Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta w trakcie badań kwalifikujących do operacji nosa.

Operacja nosa – jak przebiega? Czy korekta nosa jest bezpieczna?

Nos zajmuje centralną część twarzy i często na jego wygląd zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Kształt nosa jest przyczyną kompleksów, a jego korekta jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Częściej na operację nosa decydują się kobiety, stanowią około ⅔ operowanych osób. Kiedy wykonuje się korektę nosa? Czy robi się to tylko ze względów estetycznych? Czy operacja nosa jest bezpieczna?

Zbliżenie na twarz kobiety. Na dolnej powiece ma bolesną gradówkę.

Gradówka – przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na gradówkę

Wzrok to jeden ze zmysłów, jakie posiada człowiek. Oczy stanowią jedne z delikatniejszych narządów, co powoduje, że nawet małe zanieczyszczenia dostające się na śluzówkę oka powodują dyskomfort, zaczerwienienie czy nawet ból. Najczęstszymi schorzeniami oczu są infekcje (jęczmień), które z czasem mogą przerodzić się w przewlekłe zapalenia (gradówka). Choć często przechodzą samoistnie, warto wiedzieć jak takich infekcji unikąć, a jeśli już się pojawią – jak z nimi walczyć.

Mężczyzna trzyma na opuszku palca soczewkę korekcyjną.

Soczewki progresywne – kiedy kupić, jak wybrać?

Soczewki kontaktowe są bardzo popularną metodą korekcji wzroku. Odpowiednio dobrane soczewki sprawdzą się w niwelowaniu skutków krótko- i nadwzroczności, jak również astygmatyzmu i prezbiopii. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które jeszcze do niedawna musiały nosić okulary korekcyjne, mogą przez cały czas cieszyć się wyraźnym widzeniem i pełną swobodą funkcjonowania. Zapraszamy cię do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, czym charakteryzują się soczewki progresywne i jak się je dobiera.

łuszczyca głowy banner

Psorisel na łuszczycę

Łuszczyca to przewlekła i zapalna choroba, cechująca się specyficznymi objawami, które wynikają z nadmiernego i nieprawidłowego rogowacenia naskórka. Często występującą i szczególnie uciążliwą jej odmianą jest łuszczyca głowy, wiążąca się z widocznymi łuskami na owłosionej skórze głowy, zaczerwienieniem i świądem. W walce z nią niezbędne są nie tylko leki, ale również dobre kosmetyki, jak np. szampon na łuszczycę. W artykule omówimy szerzej kwestię, jakie kosmetyki przy łuszczycy głowy warto stosować, aby lepiej sobie radzić z jej objawami.

Kobieta siedzi na sofie, trzyma się za głowę. Męczy ją silna migrena.

Migrena – ból z tyłu głowy. Objawy i przyczyny migreny

Każdy z nas doświadczył kiedyś dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie głowy. Mogły to być bóle o różnym natężeniu (od słabych do bardzo silnych) oraz o zróżnicowanym charakterze (pulsujący, uciskający itd.) i innych przyczynach. Jednym z silniejszych bólów głowy, jakie można sobie wyobrazić, jest migrena. Potrafi być ona na tyle intensywna i spowodować tak silną reakcję na bodźce zewnętrzne, że często leki przeciwbólowe nie pomagają, a osoby nią dotknięte muszą „wyłączyć się” z życia codziennego na parę godzin lub nawet dni. Jakimi objawami charakteryzuje się ból migrenowy? Jakie są jego przyczyny?

Tablice Ishihary oraz oftalmoskop służące do diagnostyki daltonizmu.

Daltonizm (ślepota barw) – przyczyny, objawy, leczenie. Jak wygląda diagnozowanie daltonizmu?

Daltonizm to poważna dziedziczna wada wzroku, która jest konsekwencją nieprawidłowej budowy siatkówki oka. Nazwa choroby– daltonizm – pochodzi od angielskiego chemika i fizyka, który zauważył u siebie nieprawidłowości w mechanizmie widzenia barw. Schorzenie głównie występuje u mężczyzn (8-15%), rzadko u kobiet (0,4-0,5%). Zaburzenia widzenia barw mogą upośledzać codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Jak wygląda diagnozowanie i leczenie daltonizmu? Czy osoby zmagające się z daltonizmem mogą prowadzić samochód?

Różowe tło. Naramienny ciśnieniomierz wyświetla wyniki wskazujące na nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze. Objawy wysokiego ciśnienia

Na nadciśnienie tętnicze w naszym kraju choruje około 30% dorosłych osób. Częściej dotyczy ono mężczyzn niż kobiet, jednakże w obu przypadkach objawy nadciśnienia tętniczego mogą być mało nasilone bądź niespecyficzne, przez co postawienie prawidłowej diagnozy jest utrudnione i znacznie wydłuża się w czasie. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa oraz jakie skutki niesie za sobą nieustabilizowane wysokie ciśnienie tętnicze krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Rysunkowe, bijące serce na pomarańczowym tle z widoczną linią obrazującą tętno.

Strefy tętna − czym są i jak je wyznaczyć?

