Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

W jaki sposób serotonina wpływa na nasz nastrój?

Serotonina (5-hydroksytryptamina, nazywana również 5-HT) jest aminą biogenną występującą w OUN w roli neuroprzekaźnika, a ponadto znaleźć ją można w płytkach krwi i przewodzie pokarmowym. Jaki związek występuje pomiędzy serotoniną, a nastrojem człowieka? Czy istnieje sposób na zwiększenie jej ilości w organizmie i poprawę humoru?

W jaki sposób serotonina wpływa na nasz nastrój?

Jak działa serotonina?

Serotonina produkowana jest w komórkach enterochromatofilnych w przewodzie pokarmowym oraz szyszynce i trombocytach. Powstaje w wyniku przemian enzymatycznych tryptofanu – niezbędnego egzogennego aminokwasu, który musimy dostarczyć wraz z pożywieniem. Do prawidłowej syntezy serotoniny potrzebna jest odpowiednia ilość witaminy C, witaminy B6 oraz magnezu. Jest ona naturalnym antydepresantem, a jej odpowiednia ilość w organizmie zmniejsza stany pobudliwości i agresji. Nie bez powodu serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. Wpływa ona na stan ludzkiej kondycji psychicznej poprzez regulację czynności w ośrodkowym układzie nerwowym. Ponieważ należy do grupy neuroprzekaźników, odpowiedzialna jest za przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Serotonina pełni wiele funkcji w ludzkim organizmie, w tym odpowiada za ruchy jelita i motorykę przewodu pokarmowego, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a także odpowiada za regulację snu, apetytu, pamięć i naukę. Niedobór serotoniny wpływa przede wszystkim na obniżony nastrój i rozwój depresji, złość, zaburzenia snu, czy brak apetytu.

Pożywienie, a produkcja serotoniny w organizmie

Serotonina i jej produkcja są silnie związana z tryptofanem, czyli aminokwasem występującym w pożywieniu. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, a także przewlekły stres i brak aktywności fizycznej, mogą przyczynić się do niedoborów tego aminokwasu, a także zmniejszonej syntezy serotoniny. Tryptofan występuje w wielu produktach żywnościowych, zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. W większej ilości możemy go znaleźć w produktach bogatych w białko, w tym w mięsie (wołowina, wieprzowina, drób, baranina), rybach, jajach, mleku, kakao, orzechach włoskich i laskowych, pestkach słonecznika i dyni, serach dojrzewających oraz nasionach sezamu. Ponadto, warto zadbać o prawidłową podaż węglowodanów złożonych, które są niezbędne w produkcji tego hormonu. Każdy z nas przechodzi czasem ciężkie momenty, przy których występuje spadek nastroju. Pocieszenia, niejeden z nas, szuka przede wszystkim w jedzeniu, głównie produktach słodkich, w tym czekoladzie, ciastkach czy innych ulubionych wyrobach cukierniczych. Należy pamiętać, że o ile kilka kostek czekolady od czasu do czasu może wpłynąć pozytywnie na psychikę i przynieść ulgę, o tyle ciągłe spożywanie słodyczy może przynieść skutek odwrotny. Objadanie się nie pomoże problemom, a wręcz może je pogłębić, bo nikt nie chciałby się dodatkowo zmagać z nadwaga i otyłością.

Sposoby na wzrost poziomu serotoniny

Poza prawidłowymi nawykami żywieniowymi i odpowiednią podażą tryptofanu, istnieje kilka innych sposobów na wzrost poziomu serotoniny w organizmie. Warto zadbać o prawidłową ilość snu od około 6 do 8 godzin na dobę. Ponadto, duże znaczenie ma regularna aktywność fizyczna. Zalecenia mówią o codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej. Zmęczenie w wyniku ćwiczeń wywołuje wzrost endorfin i poczucia zadowolenia i satysfakcji. Dodatkowo, warto zadbać o ekspozycję na promienie słoneczne, czas odpoczynku, relaks i bliski kontakt z druga osobą.

Serotonina a leki i depresja

Serotonina nie jest składnikiem, który możemy kupić w aptekach w postaci suplementu na poprawę nastroju. Mechanizm jej działania jest jednak wykorzystywany w leczeniu depresji, a stosowane leki nazywane są zbiorczo jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Leki te hamują wchłanianie zwrotne serotoniny przez neurony, w efekcie czego następuje zwiększenie jej poziomu w szczelinie synaptycznej pomiędzy neuronami. W leczeniu osób  z niedoborami serotoniny oraz z depresją pomocne mogą być leki z tej grupy. Należy jednak pamiętać, że są to silne leki, o których przepisaniu i dawkowaniu decyduje wyłącznie lekarz np. psychiatra.

Serotonina jest niezwykle ważnym ludzkim hormonem, który ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Aby zrobić coś dla siebie, warto zadbać nie tylko o prawidłowe żywienie, ale także o aktywność fizyczną i sen, mających niebagatelny wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Psychiatria i psychologia

Więcej artykułów