Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Lekarz wręcza pacjentce receptę. W prawym rogu logo SCZ Interior.

Specjalistyczne Centrum Zdrowia Interior – postaw na skuteczną terapię

Każdy człowiek zmaga się z różnymi przeciwnościami losu. To naturalne, że nie wszystko jest zawsze kolorowe, przychodzą wzloty, jak i upadki. Niestety nie każdy problem jesteśmy w stanie udźwignąć. Czasami kumulacja złych wydarzeń sprawia, że zamiast podjąć walkę, poddajemy się i uciekamy. W takich chwilach nasza psychika jest bardzo osłabiona, stajemy się innymi ludźmi. Nasza codzienność oraz potrzeby ulegają przemianie. Wpadamy w stany przygnębienia i smutku, depresyjne czy lękowe. To właśnie wtedy pojawia się chęć załagodzenia bólu, który nam towarzyszy, a najprostszym sposobem na to są rzeczy, które dostarczają nam dużą dawkę dopaminy i serotoniny. Skupiając się na tym w niekontrolowany sposób, wpadamy w nałóg, który potrafi podporządkować sobie całe życie człowieka i całkowicie je zdezorganizować.

Grafika 2D przedstawiająca kobietę zmagającą się objawami PSM (zespołu napięcia przedmiesiączkowego)

PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego) – symptomy. Jak leczyć PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zaburzenie, które regularnie dotyka niemal każdą kobietę w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Mimo, że związany jest z naturalnie zmieniającymi się poziomami kobiecych hormonów, to potrafi niejednokrotnie bardzo utrudnić normalne funkcjonowanie, a wręcz je uniemożliwia. Czy istnieją skuteczne sposoby, by ograniczyć wpływ PMS na samopoczucie fizyczne i psychiczne?

Kobieta cierpiąca na chorobę refluksową. Po prawe opakowania różnych suplementów na refluks.

Zioła na refluks - jakie najlepiej wybrać?

Zioła na refluks to surowce roślinne, które swoimi właściwościami i działaniem pomagają łagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Schorzenie to jest częstym zjawiskiem i szacuje się, że w krajach rozwiniętych dotyka ponad 20% populacji. Jedną z metod pomocniczego leczenia jest regularne picie ziołowych naparów i herbat. Jakie zioła na refluks żołądka wykazują działanie, łagodzące uciążliwe symptomy i jak często je stosować? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Zbliżenie na kobiece, bose stopy idące po betonowej posadzce.

Czy można cofnąć haluksy bez operacji? 7 oznak, że to czas na leczenie

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się poprzez charakterystyczne zdeformowanie stopy. Dolegliwość ta wywołuje dyskomfort zarówno pod względem wizualnym, jak i somatycznym, ponieważ rozwój schorzenia bardzo często powiązany jest z silnym bólem oraz trudnościami z poruszaniem się. Czy można cofnąć haluksy? Kiedy należy udać się do specjalisty i czy tylko operacja może skutecznie zadziałać na to schorzenie?

Grafika imitująca malowany ręcznie obraz, przedstawiająca postać mężczyzny siedzącego na krześle.

DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) – terapia, objawy, skutki. Czym jest syndrom DDA?

Według statystyk nawet 600 tysięcy Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm jest problemem niosącym za sobą poważne skutki i konsekwencje, które dotykają nie tylko alkoholika, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia – rodziców, współmałżonka, dzieci. U potomstwa alkoholika może pojawić się zespół zachowań, zwanych syndromem DDA. Czym się charakteryzuje i jakie są jego skutki? Jak wygląda terapia osoby dotkniętej tym problemem?

jakdbacoserce

Jak dbać o serce? Dieta, ćwiczenia, badania, sen profilaktyka.

Serce to najistotniejszy organ w ciele człowieka. Ze względu na to, że mamy je tylko jedno, należy o nie właściwie dbać. Jak to zrobić? Cóż, wbrew pozorom nie jest to takie trudne – wystarczy zmodyfikować codzienne nawyki. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko zawałów, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz wielu innych chorób. O czym zatem należy pamiętać, aby się przed nimi uchronić? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Szalka Petriego, a na niej hodowla bakterii duru brzusznego (łac. Salmonella typhi).

Tyfus (dur brzuszny) – objawy, przyczyny, leczenie

Dur brzuszny inaczej tyfus to zakaźna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez gram-ujemną bakterię Salmonella typhi. Jest to choroba kosmopolityczna i występuje na całym świecie. Szacuje się, że co roku choruje 22 miliony ludzi, z czego 200 tysięcy umiera. Największe ryzyko zachorowań występuje w Azji Południowej, w Azji Południowo-Wschodniej, w Ameryce Południowej oraz w Afryce Północnej i Zachodniej. Jakie są przyczyny i objawy duru brzusznego? Jak leczyć tyfus?

