Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

RDW CV − norma. Podwyższone, obniżone − jak interpretować wynik RDW CV?

2021-02-04 10:40
RDW CV − norma

W dzisiejszych czasach morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań. Dzięki badaniu krwi możliwe jest zdiagnozowanie wielu różnych chorób. Jednym z parametrów oznaczanych w trakcie wykonywania morfologii jest RDW CV. Co to za parametr? Jakie są normy dla RDW CV i co oznacza jego nieprawidłowy poziom?

Co to jest RDW CV?

RDW CV jest parametrem oznaczanym podczas wykonywania podstawowego badania krwi - morfologii krwi. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy tego parametru, czyli red blood cell distribution width, coefficient of variation, co na język polski można przetłumaczyć jako rozpiętość rozkładu wielkości czerwonych krwinek, w zależności od czynnika zmienności.

Ten skomplikowanie brzmiący parametr określa, w jakim stopniu wielkość pojedynczej czerwonej krwinki różni się od ogólnie obowiązującego standardu.

RDW CV − kiedy przeprowadza się badanie?

Głównym powodem wykonywania oznaczenia RDW CV w morfologii jest podejrzenie anemii

Dodatkowo, nieprawidłowy poziom RDW CV może być powiązany z różnymi schorzeniami, które często stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Nieprawidłowy poziom RDW CV często jest obserwowany przy takich chorobach, jak np. miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu. Z tego powodu podejrzenia któregokolwiek z wymienionych schorzeń jest wskazaniem do wykonania badania RDW CV.  Co więcej, nieprawidłowy poziom RDW CV może wystąpić u pacjentów, którzy przeszli już którąś z wymienionych chorób.

Jak wygląda badanie RDW CV?

Badanie RDW CV jest wykonywane w trakcie morfologii krwi. Z tego powodu nie wymaga ono żadnych dodatkowych przygotowań ze strony pacjenta. W momencie pobrania krwi obowiązują te same zasady, co podczas standardowej morfologii, tzn. należy pamiętać, aby na pobranie próbki krwi stawić się na czczo.

Wynik otrzymany z badania RDW CV może wskazywać na wiele różnych schorzeń. Z tego tytułu warto porównać go z innymi parametrami krwi.

Jaka jest norma dla RDW CV?

Wynik badania podawany jest w procentach. Przyjęło się, że norma dla RDW CV u osoby dorosłej, wynosi od 11 do 14 procent. W momencie otrzymania wyniku powyżej 14 procent, mówimy o heterogenności czerwonych krwinek, a wartość RWD CV powyżej 15 procent świadczy o anizocytozie.

Interpretując wyniki RDW CV należy pamiętać, że istnieje kilka metod analitycznych wykonania oznaczenia i w zależności od metody wyżej podana norma może być nieco inna. Nie należy się tym jednak martwić − na wydruku, który otrzymamy z laboratorium jest podana norma dla metody wybranej przez osobę wykonującą badanie w konkretnej placówce.

Kiedy wykonywać badanie RDW CV?

Zaleca się, aby badanie RDW CV przeprowadzać raz do roku, razem z morfologią krwi. Jest to szczególnie zalecane u osób z podejrzeniem choroby układu krwionośnego i innych schorzeń, takich jak np.:

  • anemia, czyli inaczej niedokrwistość − wyróżniamy wiele różnych odmian anemii, np. z niedoboru żelaza, hemolityczną czy też megaloblastyczną,
  • kwashiorkor, czyli niedobór pierwiastków śladowych: białek, a także witamin,
  • talasemia − zwana również anemią śródziemnomorską, która charakteryzuje się zaburzeniem w syntezie hemoglobiny,
  • niedoczynność tarczycy − wówczas możemy zaobserwować podwyższony poziom RDW CV.

O czym świadczą odchylenia od normy RDW CV?

W trakcie badania możemy otrzymać wynik, który będzie odbiegał od normy. Co oznaczają poszczególne wartości? 

Niski poziom RDW CV

Jeżeli otrzymany wynik wskazuje wartość niższą niż 14 procent, nie mamy czego się obawiać. Taki wynik oznacza, że erytrocyty są niemalże takie same, co wskazuje na prawidłowy stan układu krwiotwórczego. Taki wynik badania nie ma żadnej wartości diagnostycznej − pacjent jest zdrowy. 

Zbyt wysoki poziom RDW CV

Jeżeli zróżnicowanie czerwonych krwinek będzie zbyt wysokie, może to wskazywać na wiele różnych chorób. Za podniesiony poziom RDW CV mogą odpowiadać m.in. infekcje wirusowe i bakteryjne, różnego rodzaju krwawienia, np. z dróg rodnych kobiety czy krwawienia z żylaków przełyku. Dodatkowo podniesione RDW CV obserwuje się u osób głodujących lub cierpiących na zespół złego wchłaniania.

Z tego powodu nieprawidłowy poziom RDW CV najlepiej jest skonsultować z lekarzem POZ, który postawi diagnozę i zaproponuje leczenie lub ewentualnie skieruje nas do hematologa.

Wizytę u lekarza wybranej specjalizacji możesz w łatwy sposób zarezerwować z wykorzystaniem portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów