- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Prezerwatywa - mechaniczna metoda antykoncepcji
Prezerwatywy to najtańsza i powszechnie dostępna forma antykoncepcji. Są łatwe w użyciu, można je kupić w aptekach, drogeriach i większości sklepów wielobranżowych, a opakowanie kosztuje zaledwie kilka złotych. Właściwie stosowana prezerwatywa skutecznie chroni przed ciąża, a dodatkowo, zapewnia ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak prezentuje się skuteczność prezerwatyw na tle innych metod antykoncepcji?
Długa historia prezerwatywy
Metod zapobiegania ciąży szukano już w starożytności, więc prezerwatywa nie jest pomysłem współczesnym. Nasi przodkowie mogli pochwalić się dużą kreatywnością w tym zakresie. Pierwsze bariery mechaniczne tego typu wytwarzano z naturalnych skór, lnu, bawełny, jedwabiu, a także oczyszczonych zwierzęcych jelit i pęcherzy. Dopiero na początku XX wieku zaczęto produkować pierwsze prezerwatywy lateksowe.
Dzisiejsze prezerwatywy produkowane są zazwyczaj z cienkiego lateksu, rzadziej z poliuretanu, poliizoprenu bądź syntetycznej żywicy (opcje dla osób uczulonych na lateks). Dostępne są przede wszystkim prezerwatywy dla mężczyzn, lecz istnieje również wariant dla kobiet (tzw. femidoms), choć mniej popularny. Prezerwatywy mogą być dodatkowo nawilżane lub powlekane środkiem plemnikobójczym, część z nich ma wypustki i prążki.
Prezerwatywa – jak działa?
Wśród Polaków prezerwatywy cieszą się niesłabnącą popularnością. Z publikowanych raportów wynika, że nawet 60% społeczeństwa wybiera tę formę antykoncepcji, zazwyczaj jako jedyną formę zapobiegania ciąży. Wiele par decyduje się na stosowanie prezerwatyw jako uzupełnienie do stosowanej już formy antykoncepcji (np. metody termicznej, tabletek antykoncepcyjnych).
Prezerwatywy są wyjątkowo proste w obsłudze, co tłumaczy ich popularność. Prezerwatywę należy założyć na członek w stanie erekcji przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Na jej końcu można zauważyć niewielki zbiorniczek, w którym gromadzi się nasienie w momencie ejakulacji. Prezerwatywa stanowi dla plemników w nasieniu skuteczną barierę, dzięki czemu nie docierają one do narządów rodnych kobiety. Po zakończeniu stosunku należy niezwłocznie wysunąć członka z pochwy, przytrzymując prezerwatywę u nasady, aby się przypadkiem nie zsunęła. Zużytą prezerwatywę trzeba zawiązać, zwinąć w arkusz papieru toaletowego i wyrzucić do pojemnika z opadami mieszanymi.
Mimo prostoty użytkowania, prezerwatywy to wyjątkowo zawodna metoda antykoncepcji. Najczęściej zawodzi czynnik ludzki, a powodem może być: uszkodzenie prezerwatywy (zahaczenie paznokciem, zastosowanie środka nawilżającego na bazie olejków i wazeliny), pęknięcie podczas stosunku, zsunięcie się z prącia. Podczas stosunku należy cały czas sprawdzać, czy prezerwatywa ciągle jest na swoim miejscu. Jeśli doszło do jej zsunięcia się, trzeba przerwać zbliżenie i założyć nową prezerwatywę.
UWAGA!
Prezerwatywy są jednorazowego użytku. Nigdy nie powinno się stosować tej samej prezerwatywy więcej niż raz!
Skuteczność prezerwatywy a inne metody antykoncepcji
Prezerwatywy uznawane są za skuteczne, choć daleko im do skuteczności metod hormonalnych. Dla prezerwatyw męskich wskaźnik Pearla przy stosowaniu idealnym (IS) wynosi 3. Oznacza to, że na 1000 kobiet, które przez 12 miesięcy stosowały prezerwatywy jako jedyną formę antykoncepcji, 3 z nich zaszły w ciążę. Jednakże już przy typowym stosowaniu (TS) wskaźnik ten wynosi 14! Jeszcze mniej skuteczne są prezerwatywy kobiece, dla których wskaźnik Pearla wynosi od 5 (IS) do 21 (TS).
Plusy i minusy stosowania prezerwatyw
Niewątpliwym plusem prezerwatyw jest ich szeroka dostępność i niewielki koszt. Można je nabyć niemal wszędzie i są gotowe do natychmiastowego użycia. Ponadto prezerwatywy, w odróżnieniu od innych form antykoncepcji, chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oczywiście nie dają 100% gwarancji, jednak ryzyko zarażenia się kiłą, rzeżączką oraz innymi schorzeniami wenerycznymi jest mniejsze. Skuteczność prezerwatyw w zakresie ochrony przed zakażeniem wirusem HIV eksperci WHO oceniają na 80-95%.
Mimo oczywistych plusów prezerwatywy mają też sporo minusów. Nie są tak skuteczne, jak metody hormonalne, co u wielu osób znacząco obniża komfort ich stosowania. Wiele osób skarży się również na to, że prezerwatywy obniżają satysfakcję seksualną poprzez zmniejszenie doznań i presję, by cały czas sprawdzać, czy założona prezerwatywa nie zsunęła się w trakcie zbliżenia.
Jeżeli stoimy przed wyborem odpowiedniej metody antykoncepcji, warto omówić ten temat z ginekologiem, który pomoże dobrać najlepszą dla nas formę antykoncepcji. Wizytę u tego specjalisty można zarezerwować przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.