- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
- Medycyna estetyczna
Usunięcie tarczycy (tyreoidektomia) — wskazania, skutki, leczenie po usunięciu tarczycy
- Publikacja:
- 2025-07-08 18:44
- Aktualizacja:
- 2025-07-08 18:45
Tyreoidektomia to zabieg operacyjnego usunięcia całej tarczycy. Do głównych przyczyn jej wykonywania należą m.in. nowotwory złośliwe tarczycy oraz duże wole powodujące ucisk na ważne struktury. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Jakie są skutki usunięcia tarczycy? Ile trwa rekonwalescencja po operacji tarczycy? Czy po usunięciu tarczycy trzeba przyjmować leki do końca życia?

Czym jest tarczyca?
Tarczyca to gruczoł składający się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Jest położona na przedniej części szyi i graniczy od tyłu z tchawicą. Jej najważniejszą funkcją jest produkcja hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Dodatkowo wytwarza kalcytoninę.
Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i odpowiadają za regulację metabolizmu.
Wybierz dogodny termin telewizyty u endokrynologa
Wskazania do usunięcia tarczycy
Wskazania do wykonania tyreoidektomi dzieli się na wskazania bezwzględne i względne.
Do bezwzględnych zaliczamy:
- rozpoznanie nowotworu złośliwego;
- ucisk tarczycy na drogi oddechowe, przełyk i duże naczynia;
- rozpoznanie cytologiczne — guz pęcherzykowy z komórek Hurthle’a.
Do względnych wskazań zaliczamy:
- rozpoznanie cytologiczne — guz pęcherzykowy;
- szybkie powiększanie się wola i guzków.
Przygotowanie do operacji
Usunięcie tarczycy u pacjentów z rakiem tarczycy polega najczęściej na usunięciu gruczołu razem z węzłami chłonnymi. Chorzy powinni mieć wykonany komplet podstawowych badań laboratoryjnych z uwzględnieniem hormonów tarczycy (fT3, fT4), hormonu tyreotropowego (TSH) oraz z oznaczeniem poziomu wapnia zjonizowanego. Należy ocenić stężenie kalcytoniny i tyreoglobuliny w surowicy. Dodatkowo pacjentowi powinno się wykonać badania obrazowe, co najmniej USG tarczycy oraz RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach. Badanie tomografii komputerowej szyi i górnego śródpiersia może być również przydatne do oceny możliwości wykonania operacji. Chory powinien przejść też badanie laryngologiczne. Co ważne, pacjenci, u których możliwe jest zastosowanie scyntygrafii tarczycy bądź leczenia jodem radioaktywnym, nie powinni mieć wykonywanych badań z zastosowaniem kontrastu jodowego w ciągu 3 tygodni do tych planowanych procedur.
Jak przebiega tyreoidektomia — opis zabiegu
Chirurg po dokonaniu kilkucentymetrowego nacięcia w dolnej części szyi, usuwa odpowiednią ilość miąższu tarczycy. Zakres operacji zależy od przyczyny jej przeprowadzenia. Operacja może być:
- subtotalna — oznacza to pozostawienie około 2-4 ml miąższu tarczycy po każdej stronie;
- całkowite wycięcie płata z cieśnią;
- prawie całkowite wycięcie tarczycy — oznacza to pozostawienie mniej niż 1 ml miąższu tarczycy po każdej stronie;
- całkowite wycięcie tarczycy.
Wizytę u wybranego specjalisty, m.in. z dziedziny chirurgii, możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Powikłania po operacji tarczycy
Operacje tarczycy wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęściej spotykanych należą:
- niedoczynność przytarczyc, której skutkiem jest hipokalcemia. Do objawów należy m.in. tężyczka;
- porażenie nerwu krtaniowego wstecznego oraz porażenie fałdów głosowych — porażenie jednostronne powoduje występowanie chrypki, natomiast obustronne może skutkować zaburzeniami oddychania, które wymagają wykonania tracheotomii. Dodatkowo porażenie nerwów krtaniowych wstecznych, w rzadkich przypadkach, jest przyczyną powstawania zaburzeń mowy.
Tyreoidektomia — postępowanie pooperacyjne
Pacjent po operacji wycięcia tarczycy powinien mieć monitorowane stężenie TSH, wapnia zjonizowanego oraz, w niektórych przypadkach, poziom parathormonu.
Po wycięciu tarczycy w organizmie nie są produkowane hormony tarczycy, dlatego konieczne jest ich substytucyjne podawanie w postaci lewotyroksyny. Przy wystąpieniu niedoczynności przytarczyc może być konieczne suplementowanie wapnia i fosforu, a czasami także aktywnej pochodnej witaminy D3. Jeśli w trakcie operacji dojdzie do uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego, pacjent powinien mieć wykonane badanie laryngologiczne oraz mieć możliwość rehabilitacji foniatrycznej.
Leczenie uzupełniające
W niektórych przypadkach raka tarczycy konieczne może być leczenie uzupełniające w postaci radioterapii. Radioterapia wskazana jest w przypadku rozpoznania raka anaplastycznego lub niezróżnicowanego, gdy brakuje doszczętnej resekcji i niemożliwe jest leczenie jodem promieniotwórczym w przypadku raków zróżnicowanych, oraz przy braku radykalnego wycięcia raka rdzeniastego tarczycy.
Bibliografia
- Usunięcie tarczycy (tyroidektomia) (2017). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/88474,usuniecie-tarczycy-tyroidektomia. (Dostęp: 03.2025).
- Jarząb, B., Płaczkiewicz-Jankowska, E. (2024). Nadczynność tarczycy. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.9.2. (Dostęp: 03.2025).
Autor
Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.