończonym badaniu powinien poinformować pacjentkę o dalszym postępowaniu – leczniczym lub kontrolnym.

Które badanie wybrać: USG czy mammografię?

Mammografia jest badaniem przeznaczonym głównie dla kobiet po 40. roku życia. Jest to spowodowane budową piersi i przewagą w niej tkanki tłuszczowej w dojrzałym wieku. U kobiet młodszych, większą część tkanki piersiowej stanowi część gruczołowa, a więc korzystniejszym badaniem jest ultrasonografia. USG piersi zaleca się paniom w każdym wieku, jednak młodsze osoby rzadko poddawane są mammografii.

Pamiętaj, aby badać się regularnie! Warto wykonywać zarówno zalecane badania obrazowe, jak i samokontrolę piersi w warunkach domowych. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów