- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Laparoskopia ginekologiczna (wziernikowanie jamy otrzewnej) – na czym polega?
Laparoskopia ginekologiczna jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań diagnostycznych, dotyczących dróg rodnych kobiety. Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu laparoskopii? Czy zabieg jest inwazyjny? Jak wygląda i na czym polega laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskopia ginekologiczna – co to jest?
Laparoskopia ginekologiczna jest zabiegiem diagnostycznym, który umożliwia sprawdzenie stanu narządów rozrodczych kobiety. Wykonuje się także w celu usunięcia ewentualnej zmiany chorobowej. Sam zabieg znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach ginekologii, np:
- diagnozowanie oraz wycinanie zmian o charakterze endometriozy;
- wykrycie i usunięcie zrostów okołojajowodowych i wewnątrzbrzusznych;
- wycinanie mięśniaków macicy;
- ocena budowy narządów rodnych;
- wycinanie guzków i torbieli.
Wskazania do laparoskopii
Ze względu na możliwość łatwej i dokładnej oceny stanu narządów wewnętrznych, laparoskopia jest wskazana w diagnostyce różnych schorzeń układu rozrodczego. Skierowanie na zabieg wystawia zazwyczaj lekarz ginekolog. Przeprowadza się ją w celu wykrycia lub ułatwienia diagnostyki wielu schorzeń, np. takich jak:
- niepłodność,
- wady wrodzone narządów płciowych,
- endometrioza,
- ciąża pozamaciczna,
- nieprawidłowy przebieg krwawień,
- zmiany w budowie narządów rozrodczych,
- bóle menstruacyjne o niewyjaśnionej etiologii.
Na czym polega laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskopia ginekologiczna jest zabiegiem inwazyjnym, który przeprowadzany jest pod znieczuleniem ogólnym. Przed samym rozpoczęciem zabiegu jamę brzuszną wypełnia się przy użyciu gazu – przeważnie jest to dwutlenek węgla. Wykonuje się to w celu rozsunięcia narządów wewnętrznych, a także powiększenia jamy otrzewnej. Dzięki temu dostep do narządów rozrodczych jest ułatwiony.
Następnie lekarz przeprowadzający zabieg wykonuje nacięcie w okolicy pępka – jego długość sięga do ok. 10mm. Przez miejsce, w którym wykonano nacięcia, wprowadzany jest do jamy brzusznej laparoskop, czyli urządzenie wyposażone w specjalistyczną kamerę umożliwiającą obserwację narządów wewnętrznych.
Jeżeli zajdzie potrzeba przeprowadzenia zabiegu, wówczas lekarz tworzy dodatkowe 2 nacięcia, które zlokalizowane są poniżej linii bikini. Ich wielkość wynosi od 5mm do 10mm i są one wykorzystywane do wprowadzenia mikronarzędzi chirurgicznych. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego z użyciem obrazu uzyskanego na monitorze komputera. Na samym końcu zabiegu wypuszczany jest dwutlenek węgla, a nacięcia są zaszywane.
Po laparoskopii konieczne jest pozostawienie pacjentki na oddziale przez następne 24 godziny w celu obserwacji. Po tym czasie (jeśli wszystko przebiega prawidłowo) pacjentka jest wypisana do domu. Rany powstałe podczas nacinania ulegają zagojeniu po czasie od 7 do 14 dni, nie pozostawiają po sobie żadnych widocznych zmian.
Laparoskopia ginekologiczna – wady i zalety
Laparoskopia jest dosyć bezpiecznym zabiegiem, jednak posiada pewne wady i zalety, które lekarz rozważa przed skierowaniem pacjentki do zabiegu.
Laparoskopia ginekologiczna – wady
Pomimo wysokiego bezpieczeństwa zabiegu, laparoskopia może doprowadzić do różnego rodzaju powikłań. Do najczęściej występujących zaliczamy:
- powikłania związane z działaniami niepożądanymi użytego znieczulenia;
- stany zapalne w miejscu zabiegu;
- przepuklinę brzuszną;
- uszkodzenie przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych czy też układu moczowego (w miejscu przeprowadzonego zabiegu);
- uszkodzenia tkanek.
Laparoskopia ginekologiczna – zalety
Do zalet laparoskopii ginekologicznej zaliczamy stosunkowo niską inwazyjność, a także niezwykle wysoką precyzję przeprowadzanego zabiegu. W trakcie jego trwania dochodzi do niewielkich krwawień, wykonane nacięcia rzadko pozostawiają blizny, a okres rekonwalescencji po zabiegu jest stosunkowo krótki.
Laparoskopię ginekologiczną można wykorzystać do diagnozy wielu schorzeń układu rozrodczego kobiety. Skierowanie na nie można uzyskać od lekarza ginekologa, u którego wizytę w łatwy sposób można zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.