Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Badanie anty-TPO: normy i interpretacja wyników

Badanie anty-TPO jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce chorób tarczycy. Podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO) we krwi może oznaczać występowanie autoimmunologicznych chorób tarczycy. Kiedy powinno się wykonać badanie anty-TPO? Jakie są prawidłowe wartości? Co może oznaczać podwyższony wynik badania?

Badanie anty-TPO

Badanie anty-TPO

Badanie anty-TPO polega na wykryciu we krwi pacjenta przeciwciał anty-TPO i jest jednym z najczęściej zlecanych badań w przebiegu diagnostyki chorób tarczycy. Przeciwciała anty-TPO należą do grupy przeciwciał przeciwtarczycowych, które szkodliwie działają na naszą tarczycę, a ich pełna nazwa brzmi przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej. Ich występowanie w naszym organizmie może oznaczać wystąpienie choroby autoimmunologicznej, m.in. autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Kto powinien wykonać badanie anty-TPO?

Na badanie kieruje się osoby, które zauważają u siebie objawy charakterystyczne dla chorób tarczycy, np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Pierwszymi objawami niedoczynności tarczycy mogą być m.in. zaparcia, przesuszona skóra czy słaba tolerancja na zimno. Pacjenci narzekający na nadmierne tycie, wypadanie włosów, bądź u których zauważalne są tzw. wole tarczycowe także powinni wykonać oznaczenie anty-TPO we krwi. Z kolei nadmierne pocenie się, ciągłe uczucie gorąca, wytrzeszcz oczu czy bezsenność są typowymi objawami nadczynności tarczycy. W przypadku wystąpienia takich objawów warto także oznaczyć poziom anty-TPO we krwi.

Umów wizytę u endokrynologa

Jakie są normy badania anty-TPO?

W przypadku badania anty-TPO nie ma wyznaczonych norm, według których można sprawnie ocenić wynik badania. Prawidłowe wartości anty-TPO dla każdego mogą być inne, a na ich wartość wpływają m.in. wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, czy choroby współistniejące. Wynik badania zawsze powinien być  skonsultowany z lekarzem endokrynologiem, który będzie w stanie ocenić, czy jest prawidłowy. Warto także pamiętać o tym, że każde laboratorium może posiadać inne wartości referencyjne dla tego samego badania. Zależy to m.in. od sprzętów wykorzystywanych w tym badaniu. 

Na co może wskazywać podwyższony wynik badania anty-TPO?

Podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO wskazuje na to, że w naszym organizmie toczy się jakiś proces autoimmunologiczny. Jednostką chorobową, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem przeciwciał anty-TPO jest m.in. przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto. Jej nazwa wzięła się od nazwiska japońskiego lekarza, który jako pierwszy opisał przypadki tej choroby. W jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego, przez co organizm zaczyna atakować swoją własną tarczycę, tworząc przeciwko niej przeciwciała. Głównymi objawami są m.in. ciągłe uczucie zimna, zaparcia, spowolnienie czynności serca, sucha skóra, nieustanne zmęczenie i poczucie senności, a także zaburzenia miesiączkowania. Leczenie Hashimoto polega na przyjmowaniu hormonów tarczycy, czyli leczeniu niedoczynności tarczycy. 

Inną chorobą, w przebiegu której występuje podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO jest choroba Gravesa i Basedowa. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Pacjenci cierpiący na tę chorobę mogą się skarżyć m.in. na nerwowość, wzmożone pocenie się, zmęczenie, przyspieszone bicie serca czy nadmierne zrzucanie wagi. Leczenie polega na hamowaniu czynności tarczycy, czyli przyjmowaniu tzw. tyreostatyków. 

Kolejnym przykładem autoimmunologicznej choroby z podwyższonym poziomem przeciwciał anty-TPO jest poporodowe zapalenie tarczycy. Choruje na nie około 5% kobiet po porodzie. Czynnikami wywołującymi chorobę są zwiększone stężenie przeciwciał anty-TPO, cukrzyca typu 1 lub współistniejące choroby autoimmunologiczne. Najczęściej choroba zanika sama i nie jest potrzebne przewlekłe leczenie.

Co dalej?

Jeżeli badanie wykaże podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO lekarz może skierować pacjenta do dalszej diagnostyki, bądź skierować go do endokrynologa. Dodatkowymi badaniami, które najczęściej są zlecane w przebiegu takiej diagnostyki są m.in. badanie poziomu T3, T4 bądź TSH we krwi. Dzięki otrzymanym wynikom możliwe będzie uzyskanie pełniejszego obrazu stanu zdrowia chorego i określenie przyczyn, wywołujących problemy ze zdrowiem. 

A na wizytę u dowolnego specjalisty możesz zapisać się, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że wejdziesz na portal LekarzeBezKoleki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów