Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

2021-01-05 11:17
Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Wśród rosnącej liczby osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, intelektualnymi oraz ruchowymi, terapeuci starają się znaleźć najlepszy sposób,aby pomóc swoim pacjentom. Starają się skłonić chorych do “wyrzucenia” emocji z siebie, pomagają pacjentom w uporaniu się z przebytymi traumami oraz w wyrażeniu siebie w sposób niewerbalny. I tak, choć znana na świecie od dawna, w Polsce obecnie przeżywa swoją świetność – arteterapia, czyli forma terapii poprzez kontakt z szeroko pojętą sztuką. Czym dokładnie jest arteterapia?

Co to jest arteterapia i na czym polega?

Arteterapia to połączenie dwóch słów „ars” – sztuka i „therapeuein” – leczenie. To metoda psychoterapii wpisywana do działań kognitywnych, czyli oddziałujących na umysł, stanowiąc tzw. twórczy trening. Arteterapia wykorzystuje środki artystyczne do działań terapeutycznych, związanych z porozumiewaniem się oraz wyrażaniem siebie przez pacjenta bez odczuwania barier. Jest to ważne szczególnie u osób, które mają problem z werbalnym uzewnętrznieniem się. Ogromną rolę w procesie terapii sztuką odgrywa terapeuta, który powinien motywować chorego, bez równoczesnego oceniania jego postępów i generowania stresu. Dobry terapeuta to osoba, która stara się wesprzeć swojego podopiecznego, zarówno w samym procesie twórczym, jak i zrozumieniu swojej twórczości. Arteterapeuta jest łącznikiem między powstałą pracą a jej autorem.

Arteterapia – dla kogo będzie przydatna?

Arteterapia jest na tyle uniwersalną dziedziną, że tak naprawdę może być dla każdego. Pod swoje skrzydła przyjmuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od wieku i stanu zdrowia uczestników, terapia będzie prowadzona w nieco inny sposób. Jej głównym założeniem jest wspomaganie osób z niepełnosprawnościami, np. ruchowymi, umysłowymi. Skierowana jest jednak również do osób z nawracającymi stanami lękowymi, depresją lub mierzącymi się ze stresującą codziennością – na terapię kieruje pacjenta często psychiatra. Brak wrodzonych zdolności artystycznych nie jest przeszkodą do uczestnictwa w arteterapii, gdyż najważniejszy jest w niej sam proces tworzenia, wyrażania siebie i próba wyrzucenia z siebie swoich problemów i nadmiernych napięć, a nie walory estetyczne efektu końcowego.

Skierowanie na arteterapię

Na arteterapię może skierować pacjenta lekarz psychiatra. Ten rodzaj psychoterapii jest bowiem często wykorzystywany w ośrodkach zajmujących się leczeniem chorób psychiatrycznych. Wizytę u wybranego specjalisty, w tym psychiatry, możesz umówić z łatwością poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Istnieją również prywatne ośrodki, które prowadzą arteterapię. Osoba, która odczuwa chęć uczestnictwa w tego rodzaju zajęciach powinna zgłosić się do wybranej przez siebie placówki.

Kierunki arteterapii

Wśród znanych form sztuki, najczęściej w terapii wykorzystuje się:

 • muzykoterapię – np. śpiewanie czy granie na instrumentach, które pobudzają emocjonalność, wzmacniają procesy myślowe, rozładowują zablokowane emocje;
 • plastykoterapię – rysowanie, malowanie, szkicowanie itp. Procesy te prowadzą do rozwoju wyobraźni, ”odblokowania” uczuć oraz uczą podejmowania decyzji;
 • choreoterapię – wykorzystanie tańca oraz ćwiczeń ruchowych w rytm muzyki do usprawniania motorycznego, a także rozluźnienia czy odprężenia chorego;
 • biblioterapię – czytanie i słuchanie poezji, tworzenie własnych wierszy. Zajęcia te pozwalają oderwać pacjentowi myśli od codziennych trudności.

Korzyści i cele arteterapii

Arteterapia działa pozytywnie na różnych płaszczyznach rozwoju – zarówno psychicznego, jak i ruchowego. Jako element pracy z pacjentem dysfunkcyjnym, za główne cele tej formy terapeutycznej uważa się:

 • rozwijanie sprawności manualnych i ruchowych,
 • kształtowanie i rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci,
 • wzrost świadomości własnego ciała,
 • stymulację zmysłów,
 • ujawnianie stłumionych emocji, ekspresję uczuć,
 • ułatwienie pozawerbalnego porozumiewania się,
 • uwolnienie od złych emocji i napięć,
 • relaksację,
 • rozwój zdolności koncentracji, postrzegania, naśladowania,
 • pobudzenie funkcji mózgu, takich jak np. pamięć motoryczna, wzrokowa i słuchowa,
 • wpływanie na zachowanie, postawę wobec siebie i innych.

Arteterapia jest formą terapii zarówno dla osób fizycznie i psychicznie zdrowych, które potrzebują jedynie miejsca, aby wyrazić swoje emocje, jak i dla pacjentów z zaburzonym rozwojem emocjonalnym czy ruchowym. Przebieg tego rodzaju terapii jest na tyle przyjemny, że pacjenci – zarówno dzieci, jak i dorośli – chętnie z niej korzystają, a terapeuci chwalą jej efekty. Arteterapia to również dobry sposób na obcowanie z różnymi formami sztuki, także w celach rekreacyjnych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów