- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Herbata na nadciśnienie. Czy może pomóc?
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która często dotyka ludzi w różnym wieku. Podwyższone ciśnienie jest bardzo niebezpieczne dla układu krążenia. Prowadząc higieniczny tryb życia z wdrożeniem odpowiedniej diety, można kontrolować poziom ciśnienia tętniczego krwi. Czy herbata będzie dobra na nadciśnienie? Czy osoby zmagające się z nadciśnieniem mogą spożywać herbatę? Która herbata będzie najlepsza przy nadciśnieniu?
Nadciśnienie tętnicze - jak je rozpoznajemy?
Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opiera się na podstawie dwóch kolejnych pomiarów ciśnienia tętniczego w spoczynku. Jeżeli ciśnienie skurczowe wynosi co najmniej 140 mm Hg i/lub ciśnienie rozkurczowe – co najmniej 90 mm Hg, to mówimy o nadciśnieniu tętniczym. Aby rozpoznać stadium choroby, opracowano normy na podstawie których, klasyfikujemy wartość pomiaru do odpowiedniej kategorii nadciśnienia tętniczego:
Nadciśnienie tętnicze należy do grupy chorób przewlekłych, które wymagają stałej kontroli i długotrwałego leczenia! Należy zaopatrzyć się w aparat do pomiaru ciśnienia i regularnie je kontrolować.
Objawy nadciśnienia tętniczego
Osoby z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym zazwyczaj nie odczuwają specyficznych dolegliwości. Często wykrycie choroby jest przypadkowe np. podczas kontrolnej wizyty lekarskiej. Jednak gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego może objawiać się:
- zaburzeniami widzenia;
- nudnościami i wymiotami;
- krwawieniem z nosa;
- zaburzeniem snu;
- dusznościami;
- uciskiem i zawrotami głowy;
- mocniejszym biciem serca.
Późno wykryte czy nieleczone nadciśnienie tętnicze jest przyczyną szeregu schorzeń takich jak wystąpienie zawału, miażdżycy, niewydolności nerek, uszkodzenia wzroku oraz mózgu.
Czy herbata jest dobrym wyborem przy nadciśnieniu?
Produkcja zielonej herbaty przebiega w pięciu etapach i w przeciwieństwie do herbaty czarnej, nie obejmuje procesu fermentacji. Dzięki temu procesowi zachowuje ona cenne składniki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują organiczne związki należące do grupy flawonoidów — katechiny. Uważa się, że to dzięki nim zielona herbata wykazuje korzystne właściwości zdrowotne. Pozytywne efekty obserwowano w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Stała konsumpcja zielonej herbaty zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. U pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym często dochodzi do zaburzenia lipidogramu. Po zastosowaniu ekstraktu zielonej herbaty, obserwuje się istotne obniżenie parametrów profilu lipidowego, w tym cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL oraz triglicerydów, u pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym.
Herbata w diecie na nadciśnienie
Leczenie dietetyczne nadciśnienia tętniczego polega na ograniczeniu: kaloryczności posiłków, spożycia tłuszczów nasyconych, soli kuchennej i alkoholu. Ważne jest, aby zwiększyć w diecie udział warzyw i owoców. Duże znaczenie mają składniki mineralne, takie jak potas, magnez, wapń i selen - regulują czynność serca oraz uczestniczą w mechanizmie krzepnięcia krwi. Bardzo dużą rolę w diecie odgrywają również: antyoksydanty, substancje osłabiające zdolność płytek krwi do tworzenia skrzeplin, substancje przeciwmiażdżycowe oraz hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi). Substancje wykazujące powyższe właściwości znajdują się w liściach zielonej herbaty, dlatego picie jej może pozytywnie wpłynąć na walkę z nadciśnieniem.
Postępowanie niefarmakologiczne w nadciśnieniu
Postępowanie niefarmakologiczne posiada zastosowanie jako samodzielna forma leczenia w terapii łagodnego nadciśnienia tętniczego, przebiegającego bez powikłań narządowych. Do metod niefarmakologicznych zalicza się:
- zmniejszenie masy ciała;
- ograniczenie soli kuchennej w diecie;
- ograniczenie tłuszczów zwierzęcych;
- zaprzestanie palenia papierosów;
- zwiększenie aktywności fizycznej;
- ograniczenie spożycia alkoholu.
Gdy pojawią się pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego, należy udać się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który zleci dalsze badania. W bardziej zaawansowanych postaciach nadciśnienia tętniczego, warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej u hipertensjologa.
Herbata w nadciśnieniu - podsumowanie
Spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju oraz wykazuje działanie prewencyjne w występowaniu nadciśnienia tętniczego. Jej udział w diecie pacjentów z podwyższonym ciśnieniem zwiększa skuteczność walki z chorobą. Stosowanie herbaty zielonej i czarnej w połączeniu z dietą niskotłuszczową (ubogą w tłuszcze nasycone, lecz bogatą w tłuszcze jedno- i wielonienasycone) oraz zwiększoną aktywnością fizyczną, może po pewnym czasie wpłynąć na regulację wartości ciśnienia tętniczego.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.