Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Ból korzonków − co może oznaczać?

Ból korzonków − co może oznaczać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej pacjentów skarży się na problemy z kręgosłupem. Wynikać mogą one między innymi z braku aktywności fizycznej, przebytych urazów czy zmian zwyrodnieniowych. Wyjątkowo dokuczliwy jest tzw. ból korzonków, spowodowany patologicznymi zmianami w obrębie włókien nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego. Warto wiedzieć, kiedy zgłosić się po pomoc do lekarza lub fizjoterapeuty, aby jak najszybciej wyeliminować przyczynę problemu oraz zadbać o zdrowie kręgosłupa w przyszłości.

Ból stawów − co może oznaczać?

Ból stawów − co może oznaczać?

Stawy wraz z otaczającymi je tkankami stanowią ruchomą część naszego szkieletu (układu ruchu). Ból lub jakiekolwiek inne dolegliwości wpływające na ograniczenie ruchomości są wskazaniem do wizyty u lekarza w celu identyfikacji problemu. Gdy pojawia się ból stawów, bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ może być on spowodowany urazem lub poważną jednostką chorobową. Bólom stawowym towarzyszy często sztywność, ograniczenie ruchomości, ocieplenie stawu oraz obrzęk. Co dokładnie powoduje ból stawów? Jak sobie z nim poradzić?

Ból pięty - co może oznaczać?

Ból pięty - co może oznaczać?

Stopy stanowią główną podporę ciała człowieka, przenoszą cały ciężar ciała podczas ruchu. Niestety dopiero w momencie, gdy zaczynają nas boleć, dostrzegamy jak ważną funkcję pełnią w naszym codziennym funkcjonowaniu. Ból w obrębie stóp, w tym ból pięty, może się okazać uciążliwym problemem. Dotyka on zarówno osoby młode, aktywne, jak i osoby starsze, a przyczyny jego powstawania mogą być bardzo różne. O czym świadczy ból pięty przy chodzeniu? Czym jest ostroga piętowa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Krzywa przegroda nosowa

Krzywa przegroda nosowa − jak się objawia? Jak przebiega zabieg na krzywą przegrodę nosową?

Problemy z oddychaniem, uczucie częstego zatkania nosa czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, to objawy, które mogą nam przeszkodzić w codziennych czynnościach. Dolegliwości te są często następstwem skrzywionej przegrody nosowej. Na szczęście jest septoplastyka, czyli operacja przegrody nosowej. Jak wygląda operacja skrzywionej przegrody nosowej oraz jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Ból pleców – co może oznaczać?

Ból pleców – co może oznaczać?

Z bólem pleców w obecnych czasach zmagają się zarówno osoby starsze, jak i bardzo młode. Siedzący tryb życia i często towarzysząca temu niska aktywność ruchowa, powodują nieprzyjemne konsekwencje związane z bólem, który może umiejscowić się w konkretnym odcinku kręgosłupa lub obejmować całe plecy. Choć z tymi nawykami można walczyć, to istnieją również inne przyczyny bólu pleców, których nie da się uniknąć. Niektóre jednostki chorobowe objawiają się bólem kręgosłupa, dlatego dolegliwości bólowych nie należy lekceważyć.

Ból kolana – co może oznaczać?

Ból kolana – co może oznaczać?

Dolegliwości stawów kolanowych są dość powszechne i dotykają zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia. Niektóre przyczyny powstawania bólu kolana są niezależne od wieku. Istnieją jednak bóle, które wynikają z konkretnej jednostki chorobowej, a one często związane są już z wiekiem chorego. Warto wiedzieć, dlaczego kolana „wysyłają” nam sygnały ostrzegawcze w postaci bólu i chcą zaalarmować, że coś złego dzieje się z organizmem. Na jakie schorzenia może wskazywać ból kolana?

Owoce a cukrzyca

Owoce a cukrzyca. Jakie owoce można jeść chorując na cukrzycę?

W kontekście cukrzycy wiele mówi się o „diecie cukrzycowej”. Choć nie ma sztywnych reguł, których przestrzegać muszą wszyscy diabetycy bez wyjątku, istnieją pewne wytyczne, którymi warto się kierować przy komponowaniu jadłospisu. W zaleceniach dietetycznych dla cukrzyków sporo miejsca poświęca się kwestii jedzenia owoców. W niektórych środowiskach pokutuje przekonanie, że owoce są źródłem zbędnego cukru, zatem należy je ograniczyć lub wykluczyć z diety. Owszem, istnieją owoce, które zawierają dużo fruktozy i lepiej ich unikać, jednak wiele owoców jest przyjaznych dla diabetyków i warto po nie sięgać, zwłaszcza w sezonie letnim.

Chłopiec ma problemy żołądkowe po wypiciu mleka ponieważ cierpi na skazę białkową.

