Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Scyntygrafia tarczycy - wskazania i przebieg badania

Tarczyca stanowi bardzo ważny gruczoł naszego organizmu. Niestety coraz częściej można o niej usłyszeć za sprawą tego, iż diagnozuje się wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego gruczołu. Zaburzenie pracy tarczycy skutkuje m.in. niewłaściwym wydzielaniem jej hormonów, co w konsekwencji odbija się na procesach przemian metabolicznych oraz funkcjonowaniu różnych układów ludzkiego organizmu. W przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości ważna jest wczesna diagnostyka i wykonanie badań tarczycy. Jednym z takich badań może być scyntygrafia. Czym jest i jak się ją wykonuje?

Scyntygrafia tarczycy - wskazania i przebieg badania

Czym jest scyntygrafia tarczycy?

Scyntygrafia jest badaniem obrazowym, wykonywanym w przypadku zaburzeń funkcjonowania różnych tkanek i narządów, np. tarczycy. Pozwala ocenić wielkość, kształt, dokładne położenie gruczołu, ale także jego morfologię i obecność ewentualnych guzków.

Scyntygrafia polega na obserwacji wychwytu izotopu promieniotwórczego, który został podany pacjentowi doustnie lub dożylnie w trakcie badania.

Badanie przeprowadza się zazwyczaj z użyciem technetu metastabilnego (Tc99m), ale niekiedy stosowany jest izotop jodu (I-131). Technet metastabilny jest izotopem częściej stosowanym i łatwiej dostępnym, gdyż może być produkowany w niemal każdej pracowni medycyny nuklearnej, a dodatkowo posiada także krótszy półokres rozpadu niż inne izotopy.

Podanie izotopu podczas scyntygrafii tarczycy wywołuje promieniowanie gamma, które przedstawiane jest w formie kolorowego obrazu dzięki kamerom scyntygraficznym. Im bardziej intensywny obraz w danym obszarze, tym większe nagromadzenie izotopu w tym rejonie. Analizy otrzymanych obrazów dokonuje lekarz endokrynolog, który określa m.in. czy ewentualnie występujące zmiany należą do łagodnych czy złośliwych.

Umów się do endokrynologa

Scyntygrafia tarczycy − wskazania oraz przeciwwskazania

Wskazaniem do wykonania scyntygrafii tarczycy jest m.in. konieczność: 

  • oceny gruczołu tarczowego oraz różnicowanie wola guzkowego w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa,
  • przeprowadzenia diagnostyki i różnicowania przyczyn nadczynności tarczycy,
  • oceny tarczycy w diagnostyce zapalenia tarczycy typu przewlekłego (Hashimoto) i ostrego,
  • oceny wrodzonej niedoczynności tarczycy,
  • oceny obecności wola zamostkowego,
  • oceny chorób nowotworowych oraz monitorowanie postępu leczenia tego rodzaju schorzeń,
  • oceny tarczycy pod kątem nieprawidłowości zauważonych w innych badaniach obrazowych.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia scyntygrafii tarczycy u kobiet jest ciąża oraz okres karmienia piersią (laktacja).

Przebieg scyntygrafii tarczycy z zastosowaniem technetu (Tc-99m)

W momencie zgłoszenia na badanie należy mieć przy sobie dokumentację przebytych dotąd badań tarczycy. Przed scyntygrafią tarczycy należy odbyć konsultację lekarską, endokrynolog może zalecić wówczas m.in. chwilowe zaprzestanie stosowania niektórych leków:

  • na okres około 5 dni przed badaniem należy odstawić leki hamujące wytwarzanie hormonów tarczycy (tyreostatyki),
  • na okres około miesiąca przed badaniem należy odstawić hormony tarczycy,
  • w okresie około 2 miesięcy przed badaniem nie należy przyjmować preparatów z jodem.

Scyntygrafia tarczycy z zastosowaniem technetu Tc-99m jest badaniem jednodniowym, które wykonywane jest na czczo. Po zgłoszeniu się pacjenta do placówki medycznej, zostaje podany dożylnie izotop. Następnie, po około 20-30 minutach, następuje odczyt z kamery scyntygraficznej.

Przebieg scyntygrafii tarczycy z zastosowaniem izotopu jodu

Metoda scyntygrafii tarczycy przy użyciu izotopu jodu (I-131), wykorzystywana jest najczęściej u pacjentów z łagodnymi schorzeniami tarczycy lub jako dodatkowe badanie po strumektomii całkowitej.

Przed wykonaniem badania należy, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, odstawić niektóre leki :

  • na około tydzień przed badaniem – tiamazol,
  • na około miesiąc przed badaniem – hormony tarczycy,
  • na około pół roku przed badaniem preparaty zawierające jod.

Scyntygrafia tarczycy z zastosowaniem izotopu jodu jest badaniem dwudniowym. Pacjent zgłasza się do placówki na czczo, pierwszego dnia zostaje mu podany doustnie znacznik. Po upływie około 24 godzin wykonywane jest badanie obrazowe. Po badaniu zalecane jest picie dużej ilości wody, w celu wypłukania znacznika z organizmu.

Scyntygrafia tarczycy – podsumowanie

Badanie to jest zlecane przez lekarza endokrynologa i przez niego jest też interpretowane. Istnieje kilka sposobów jego wykonania, a właściwa metoda dobierana jest m.in. z uwzględnieniem innych schorzeń organizmu. Jeśli zauważasz u siebie nieprawidłowości mogące wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy – udaj się do specjalisty.

Na wizytę u lekarza dowolnej specjalizacji możesz z łatwością umówić się poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Endokrynologia

Więcej artykułów