Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kawa bezkofeinowa – czy jest zdrowa?

Kawa jako napój znany od bardzo dawna, nadal wzbudza różnego rodzaju kontrowersje i nie da się jednoznacznie określić, czy picie kawy jest ewidentnie szkodliwe czy ma pozytywny wpływ na organizm. Dla kogo kawa bezkofeinowa jest najlepszym rozwiązaniem? Czy picie kawy bezkofeinowej jest zdrowe?

Kawa bezkofeinowa

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa powstaje podczas procesu oczyszczania surowych, zielonych i niepalonych ziaren. Odbywa się to za pomocą różnych metod. Aby usunąć kofeinę z kawy można użyć rozpuszczalników chemicznych, gazów nadkrytycznych oraz wody. Jest ona stosowana w tych procesach ze względu na to, że kofeina jest substancją rozpuszczalną w wodzie. Jednak samo używanie wody nie jest wystarczająco korzystne, ponieważ w wyniku tego procesu z ziaren kawy mogą zostać usunięte inne związki, takie jak białka i cukier. Stosowanie dodatkowych środków chemicznych przyspiesza proces dekofeinizacji, co zmniejsza stopień utraty dobroczynnych związków i pomaga zachować wyraźny smak kawy.

Dla kogo kawa bezkofeinowa?

Pozbawienie się kofeiny z kawy sprawia, że mogą ją pić osoby, u których spożycie kofeiny nie jest wskazane z różnych względów zdrowotnych. Zła reakcja organizmu na kofeinę może być uwarunkowana genetycznie. Osoby te po kawie z zawartością kofeiny czują się rozdrażnione, zaniepokojone, mogą też mieć problemy ze snem. Przy chorobie refluksowej przełyku zaleca się zmianę kawy na bezkofeinową, ponieważ zmniejsza ona napięcie dolnego zwieracza przełyku. Kobietom ciężarnym i karmiącym piersią zalecane jest ograniczenie spożycia kawy. W organizmie kobiet ciężarnych, kofeina zalega bowiem znacznie dłużej z uwagi na spadek aktywności enzymów wątrobowych, metabolizujących ten składnik. Metabolity tej substancji łatwo przenikają przez łożysko, a z powodu niedojrzałości wątroby jej wydalanie przez płód jest opóźnione. Wszystko to powoduje, że kofeina będąca substancją psychoaktywną przez dłuższy czas działa na organizm matki i dziecka. Kawa bezkofeinowa sprawdzi się również doskonale w przypadku osób cierpiących na choroby serca, nadciśnienie, zaburzenia lękowe. Cierpiąc na te schorzenia konieczne jest być pod stałą kontrolą odpowiedniego specjalisty takiego jak kardiolog czy psychiatra.

Zawartość kofeiny w kawie bezkofeinowej

Kawa bezkofeinowa posiada śladowe ilości kofeiny w składzie. Zawartość kofeiny może się różnić w zależności od producenta, przy czym niektóre kawy bezkofeinowe zawierają do 15 mg kofeiny na filiżankę produktu końcowego. Mimo, że kawa bezkofeinowa nie jest całkowicie wolna od kofeiny to rzeczywiście zawiera jej zdecydowanie mniej niż zwykła kawa. Filiżanka kawy bezkofeinowej może dostarcza do około 4 mg kofeiny. Dla porównania filiżanka espresso dostarcza 40-63 mg.

Kawa bezkofeinowa – czy jest zdrowa?

Badania naukowe wskazują, że spożywanie kawy bezkofeinowej może być korzystne dla naszego zdrowia. Niektóre badania sugerują, że może przyczyniać się do obniżenia ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, takich, jak prostaty, wątroby, skóry, endometrium czy jamy ustnej. Istnieją badania łączące picie kawy bezkofeinowej z mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, Alzhaimera czy Parkinsona. Korzyści spożywania kawy wynikają przede wszystkim z zawartością przeciwutleniaczy czyli substancji hamujących działanie wolnych rodników, wywołujących procesy zapalne o niskim nasileniu, uszkadzających białka i DNA oraz prowadzących do wielu chorób. Zawartość antyoksydantów w kawie bezkofeinowej może być do 15% niższa niż w tej niepoddanej odkofeinowaniu, jednak jest to również duża zawartość, która działa na organizm prozdrowotnie. W kawie bezkofeinowej znajdziemy niewielkie ilości magnezu, potasu i niacyny.

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez co najmniej jednej filiżanki aromatycznej kawy. Jednak z różnych względów nie każdy może sobie pozwolić na spożycie zbyt dużej ilości kofeiny dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po kawę bezkofeinową. 

Do wybranego lekarza możesz umówić się na wizytę bez konieczności wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów