Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kalcytonina – działanie hormonu, niedobór, nadmiar, badanie

Kalcytonina to hormon produkowany przez gruczoł tarczowy mający bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie jest działanie tego hormonu? Kiedy można stwierdzić niedobór lub nadmiar kalcytoniny? Jak wygląda badanie poziomu kalcytoniny?

Różowy stetoskop i model tarczycy - gruczołu, który wydziela hormony m.in. kalcytoninę.

Co to jest kalcytonina?

Hormon ten odpowiedzialny jest za:

  • zwiększenie wydalania wapnia przez nerki;
  • hamuje odwapnienie kości;
  • blokuje resorpcję wapnia i fosforanów w komórkach cewek nerkowych;
  • pobudza wydzielanie m.in glukagonu, estrogenów, testosteronu, serotoniny;
  • hamuje produkcję m.in dopaminy oraz somatostatyny;
  • zmniejsza resorpcję wapnia z kości;
  • wykazuje działanie przeciwbólowe.

Kalcytonina umożliwia odkładanie wapnia w kościach, a co za tym idzie obniża jego poziom w surowicy krwi.

Umów się do endokrynologa

Kalcytonina – nadmiar

Nadmiar kalcytoniny może świadczyć o takich jednostkach chorobowych jak:

  • rak płuc;
  • rzekoma niedoczynność przytarczyc;
  • białaczka.

Podwyższone wartości kalcytoniny występować mogą także podczas zapalenie gruczołu tarczowego, a także w przebiegu nadczynności tarczycy. Występują też w okresie ciąży i laktacji. Osoby cierpiące na raka trzustki oraz piersi także wykazują zwiększoną ilość kalcytoniny. Niewielkie odstępstwa od normy można zaobserwować u chorych na Hashimoto, a także osób z niewydolnością nerek.

Kalcytonina – niedobór

Niedobór kalcytoniny jest spotykany w społeczeństwie stosunkowo rzadko. Niski poziom hormonu świadczyć może o menopauzie u kobiet. Niedobór może występować również u osób cierpiących na osteoporozę, a także po operacji usunięcia gruczołu tarczowego. Niski poziom kalcytoniny nie jest tak istotny dla zdrowia jak jej nadmiar.

Kalcytonina – wykorzystanie lecznicze

Kalcytoninę wykorzystuję się w celu przywrócenia prawidłowej mineralizacji kości. Podaje się ją także w sytuacjach długotrwałego unieruchomienia pacjenta oraz w niektórych chorobach nowotworowych.

Kalcytonina znalazła zastosowanie lecznicze między innymi w:

  • nadczynności przytarczyc;
  • hiperkalcemii;
  • osteoporozie;
  • anemii złośliwej;
  • zatruciu witaminą D.

Hormonem wykorzystywanym w celach leczniczych jest kalcytonina łososiowa – analogiczna do ludzkiej. Wprowadza się ją do organizmu w postaci iniekcji. Jak każdy lek również kalcytonina może wywołać działania niepożądane. Zaliczyć do nich można między innymi: nudności, wysypkę oraz podwyższoną temperaturę ciała.

Jak wygląda badanie poziomu kalcytoniny?

Do badania określającego poziom kalcytoniny potrzebna jest krew żylna pacjenta. Badanie poprzedzone jest co najmniej 8 godzinnym postem – dopuszczona do picia jest tylko woda. W dniu poprzedzającym badanie należy zrezygnować z picia alkoholu. Oznaczenie poziomu kalcytoniny wykonuje się głównie w celu diagnostyki raka rdzeniastego tarczycy, a także aby możliwe było rozpoznanie przerostu komórek C gruczołu tarczowego. Normy dotyczące kalcytoniny są uzależnione od metody oznaczenia oraz ośrodka diagnostycznego. Kobiety ciężarne mogą mieć także podwyższony poziom kalcytoniny. Po wykonaniu badania należy udać się do lekarza endokrynologa w celu interpretacji wyników. Pamiętajmy, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, gdyż niektóre mogą znacznie wpływać na końcowy wynik badania poziomu kalcytoniny.

Na dobry stan zdrowia człowieka ma wpływ bardzo wiele czynników. Hormony stanowią podstawę prawidłowego działania organizmu. Pamiętajmy aby badać się regularnie! W sytuacji niepokojącego stanu naszego zdrowia należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego, a ten po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Im szybciej zdiagnozowane zostaną nieprawidłowe wyniki badań tym większa szansa na powodzenie wdrożonego leczenia.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Endokrynologia

Więcej artykułów