Skaza białkowa – objawy, leczenie, jak rozpoznać?

Coraz częściej mówi się o skazie białkowej czy o alergiach pokarmowych, co napawa młodych rodziców strachem. Pod określeniem “skaza białkowa”, kryje się alergia na białko. Uważa się, że w tym przypadku najczęstszym alergenem jest mleko krowie oraz wszystkie jego przetwory. Czy skaza białkowa jest niebezpieczna? Jakie objawy na nią wskazują i jak wygląda jej rozpoznanie oraz leczenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

USG tarczycy - kiedy wykonywać?

USG tarczycy - kiedy wykonywać? Co może wykryć badanie tarczycy?

Tarczyca jest narządem pełniącym niezwykle istotną funkcję w naszym organizmie - reguluje jego pracę. Aby zapobiegać chorobom tarczycy zaleca się wykonywanie badań diagnostycznych, które mogą wykryć chorobę na wczesnym etapie i zwiększyć szanse na wyleczenie. USG tarczycy jest jednym z badań wykorzystywanych w celu profilaktyki i diagnozowania chorób tarczycy. Jakie choroby może wykryć? Jak często powinno być wykonywane?

CEA - badanie markerów nowotworowych we krwi

CEA - badanie markerów nowotworowych we krwi

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju nowotwory. Niekiedy walka z nimi jest niezwykle bolesna i ciężka, a w innych przypadkach udaje się pokonać chorobę. Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na zwiększenie szans na pokonanie choroby jest wczesne wykrycie nowotworu. W dobie dzisiejszej medycyny istnieje wiele testów, które w tym pomagają. Jednym z nich jest badanie markerów nowotworowych we krwi - w tym wskaźnika CEA.

Afazja - utrata zdolności mówienia

Afazja - utrata zdolności mówienia. Przyczyny i leczenie

Termin afazja często używany jest w przypadku chorych po przebytym udarze mózgu bądź cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Przypadłość ta spowodowana jest bowiem uszkodzeniem lub niedokrwieniem obszaru kory mózgowej odpowiedzialnej za funkcję mowy. Na skutek tak rozległego uszkodzenia u osoby chorej dochodzi do utraty zdolności mówienia, a także niemożności wyrażania myśli. Jak wygląda leczenie afazji i czy możliwe jest jej cofnięcie?

Kolka wątrobowa - objawy i metody leczenia

Co robić, gdy dopadnie nas kolka wątrobowa? Objawy i metody leczenia

Bóle jamy brzusznej są powszechną dolegliwością, która dotyka niemal każdego z nas. Zwykle przemijają samoistnie, nawracając od czasu do czasu jako skutek niestrawności lub zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego. Gdy ból zlokalizowany jest w nadbrzuszu, jest wyjątkowo silny i towarzyszą mu nudności i gorączka, najpewniej mamy do czynienia z kamicą żółciową, a zespół tych objawów nazywamy kolką wątrobową.

Jakie są wskazania do gastroskopii?

Jakie są wskazania do gastroskopii? Przygotowanie do badania i jego przebieg

W obecnych czasach, towarzyszący nam permanentny stres oraz brak czasu na pełnowartościowe posiłki, często sprzyjają niestrawnościom, dolegliwościom bólowym brzucha oraz zgadze. O ile jest to spowodowane jedynie złym odżywianiem, sami możemy poprawić swój styl życia. Problem pojawia się kiedy może okazać się, że mamy problemy trawienne, o których mogliśmy nie wiedzieć i to one nasilają dolegliwości bólowe. Kiedy wykonać gastroskopię? Jak przygotować się do badania?

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, zaliczaną do zaburzeń psychotycznych. Przyczyny jej powstawania nie są w pełni poznane. Przebieg choroby charakteryzuje się nieprawidłowym postrzeganiem, odbiorem oraz oceną rzeczywistości przez pacjentów. Schizofrenia wymaga wieloletniego i wytrwałego leczenia. Proces terapeutyczny, prowadzony przez psychiatrę, wymaga często zaangażowania najbliższej rodziny pacjenta. Jakie objawy towarzyszą schizofrenii? W jaki sposób należy ją leczyć?

Toksoplazmoza - zagrożenie dla ciężarnych

Toksoplazmoza - zagrożenie dla ciężarnych. Objawy i leczenie toksoplazmozy

Ciąża jest czasem kiedy każde zakażenie wydaje się być znacznie groźniejsze w swoich zdrowotnych konsekwencjach. Jedną z niebezpiecznych chorób dla tego okresu jest toksoplazmoza, czyli choroba wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Jakie niesie konsekwencje dla rozwijającego się płodu? Jak możemy się uchronić przed toksoplazmozą oraz jak ją leczyć? Na to wszystko znajdziesz odpowiedź poniżej.