- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Torbiel na tarczycy – co może oznaczać? Diagnostyka i leczenie
Pojawienie się torbieli na tarczycy może być wynikiem powstania niegroźnej zmiany, lecz może świadczyć również o obecności guza nowotworowego. Zmianę wykrywa najczęściej lekarz podczas badania obrazowego. Co dokładnie oznacza torbiel na tarczycy? W jaki sposób można ją diagnozować i leczyć?
Czym jest tarczyca i torbiel?
Torbiel na tarczycy ujawnia się w postaci wypełnionego płynem guzka (niekiedy guzki są lite, czyli wypełnione komórkami, a nie płynem). Ich pojawienie się często zachodzi całkowicie bezobjawowo, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie.
Przyczyny powstawania torbieli na tarczycy
Torbiel, która powstaje na gruczole tarczowym, może mieć wiele różnych przyczyn. Wśród najczęstszych wymienia się między innymi:
- niedostateczną podaż jodu w diecie;
- chorobę Hashimoto;
- zmiany nowotworowe.
Torbiel tarczycy – objawy
Objawy, które towarzyszą torbieli na tarczycy związane są z zaburzeniem funkcjonowania gruczołu oraz wielkością guzków (np. ich ucisku na sąsiadujące z tarczycą struktury i narządy). Zazwyczaj zmiany są na tyle małe, że nie wywołują nacisku na przełyk (co skutkowałoby problemem z przełykaniem pokarmu) czy tchawice (skutkiem byłyby problemy z oddychaniem). Najczęściej torbiel nie powoduje wrażeń bólowych, jednak przy większych zmianach mogą pojawić się wyjątki. U niektórych pacjentów może występować chrypka.
Umów wizytę u endokrynologa
Torbiel na tarczycy
Obecność torbieli na tarczycy może być następstwem lub przyczyną zaburzenia funkcji tego gruczołu: niedoczynności lub nadczynności. W niektórych przypadkach guzki mogą okazać się zmianami nowotworowymi.
Diagnostyka torbieli na tarczycy
W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, wykona podstawowe badania fizykalne (w tym badanie palpacyjne szyi) i zleci badania hormonalne (pomiar stężenia hormonów tarczycy). Lekarz POZ może skierować pacjenta, w zależności od rodzaju wykrytych nieprawidłowości, na bardziej szczegółowe badania do lekarzy specjalistów, np. endokrynologa, internisty, chirurga, onkologa. Dalsza diagnostyka obejmuje USG tarczycy, a w razie potrzeby również biopsję powstałych zmian (BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa) lub scyntygrafię tarczycy.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Torbiel na tarczycy – leczenie
Dobór sposobu leczenia zajętej guzkami tarczycy jest zależny od kilku różnych czynników. Decyzję podejmuje lekarz specjalista w porozumieniu z pacjentem, po wykonaniu niezbędnej diagnostyki.
Czynniki mające wpływ na dobór leczenia, to m.in.:
- wiek osoby chorej,
- choroby współistniejące,
- wyniki badań (obrazowych i laboratoryjnych),
- objawy zgłaszane przez pacjenta.
Jeśli torbiel jest niewielka, nie ma charakteru zmiany nowotworowej i nie daje objawów odczuwanych przez pacjenta oraz nie zaburza pracy tarczycy, można pozostawić pacjenta pod obserwacją. Nie ma konieczności natychmiastowego podejmowania leczenia, ważne jest jednak regularne zgłaszanie się na konsultacje lekarskie oraz okresowe wykonywanie zalecanych badań kontrolnych.
Nadczynność lub niedoczynność tarczycy
W przypadku rozpoznania zaburzenia pracy tarczycy: niedoczynność lub nadczynność, należy podjąć leczenie u lekarza endokrynologa. Terapia opiera się wówczas na środkach farmakologicznych, dobranych odpowiednio do zdiagnozowanego schorzenia.
Leczenie operacyjne
W trudniejszych przypadkach może pojawić się konieczność przeprowadzenia terapii jodem radioaktywnym lub podjęcia leczenia operacyjnego. Wycięcie zmiany ma miejsce przede wszystkim w przypadku guzków nowotworowych obecnych na tarczycy. Przebieg operacji i obszar wycinanych struktur jest bardzo różny, zależy między innymi od rozmiarów guza oraz stopnia zaawansowania choroby.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.