Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

8 badań, które warto robić raz w roku

Artykuł sponsorowany

2020-11-10 14:32
badania podstawowe

Lekarze są zgodni co do tego, że regularne badania kontrolne pozwalają najlepiej dbać o swoje zdrowie. Wiele chorób i przypadłości na początku rozwija się bez wyraźnych objawów, więc warto mieć świadomość tego, w jakim stanie jest nasz organizm. Przedstawiamy 8 badań, które warto robić raz w roku!

Morfologia

Badanie krwi to absolutna podstawa. Jego wyniki odzwierciedlają stan całego organizmu i pozwalają wcześnie wykryć wiele groźnych nieprawidłowości. Wśród nich wymienić można m.in. poważne niedobory mikroelementów, cukrzycę, białaczkę czy nawet nowotwór.

Badanie moczu

Kolejne podstawowe, a jakże ważne badanie laboratoryjne. Pozwala odkryć m.in. cukrzycę, żółtaczkę, zapalenie trzustki oraz inne choroby nerek, wątroby i dróg moczowych.

Diagnostyka zmian skórnych

Osoby posiadające znamiona, duże pieprzyki, blizny itp. powinny uważnie je obserwować, a także co jakiś czas skontrolować ich stan u dermatologa. Wizytę u specjalisty umówisz na: https://www.kliniki.pl/diagnostyka-i-badania/.

USG piersi, USG ginekologiczne

Kobiety powinny przynajmniej raz w roku wykonać USG piersi oraz odwiedzić ginekologa. Dzięki temu skontrolują swój stan zdrowia, a także mogą wcześnie wykryć ewentualne torbiele czy zmiany nowotworowe.

EKG

Badanie elektrokardiograficzne pozwala sprawdzić, czy serce na pewno prawidłowo funkcjonuje. Dzięki niemu można wykluczyć m.in. chorobę niedokrwienną, arytmię oraz inne zburzenia. Kłopoty tego typu są wyjątkowo niebezpieczne, a mogą przez lata pozostawać w ukryciu.

Rezonans magnetyczny

Jednymi z najcięższych przypadłości są choroby nowotworowe oraz układu nerwowego. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki m.in. Alzhaimera, stwardnienia rozsianego, guzów płuc/narządów rodnych/mózgu itp., na pewno warto się przebadać. O tym, jak wygląda samo badanie, możesz przeczytać na: http://www.kosmetomania.pl/na-czym-polega-badanie-rezonansem-magnetycznym/.

Badanie tarczycy

Choroba Hashimoto i inne przypadłości związane z tarczycą są coraz częściej spotykane. Ich początki mogą nie dawać żadnych szczególnie niepokojących objawów, dlatego co jakiś czas powinno się sprawdzić działanie tego gruczołu – szczególnie, gdy ma się np. problemy z utrzymaniem wagi, ciągłym zmęczeniem czy ogólnym osłabieniem.

Próby wątrobowe

Raz w roku dobrze jest też wykonać rozszerzone badanie krwi, obejmujące np. poziom enzymów ALAT i AspAT. Jeśli jest podwyższony, może wskazywać na różne problemy z wątrobą, np. uszkodzenie toksyczne, zapalenie czy nawet marskość. Ich wczesne wykrycie znacznie ułatwia leczenie i zwiększa jego skuteczność.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów