- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak prawidłowo obliczać dni płodne?
Dni płodne są jednym z etapów cyklu menstruacyjnego każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Zdecydowana większość kobiet wie, czym są dni płodne, ale nie każda potrafi dokładnie określić, kiedy u niej występują. Warto znać przebieg swojego cyklu menstruacyjnego, aby zapobiegać nieplanowanej ciąży lub móc ją dokładnie zaplanować.
Czym są i kiedy wypadają dni płodne?
Określenie terminu dni płodnych wymaga od kobiety znajomości swojego cyklu menstruacyjnego. Trwa on zwykle od 24. do 35. dni, a za jego początek uważa się pierwszy dzień menstruacji, czyli krwawienia. Średnia długość przeciętnego cyklu miesiączkowego do 28 dni, co oznacza, że owulacja powinna się rozpocząć po około 14 dniach. Dni płodne bezpośrednio poprzedzają owulację. W tym czasie komórka jajowa zostaje uwolniona z dojrzałego pęcherzyka Graafa skąd przedostaje się do jajowodu i kieruje w stronę macicy. To optymalny moment na zapłodnienie. Komórka jajowa jest gotowa na połączenie się z plemnikiem przez około 24 godziny.
Aby obliczysz swoje dni płodne należy określić długość naszego cyklu menstruacyjnego. Jeżeli trwa on około 28-30 dni, to możemy założyć, że dni płodne wypadają między 11. a 16. dniem cyklu. Obliczenia te będą bardziej dokładne, jeżeli będziemy obserwować przebieg cyklu przynajmniej przez trzy ostatnie miesiące. Na tej podstawie możemy ułożyć własny kalendarz dni płodnych, jednak musimy mieć świadomość, że ta metoda może nie być wiarygodna. Cykl menstruacyjny stale się zmienia w zależności od stanu zdrowia, przemian hormonalnych, czy naszej obecnej sytuacji życiowej, w tym natężenia stresu. Warto więc wesprzeć nasze obliczenia innymi metodami. Kalendarz dni płodnych nie jest polecany osobom, u których cykle miesięczne są nieregularne.
Obliczanie dni płodnych na podstawie obserwacji ciała
Samo wyliczanie dni płodnych to za mało, by wiedzieć, kiedy dokładnie wypadają dni płodne. Dlatego warto obserwować swoje ciało, które daje dosyć wyraźne sygnały. Przede wszystkim należy monitorować wydzielinę z pochwy oraz pozycję szyjki macicy, których cechy zmieniają się wraz z fazami cyklu. W czasie dni niepłodnych środowisko pochwy jest raczej suche - śluzu jest niewiele, jest on biały i nieco lepki. Wraz ze zbliżającą się owulacją jest go więcej, staje się bardziej przejrzysty i rozciągliwy.
Zmiany hormonalne wpływają także na pozycję oraz twardość i stopień otwarcia szyjki macicy. W czasie dni niepłodnych szyjka znajduje się niżej, jest twarda i zamknięta. Gdy zbliża się owulacja szyjka unosi się, mięknie i otwiera.
Obserwację obu tych zmiennych należy prowadzić codziennie, o tej samej porze dnia i w tej samej pozycji. Dzięki temu uzyskane wyniki będą bardziej dokładne. Niestety ta metoda również posiada kilka wad. Produkcja śluzu może być zaburzona przez przyjmowane leki, zaś samo określenie dni płodnych na podstawie obserwacji nie potwierdza owulacji.
Dni płodne a metoda mierzenie temperatury
Kolejnym elementem, który może być pomocny w określaniu dni płodnych jest temperatura naszego ciała. Jej niewielkie wahania są przez nas właściwie nieodczuwalne, jednak tuż po owulacji temperatura ciała wzrasta i utrzymuje się na tym podwyższonym poziomie do zakończenia cyklu. Brak wzrostu temperatury może świadczyć o cyklu bezowulacyjnym. Jeśli więc chcemy wiedzieć kiedy wypadają nasze dni płodne, każdego dnia o tej samej porze i w tym samym miejscu ciała powinniśmy mierzyć swoją temperaturę.
Podobnie, jak w przypadku poprzednich metod, ta również wymaga przynajmniej kilku miesięcy praktykowania, by wyniki były miarodajne. W połączeniu z obserwacją śluzu i pozycji szyjki macicy jesteśmy w stanie z dużą dokładnością określić dni płodne i jednocześnie lepiej poznać własne ciało.
Monitory owulacji i testy owulacyjne - z czego korzystać?
Jeżeli określenie dni płodnych na podstawie obserwacji i mierzenia temperatury nastręcza nam trudności, pomocne mogą być testy owulacyjne, które kupimy w aptece. Wykonuje się je kilka dni przed możliwym terminem owulacji. O tym, że za chwilę do niej dojdzie, świadczy podwyższony poziom hormonu luteizacyjnego (LH) w moczu kobiety.
Alternatywą są monitory owulacji, które sprawdzają poziom hormonu LH oraz estrogenu. Pozytywny wynik testu jest sygnałem, że zbliża się owulacja. Zdarzyć się jednak może, że w wyniku stresu lub choroby spodziewana owulacja nie nastąpi.
Pomoc lekarza w obliczaniu dni płodnych
Metod obserwacji i mierzenia temperatury można się nauczyć, jednak części kobiet trudno im zaufać. Jeżeli potrzebujemy dokładnej informacji na temat dni płodnych, po pomoc najlepiej udać się do ginekologa. Wizytę u tego specjalisty szybko umówimy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, w którym dostępnych są tysiące lekarzy z całego kraju. W gabinecie ginekologicznym możemy prowadzić dokładny monitoring pierwszej połowy cyklu przy pomocy badania USG. Na podstawie zmian zachodzących w ciele pacjentki ginekolog potrafi ocenić, czy dochodzi do owulacji. Takich badań należy wykonać kilka w odstępnie 2-3 dni. To najbardziej dokładna metoda i jednocześnie najdroższa. Kilka takich wizyt w gabinecie ginekologicznym to wydatek nawet kilkuset złotych.
Dlatego na początku lepiej skorzystać z domowych metod, z ewentualnym wsparciem testów owulacyjnych i monitora owulacji. Konsekwencja i dokładność są gwarancją zadowalających wyników, a taka obserwacja daje dodatkową wiedzę na temat własnego ciała.