- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Oksytocyna − czym jest i za co odpowiada?
Oksytocyna jest hormonem, którego główną funkcją w organizmie kobiety jest regulowanie akcji porodowej. Badanie jej stężenia we krwi pozwala ocenić gotowość do porodu. Jednak oksytocyna występuje nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Czym jest oksytocyna? Jaką pełni funkcję w organizmie?
Czym jest oksytocyna?
Oksytocyna to hormon, który wytwarzany jest przez podwzgórze, a magazynowany jest w tylnym płacie przysadki mózgowej. Jej głównym zadaniem jest regulowanie akcji porodowej poprzez wywoływanie skurczów macicy. Na poziom oksytocyny we krwi wpływ mają m.in. hormony żeńskie − obecność estrogenów stymuluje wydzielanie oksytocyny, natomiast progesteron hamuje jej wydzielanie.
Oksytocyna jest obecna w największej ilości we krwi kobiety w trakcie porodu, ponieważ zostaje uwalniana wskutek drażnienia receptorów dróg rodnych − szyjki macicy oraz pochwy, a także w trakcie drażnienia brodawek sutkowych, np. w czasie karmienia piersią (laktacji). Oksytocyna występuje jednak nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn i jej stężenie we krwi zwiększa się m.in. w czasie stosunku seksualnego.
Umów się do ginekologa
Jakie funkcje pełni oksytocyna?
Oksytocyna pełni wiele funkcji w organizmie, jednak jedna z najważniejszych jest związana z porodem − dzięki oksytocynie możliwe jest regulowanie akcji porodowej u kobiet poprzez wywoływanie skurczów macicy. W okresie poporodowym oksytocyna powoduje obkurczanie mięśni macicy oraz jej naczyń krwionośnych, dzięki czemu hamuje krwawienia z dróg rodnych.
Do czego wykorzystywana jest oksytocyna?
Oksytocyna jest substancją, która w ginekologii pełni wiele ważnych funkcji, a jej zastosowanie jest ściśle z nimi związane. Przede wszystkim, dzięki swoim właściwościom, jest wykorzystywana do wywołania lub przyspieszenia akcji porodowej − jej podanie wywołuje skurcze macicy, co skutkuje rozpoczęciem porodu. Oprócz tego, oksytocynę podaje się młodej matce w czasie połogu, aby móc kontrolować krwawienia poporodowe, czyli zahamować ewentualne krwawienia z dróg rodnych oraz przyspieszyć regenerację macicy.
Badanie stężenia oksytocyny we krwi
Wyróżnia się dwa najczęstsze wskazania do badania stężenia oksytocyny we krwi. Pomiar stężenia oksytocyny we krwi jest często wykonywanym badaniem, które ma na celu m.in. określenie, czy macica kobiety jest już gotowa na poród. Jeżeli stężenie oksytocyny we krwi jest za niskie, może dojść do znacznego opóźnienia lub spowolnienia akcji porodowej. W takich sytuacjach lekarz ginekolog może podać pacjentce dodatkową dawkę oksytocyny, dzięki czemu wzmoży częstotliwość i siłę skurczów macicy. Dawka oksytocyny dobierana jest przez lekarza indywidualnie dla każdej pacjentki na podstawie jej stanu oraz reakcji płodu na ten hormon. Badanie stężenia oksytocyny we krwi jest wykorzystywane także w czasie diagnostyki zaburzeń laktacji.
Pamiętaj, że na wizytę u dowolnego lekarza specjalisty bez konieczności wychodzenia z domu możesz umówić się za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jakie są przeciwwskazania do podawania oksytocyny?
Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania oksytocyny. Są to m.in. nadwrażliwość na oksytocynę, nadmierna czynność skurczowa macicy czy stan zagrożenia płodu. Oprócz tego ważne jest ułożenie płodu − poprzeczne lub ukośne uniemożliwia podanie oksytocyny. Dodatkowo, w przypadku m.in. łożyska przodującego, naczyń przodujących, odklejenia się łożyska czy predyspozycji do pęknięcia macicy (np. w przypadku ciąży mnogiej lub wielorództwa), także nie podaje się oksytocyny.
Oksytocyna − hormon przywiązania
Oksytocyna nie bez powodu została nazwana hormonem przywiązania. Niejednokrotnie można też usłyszeć, że określa się ją mianem “hormonu miłości”. W czasie aktu seksualnego dochodzi do znacznego jej uwolnienia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wiadomo także, że jej obecność powoduje zwiększenie odczucia wzajemnego przywiązania między kochankami. Oksytocyna ma wpływ na osiągnięcie orgazmu, a u mężczyzn wpływa także na erekcję. Obecność tego hormonu wzmaga także więź między matką a dzieckiem w okresie karmienia piersią.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.