Uprawianie sportu oraz dbanie o regularną aktywność fizyczną jest obecnie niezwykle ważne. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, co niekorzystnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i sylwetkę. Często pojawiają się w naszej głowie pomysły, aby zacząć uprawiać jakiś sport. Zazwyczaj wyznaczamy sobie cel: zrzucić parę kilogramów, zwiększyć wydolność organizmu lub po prostu poruszać się, aby dotlenić organizm. Warto wiedzieć, z jakim natężeniem ćwiczyć, aby osiągnąć dany cel. Przydatne do tego będzie zapoznanie się ze strefami tętna, które pomogą w wyznaczeniu odpowiedniej intensywności treningów. Czym dokładnie są strefy tętna?

Lekarka w kitlu i ze stetoskopem na szyi trzyma w dłoni model serca. Leczy choroby serca u pacjentów

Choroby serca - przyczyny, charakterystyczne objawy, najczęstsze schorzenia

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią obecnie najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Mimo ciągłego rozwoju medycyny, odsetek osób umierających z powodu chorób serca wciąż wzrasta. Z pewnością przyczynia się do tego nadmierny stres, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek oraz niewłaściwa dieta. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są charakterystyczne objawy chorób serca oraz jakie badania wykonać, aby je zdiagnozować.

Nowoczesne urządzenia do sterylizacji powietrza

Sterylizacja powietrza w gabinetach lekarskich i stomatologicznych – zadbaj o bezpieczeństwo swoich pacjentów

W nowej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w dobie pandemii koronawirusa, sterylizacja pomieszczeń usługowych, a zwłaszcza gabinetów medycznych i stomatologicznych musi obejmować nie tylko narzędzia i aparaturę, ale całe pomieszczenia. Aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo pacjentów, a także swoje oraz personelu, warto wykorzystać nowoczesne możliwości, jakie dają elektroniczne urządzenia.

Młoda kobieta leży w łóżku, źle się czuje z powodu gorączki reumatycznej.

Gorączka reumatyczna − objawy, przyczyny, leczenie

Obecnie nawet w sytuacji, gdy dopadnie nas przeziębienie lub inna choroba (np. grypa czy angina), staramy się dawać z siebie 100%, chodzić do pracy, nie zaniedbywać obowiązków. Niestety może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Choroba to czas na odpoczynek i regenerację, gdyż nieleczona może prowadzić do różnych powikłań. Przykładem poważnego powikłania pochorobowego, w tym przypadku anginy, jest gorączka reumatyczna. Jakie są jej objawy oraz w jaki sposób można ją leczyć?

doktor na ekranie komputera

Rok przyspieszonej transformacji cyfrowej. Co się zmieniło?

Mija 12 miesięcy odkąd pandemia COVID-19 rozlała się po Europie stając się jednym z największych wyzwań dla ochrony zdrowia w ostatnich dziesięcioleciach i pochłaniając życie ponad 500 000 Europejczyków. Zamknięte gabinety lekarskie i ograniczenia w przemieszczaniu się wymusiły przejście na zdalną opiekę medyczną. Telekonsultacje i inne rozwiązania e-zdrowia przeżyły boom, pomagając zachować ciągłość opieki w kryzysowej sytuacji. Jak dziś wygląda krajobraz cyfryzacji? Prezentujemy wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez HIMSS Europe.

Model 3D dolnego odcinka układu oddechowego.

Zatorowość płucna - jakie są przyczyny tej choroby? Leczenie i rokowania

Zatorowość płucna to zagrażająca życiu choroba, polegająca na zwężeniu lub zamknięciu światła tętnicy płucnej lub jej odgałęzień. Przyczyną zamknięcia światła naczynia jest najczęściej zakrzep pochodzący z żył głębokich kończyn dolnych. W przypadku długotrwałego, przewlekłego przebiegu i braku leczenia, zatorowość płucna może doprowadzić do nadciśnienia i niewydolności serca, a nawet zgonu. Zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich są składowymi choroby zakrzepowo zatorowej. Jakie są przyczyny zatorowości płucnej i jak leczyć to schorzenie?

Odtrucie alkoholowe Łódź

Odtrucie alkoholowe Łódź

Kontrola uzależnienia wymaga wielu poświęceń, a także znacznej ilości czasu. Pokonanie alkoholizmu wymaga pełnej gotowości oraz chęci dokonania wszelkich zmian w swoim życiu, już do jego końca. Pierwszym sygnałem świadczącym o występowaniu uzależnienia od alkoholu jest brak kontroli nad ilością i częstotliwością wypijanego alkoholu. W ten sposób człowiek całkowicie pozbawia się wolnej woli. Istnieje kilka metod oddziaływań terapeutycznych na narastające uzależnienie, jednym z nich jest odbycie odtrucia alkoholowego.

e skierowanie cover

E-skierowanie już obowiązuje. Czy się przyjęło?

Od 8 stycznia 2021 placówki medyczne mają obowiązek ustawowy wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej, lekarze wystawili blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. tych elektronicznych dokumentów. Wzrosła liczba podmiotów leczniczych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania. W porównaniu z początkiem stycznia jest ich o 20 proc. więcej.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Istnieją choroby, które nie ujawniają się lub nie dają charakterystycznych objawów zbyt szybko (są w tzw. formie utajonej). Do takiej grupy zalicza się subkliniczna niedoczynność tarczycy, w skrócie SHYPO, która powoduje „demolowanie” organizmu, poprzez dysbalans hormonalny, nie dając szansy na szybką reakcję, gdyż nie wyróżnia się swoimi objawami. Jakie są objawy subklinicznej niedoczynności tarczy oraz jak ją leczyć?