Niebieskie tło. Na złączonych dłoniach leży wycięty z papieru model wątroby.

Wirus HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) – badanie, zakażenie, objawy, leczenie

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (w skrócie: WZW C) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HCV. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Niestety, ze względu na możliwość bezobjawowego nosicielstwa, można nie wiedzieć o zakażeniu i nieświadomie zarażać inne osoby. Do czego może prowadzić zakażenie wirusem HCV? Jak je wykryć i leczyć? Co można zrobić, aby zapobiec zakażeniu?

Młoda kobieta w stroju sportowym.

Metamorfoza ciała

Nic nie potrafi tak bardzo wpędzić w kompleksy jak nadprogramowe kilogramy. Wyraźne dysproporcje ciała, nieestetyczne fałdki i oponka na brzuchu – to bynajmniej nie wpływa korzystnie na samoocenę. Na szczęście takich mankamentów sylwetki można się pozbyć i wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zmiana diety i regularne treningi. Te dwa rozwiązania pozwolą nam nie tylko diametralnie zmienić swój wygląd, ale też poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne – o ile oczywiście zostaną odpowiednio dobrane.

Kobieta ma dużo znamion skórnych. Lekarz sprawdza jedno z nich pod szkłem powiększającym.

Usuwanie znamion – jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

Usuwanie znamion skórnych o cechach atypowych lub podejrzanych o rozwój czerniaka jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki nowotworów skóry. Wybór pomiędzy sprawdzeniem stanu zdrowia znamion a zignorowaniem ich obecności powinien być zatem prosty. Wizyta u dermatologa jest bezbolesna i krótka. Trwa około godziny, a podczas niej lekarz jest w stanie dokonać dokładnych oględzin niemal wszystkich zmian skórnych, jakie znajdują się na ciele pacjenta. Szybka i skuteczna diagnoza możliwa jest dzięki wykorzystaniu specjalnego narzędzia diagnostycznego – dermatoskopu.

Grafika 3D wskazująca na trisomię chromosomu 13.

Zespół Patau – objawy i leczenie

Prawidłowo rozwijające się w ciele matki dziecko powinno zawierać 23 pary chromosomów w swym materiale genetycznym. Podczas rozwoju istnieje jednak ryzyko licznych nieprawidłowości, m.in. pojawienia się dodatkowego, trzeciego chromosomu, czyli zjawiska trisomii. Jedną z trzech występujących w medycynie trisomii jest zespół Patau i występuje on najrzadziej w tej grupie schorzeń. Czym dokładnie jest zespół Patau? Jak się objawia i czy możliwe jest jego leczenie?

Noworodek w inkubatorze.

Zespół Edwardsa – objawy, diagnoza, leczenie

Jednym z trudniejszych momentów, z którymi muszą zmierzyć się niektórzy przyszli rodzice, jest wiadomość, że ich dziecko jest lub może być chore. Szczególnie jeśli choroby, którymi dotknięte są ich często jeszcze nienarodzone dzieci, są ciężkimi wadami rozwojowymi, obarczonymi ogromnym ryzykiem samoistnych poronień lub śmierci niedługo po urodzeniu. Do takich chorób zalicza się m.in. zespół Edwardsa czy zespół Patau. W tym artykule zostanie opisany pierwszy z nich.

Kobieta w stroju sportowym na plaży. Nawadnia się po treningu.

Elektrolity latem – dlaczego trzeba pamiętać o ich uzupełnianiu?

Latem wysokie temperatury powodują, że częściej się pocimy i tracimy więcej wody, a wraz z nią cenne elektrolity, które stymulują gospodarkę wodno-elektrolitową i sprawiają, że nasz organizm może poprawnie funkcjonować. Niedobór elektrolitów w organizmie wiąże się z różnymi zaburzeniami i może powodować różne objawy, od złego samopoczucia, aż po omdlenia. Lato to okres, w którym szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do uzupełniania elektrolitów. Dlaczego?

Literka C i połówka pomarańczy na pomarańczowym tle, symbolizujące witaminę C.

Szkorbut – czym jest? Objawy szkorbutu. Niedobór jakiej witaminy powoduje szkorbut?

W obecnych czasach szkorbut jest znany głównie z książek.Szkorbut, czyli choroba spowodowana niedoborem witaminy C. Kiedyś choroba ta dotyczyła przede wszystkim marynarzy czy piratów, którzy mieli utrudniony dostęp do produktów zawierających tę witaminę. Na szczęście, obecnie szkorbut występuje rzadko, choć niestety się zdarza. Dotyczy krajów skrajnego ubóstwa, osób z wyniszczonym organizmem (alkoholizm) lub na silnie restrykcyjnej diecie. Czym dokładnie jest szkorbut i jak się objawia?