Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

MCV (średnia objętość erytrocytów) - normy, wysoki i niski poziom

MCV to skrót widoczny na wynikach badania morfologii krwi, który oznacza średnią objętość erytrocytu. Co oznacza ten wskaźnik? O czym może świadczyć jego podwyższony lub obniżony poziom? Kiedy najlepiej wykonywać badanie morfologii krwi i jak się do niego przygotować?

MCV - normy, wysoki i niski poziom

Morfologia krwi

Regularne badanie morfologii krwi jest bardzo ważną praktyką, pozwalającą na skuteczną ochronę swojego zdrowia i wczesne wyłapanie wszelkich nieprawidłowości. Warto ją wykonywać regularnie, np. jako coroczne badanie profilaktyczne. Niejednokrotnie sam lekarz rodzinny zaleca regularne wykonywanie tego badania. Jest to badanie oceniające ilość oraz jakość poszczególnych składników krwi. Do badania najlepiej podejść na czczo, przynajmniej 8 godzin przed badaniem. W dzień badania pacjent powinien także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Badanie morfologii krwi pozwala m.in. na ogólną ocenę gospodarki wodnej organizmu czy diagnostykę anemii. Niestety, rozszyfrowywanie wyników badania wcale nie jest łatwą sprawą. Jednym ze skrótów pojawiających się na wynikach jest MCV, który oznacza średnią objętość erytrocytu.

MCV - średnia objętość erytrocytu

MCV to nic innego, jak wskaźnik określający objętość krwinki czerwonej, czyli erytrocytu. Przyjęto, że zakres referencyjny MCV wynosi 82-92 fl. Warto jednak pamiętać, że w zależności od aparatury użytej do wykonania pomiaru wartości te mogą się różnić, jednak zawsze zostaną podane na wynikach badania. Aby stwierdzić, czy nasze wyniki badania są prawidłowe należy je porównać z zakresami podanymi przez laboratorium. 

Obniżenie wartości MCV

Obniżone wartości MCV mogą świadczyć o występowaniu wielu dolegliwości. Zmniejszenie MCV może oznaczać m.in. niedokrwistość, czyli anemię, spowodowaną przez niedostateczną podaż żelaza. Co więcej, niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia MCV. Inną dolegliwością zmniejszającą objętość erytrocytu jest odwodnienie hipertoniczne, które spowodowane jest nadmierną utratą wody, m.in. wskutek niewystarczającej ilości wypijanych płynów. Wskutek niedoboru wody dochodzi do jej ucieczki z erytrocytów i zmniejszenia jego objętości. Odwrotną sytuacją jest przewodnienie hipertoniczne, powstające m.in. w przebiegu niewydolności nerek. Podobnie jak w przypadku odwodnienia hipertonicznego, dochodzi do ucieczki wody z erytrocytu i zmniejszenia jego objętości.

Podwyższenie wartości MCV

Podwyższenie wartości MCV może świadczyć m.in. o występowaniu niedokrwistości, ale w tym przypadku wynikającej z niedoboru witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Niedobory tych mikroelementów są dosyć powszechne - obserwuje się je m.in. u wegetarian, wegan (mięso jest dobrym źródłem witaminy B12) czy alkoholików. Na wchłanianie witaminy B12 ma wpływ substancja, nazywana czynnikiem wewnętrznym (IF), która produkowana jest przez komórki żołądka, dlatego niektóre choroby żołądka mogą znacznie ograniczyć wchłanianie witaminy B12, co może doprowadzić do jej niedoborów, a w konsekwencji do niedokrwistości. Po połączeniu witaminy B12 z IF kompleks wchłania się w następnym odcinku układu pokarmowego, czyli jelicie cienkim, dlatego choroby jelita cienkiego mogą także doprowadzić do niedoborów witaminy B12. Inną przyczyną podwyższenia wartości MCV może być odwodnienie hipotoniczne, które powstaje wskutek przyjmowania płynów bez elektrolitów - wówczas woda z krwi napływa do erytrocytów i zwiększa się ich objętość. Niejednokrotnie w przebiegu niedoczynności tarczycy obserwuje się zwiększenie MCV, jednak w tym przypadku zmiany nie są aż tak znaczące. Istnieje także fizjologiczne podwyższenie poziomu MCV, które nie świadczy o żadnym procesie chorobowym - dzieje się tak u kobiet w ciąży i u noworodków. 

Co dalej?

Jeżeli wyniki badania krwi odbiegają od zakresów referencyjnych warto zgłosić się do lekarza, który w razie potrzeby zleci kolejne badania bądź skieruje do odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie dalej pokierować leczeniem. Pamiętaj, że na wizytę do dowolnego specjalisty z łatwością umówisz się za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów